şükela:  tümü | bugün
  • teizm yok olacağı için oluşacak normal bir durum. 20 seneye olmaz tabi de çok da uzak olmayan bir gelecekte "ben tanrı'ya inanmıyorum." diyen bir insana gayet doğal olarak "tanrı ne?" diye cevap verilecek. dolayısıyla ateizm de bir kavram olarak yok olmuş olacak.
  • (bkz: uzun yazayım da salladığım anlaşılmasın)

okudum, üşenen rasyonel insanlar için özet geçiyorum; saçmalamış.
  • senelerce doğrulanan/yanlışlanan yüzbinlerce teori sıkıntılı, zibilyon yıl önce gökten geldiği düşünülen sabit bilgiler doğru.
    din falan pek düşünmedim ama insanlar bilinmezden kaçar, yönetilmek ve güç ister. hatta gavurların bir sözü vardır, the devil we know.
    hani bu tartışmalara zaten girmem de, çıkış noktası yanlış.
    bu zamana kadar din kurumu yıkılmadıysa sebebi zaten bilimle aynı kulvarda olmamasıdır.
    hangisi doğru bilemem. her iki taraf için de şu söylenebilir: kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir. hangisi bilmem ama bilim bir tık önde gibi.
  • (bkz: üşenmemiş)
  • olası mal sidon başlıkları.
  • yazarın ateistlerin argümanlarını çürüttüğünü iddia ettiği big bang kısmına değineyim sadece.

aşağıdaki linkte grafiklerle görebiliyoruz ki, bilim insanları arasında en fazla ateist barındıran branş fizik ve atronomi imiş. %46 ateist, %14 agnostik ve %11 yanıtsız. tanrıya inanların oranı araştırmaya göre bu branşta sadece %29.

quora linki

yine bu araştırma göre hiç bir fen bilimi branşında tanrı inancı %50'yi geçmiyor bilim insanlarında. en fazla ateist oranı ise yerbilimcilerde %47 ile.

bilgi daha çok dolaşıma girdikçe, insanların gözü açıldıkça inançların önemi kalmayacak. inançlarına saplananlar ise bugünkü ortadoğu gibi bataklıklarda yalıtılmış yaşamlar sürecekler.
  • olacak mı? olabilir. lakin kendince bi ateizm tanımı yapıp kendi ateizm tezlerini çürüterek olmaz o iş. öyle ancak kendi ateizmini yok edersin. degil mi kendine müslüman kardeş.
  • ateizm yerini deizme bırakıyor çünkü.
  • sondaki twitter adresinin konuyla olan alakasını kesinlikle anlamadım.
  • bu kadar kaosun olduğu bir evrende,
    bu kadar vahşetin olduğu ve herkesin birbirini yiyerek hayatta kalmaya çalıştığı bir dünyada,
    bu kadar hastalıklarla mücadele eden yüzbinlerce hastahane ve doktorun olduğu bir insanda,

hala düzen olduğunu savunan düzencilerin yada ağır malların varlığı bize gösteren iddia

sanıyorsunuz ki, bizim de sizin gibi, her dediği değişmez kanun olan önderlerimiz ve çobanlarımız var ve onların sözlerinde bir hata bularak bizi de çürütmüş oluyorsunuz.

bir ateistin diğeriyle ortak olan tek düşüncesi, evrenin arkasında onu var eden bir gücün varlığını reddetmesidir. bunun dışında hepsinin kendine göre bilimsel, felsefi, ahlaki, siyasal ve estetik görüşleri vardır.

kaldı ki, richard dawkins'i çürütecek çaptan çok uzaktasın

can çekişiyor dediğin ateizm, hem türkiyede hem de dünyada şuan en fazla yükselişte olan görüştür.