şükela:  tümü | bugün
 • çelişmezlik ilkesinden yararlanarak tanrı'ya inananları çaresiz bırakan bir iddia.

  eğer tanrı olsaydı ateistler gibi üstün zekalı ve cesur bireylerin kendisini bu kadar güç durumda bırakacağını bilir ve önlem alırdı. oysa ateistler bilimsellik, güzel ahlak, kusursuz dış görünüş, gelişkin zeka gibi iyi özelliklerin tümüne sahiptirler.
  kuşkusuz tanrı'nın ileride kendisini reddedeceklerini bildiği bu insanların bu kadar üstün özelliklerin hepsine birden sahip olmalarına izin vermesi oldukça mantıksız. dolayısıyla bu durum tanrı'nın yokluğunun en bariz kanıtıdır.
  ( ateistlerin üstünlüğüne dair bilimsel bir araştırma: #68841374 )

  adalet açısından bakıldığında da sonuç farklı değil. çünkü ortada ateistler gibi bilimi, sanatı, edebiyatı, toplumdaki hemen hemen tüm alanları domine eden; üstün fiziksel ve zihinsel kapasiteleriyle tüm güzel kadınları ve erkekleri kapan bir grup var. bu da diğer insanlar için büyük bir haksızlık ve tanrı'nın adaletli oluşuna aykırı.
 • (bkz: god works in mysterious ways)

  not: sözlükte state'in ve god'ın ilk harfini, lord'un tamamını büyük harfle yazamamamız ise matrix'in bize bir oyunu ve belki de otoriteye ve kapitalizasyona karşı direnmeye yönelik sübliminal bir mesajı olsa gerek. matrix'te gece vardiyasını anarşistlere ve ateistlere dönüşümlü tutturuyorlar herhalde, yoksa bunun daha başka bir mantıklı açıklaması olamaz.
 • (bkz: kainat denkleminin sıfıra eşit olması)

  tanrının düşündüğümüz gibi olmadığını tahmin ediyorum. bir tanrı olmalı çünkü maddenin yaratılışı için bir irade gerekiyor. belki de iradeden çok bir fikir veya düşünce diyebiliriz.

  fakat ateistlerin tanrı yoktur derken de haklı olduğunu düşünüyorum. belki de bunu söylemelerini tanrı istiyor çünkü tanrının bir yönü de hiçliktir. kısaca bir yönüyle tanrı da yoktur. daha doğrusu tanrı bizim anlayacağımız dille sıfırdır.

  bu nedenle hem ateistlerin tanrı yoktur derken haklı oldu hem de dindarların tanrı vardır derken haklı olduğu ilginç bir durumla karşı karşıyayız çünkü tanrının gücü hiçlikten yani var olmamasından ileri geliyor. asıl güç kaynağı veya öz bu.