şükela:  tümü | bugün
 • teizm yok olacağı için oluşacak normal bir durum. 20 seneye olmaz tabi de çok da uzak olmayan bir gelecekte "ben tanrı'ya inanmıyorum." diyen bir insana gayet doğal olarak "tanrı ne?" diye cevap verilecek. dolayısıyla ateizm de bir kavram olarak yok olmuş olacak.
 • senelerce doğrulanan/yanlışlanan yüzbinlerce teori sıkıntılı, zibilyon yıl önce gökten geldiği düşünülen sabit bilgiler doğru.
  din falan pek düşünmedim ama insanlar bilinmezden kaçar, yönetilmek ve güç ister. hatta gavurların bir sözü vardır, the devil we know.
  hani bu tartışmalara zaten girmem de, çıkış noktası yanlış.
  bu zamana kadar din kurumu yıkılmadıysa sebebi zaten bilimle aynı kulvarda olmamasıdır.
  hangisi doğru bilemem. her iki taraf için de şu söylenebilir: kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir. hangisi bilmem ama bilim bir tık önde gibi.
 • (bkz: üşenmemiş)
 • yazarın ateistlerin argümanlarını çürüttüğünü iddia ettiği big bang kısmına değineyim sadece.

  aşağıdaki linkte grafiklerle görebiliyoruz ki, bilim insanları arasında en fazla ateist barındıran branş fizik ve atronomi imiş. %46 ateist, %14 agnostik ve %11 yanıtsız. tanrıya inanların oranı araştırmaya göre bu branşta sadece %29.

  quora linki

  yine bu araştırma göre hiç bir fen bilimi branşında tanrı inancı %50'yi geçmiyor bilim insanlarında. en fazla ateist oranı ise yerbilimcilerde %47 ile.

  bilgi daha çok dolaşıma girdikçe, insanların gözü açıldıkça inançların önemi kalmayacak. inançlarına saplananlar ise bugünkü ortadoğu gibi bataklıklarda yalıtılmış yaşamlar sürecekler.
 • olacak mı? olabilir. lakin kendince bi ateizm tanımı yapıp kendi ateizm tezlerini çürüterek olmaz o iş. öyle ancak kendi ateizmini yok edersin. degil mi kendine müslüman kardeş.
 • ateizm yerini deizme bırakıyor çünkü.
 • sondaki twitter adresinin konuyla olan alakasını kesinlikle anlamadım.
 • bu kadar kaosun olduğu bir evrende,
  bu kadar vahşetin olduğu ve herkesin birbirini yiyerek hayatta kalmaya çalıştığı bir dünyada,
  bu kadar hastalıklarla mücadele eden yüzbinlerce hastahane ve doktorun olduğu bir insanda,

  hala düzen olduğunu savunan düzencilerin yada ağır malların varlığı bize gösteren iddia

  sanıyorsunuz ki, bizim de sizin gibi, her dediği değişmez kanun olan önderlerimiz ve çobanlarımız var ve onların sözlerinde bir hata bularak bizi de çürütmüş oluyorsunuz.

  bir ateistin diğeriyle ortak olan tek düşüncesi, evrenin arkasında onu var eden bir gücün varlığını reddetmesidir. bunun dışında hepsinin kendine göre bilimsel, felsefi, ahlaki, siyasal ve estetik görüşleri vardır.

  kaldı ki, richard dawkins'i çürütecek çaptan çok uzaktasın

  can çekişiyor dediğin ateizm, hem türkiyede hem de dünyada şuan en fazla yükselişte olan görüştür.
 • ruhun/metafiziksel bedenlerin varlığını kanıtlamış bilimsel araştırmaların iyice yaygınlaşmaya başlamış olması ile ateizmin yakin zamanda iyice bos bir "inanis" haline gelecegini gormek imkansiz degil. cunku bilimsel kanitin karsisina cikan her lafin "inanis" haline gelmesi kacinilmaz.

  stanford universitesinin 1970lerde baslayan arastirma programi ile enerji bedenin fiziksel bedenlerden ayrilip seyahat etmesi ile ilgili arastirmalar yapilmis.
  bu arastirmalar o gunun metodolojisi ile bir baslangic noktasi teskil ediyor daha sonra farkli kurumlarca bu metodoloji daha bilimsel ve kanitsal hale getirildi.
  http://www.wikizero.org/…xvz3lfcmvzzwfyy2hfyxrfu1jj

  ılk arastirmalar isiginda cıa - remote viewing, uzaktan gozlem adi altinda bir cok farkli program gelistirdi ve bu sekilde dunyanin farkli yerlerinden bilgi toplamaya basladi.
  asagidaki cia sitesinden goruntulenen dokumanda bu calismalarin ilk adimlari hakkinda bilgiler bulabilirsiniz.
  https://www.cia.gov/…rdp96-00789r002600250001-6.pdf
  ayrica arama kismina "remote viewing" yazarak cia 'in hangi amaclarla bedenden ayrilmis bilincleri kullanarak gerceklestirdigi gorevler var.
  en ilginclerinden bir tanesi , 1980deki ırandaki abd elcilik rehine krizi sirasinda yapilan gozlemler. abd bulunan cıa gorevlisinin enerji beden yani ruhu, ırandaki elcilik binasinin icine kadar gidip gozlem yapabiliyor.

  bu metod ise yaramis olmali ki cıa 1970lerden beri , sun streak, grill flame, stargate gibi cesitli isimlerle bu programlari yasatmaya devam ediyor.
  ruslarin ve cinlilerin de bu konuda calismalar yaptiklari biliniyor ama yapilan calismalar bu kadar aleni aciklanmamis. abd kanunlarina gore cıa belli bir zaman asimindan sonra gizli belgeleri acmak zorunda bu sekilde biz de bugun bu belgeler ulasabiliyoruz.

  netice itibariyle sadece ruhlar aleminin veya paralel bir gercekligin olmasi ve bunun hali hazirda kisiler veya kurumlarca kullaniliyor olmasi bile ateizmin ne kadar zayif temeller uzerinde durdugunu gosteriyor.

  bu noktada ateizmin hayatta kalmak icin yapabilecegi tek sey, metafiziksel varligi kabul edip mucadelesini sadece organize dinlere karsi cevirmesi olabilir ama bunun icin ateizme ihtiyac yok zira dindar insanlar veya devletler dahi organize dinleri elestiriyor.

  ornegin ben bir musluman olarak siyasi islam veya mevcut geleneksel islami kurumlari en basta elestiren kisiyim ve benim gibi dindar insanlar hic azinlikta degil. yani bunun icin ayrica bir akimin beni aydinlatmaya calismasina gerek yok.

  ateizm endustriyel devrim ile insanin herseyin maddesel oldugu ile ilgili arkaik goruslerinden dogmus bir akim. enformasyon cagi ile artik madde'nin otesi ile ilgili edinilen bilgiler bu cag disi akimi eninde sonunda bitirecek.
 • rakamlar tersini söylüyor. 2040'lı yıllarda ateistlerin sayısı inananların sayısını geçecek.

  kaynak kaynak 2