şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ancak dinci, gerici, yobaz, kazma filandır. ricky gervais bu konuda ''kayağa gitmemek'' bir hobi değilse ''tanrıya inanmamak'' da bir inanç değildir diyerek gereken ayarı vermiştir. aradaki tek fark kayağa gitmek diye bir şeyin olması ama allah denilen şeyin ruhani boşluğu olan insanlardan yarar sağlamak için üretilmiş bir banka olmasıdır.
  • güldüren insan tipidir.
    bir şey yaratıp sonra "bunun yokluğu kanıtlanamaz" demek korkutucu derecede komiktir. hem de bir nevi despotluktur. tamamen uydurma olan bir şeyi yokluğu kanıtlanamıyor diye kabullenmek de insanın adım atmasının önündeki engellerden biridir. zaten olmayan, yaratılan bir şeyin yokluğunun kanıtlanmasına zaten gerek yoktur. uçan boynuzlu atların olduğunu reddetmemiz için bilimin kanıt bulması filan gerekmiyor sanırsam. sonuçta hem aşağılık hem de tutsak, cahil insan tipidir.
  • (bkz: öyle bi varlığa inanmadığıma inanıyorum)

hala anlamadığım bi durum. din derslerinde inanç diye geçmesinin başlıca nedeni herhalde insanın inanma isteğinin olmasıymış. o zaman inanmamak gereksiz bi kelime.

düşünüyorum da. öyle bi varlığın olmadığına inanıyorum da saçma bi cümle oluyor. inanmamakta bi inançmış. hadi ordan.
  • inançsızlık olduğunu da düşünmektedir aynı zamanda.
    ateistlerin elindeki dünyadaki her şeyi açıklayan bilimsel kanunlardan haberi yoktur besbelli. bu teori böyleyse, şu da şöyleyse diye devam eden yüz tane teoriyle "belki" de böyle gelişmiştir olaylar düşüncesindedir ya bu ateist, o da olm ne salak saçma şeylere inanıyosunuz diyip mutezile karşısındaki mutekaddimin gibi bakmıştır olaya.
    cumhuriyet devrimleri adı verilen hareketin dinsizleştiren ve batılı yapıyorum diye batıl yapan anlayışının nefsine ağır gelir. biz sevişcektik, günah işlicektik, özgürüz lan biz derler bu adama.

sahibinden az kullanılmış beyin sahipleri tarafından tenkit edildikleri çokça vakidir.
  • inanç kavramının temelini iyi anlayan kişidir. sezgi, gözlem ve inanç kavramı arasındaki ilişkiyi iyi kullandığını düşünmekteyim. ateizmin de bilimsel yöntemler haricinde tanrısızlığa ulaştığını düşünürsek doğru düşünmektedir.
  • ateist de olabilir.
    hatta bazen beklenildiğinden çok daha bilgilidir.

çünkü,

pozitif ateistler tanrı varlığını tamamen reddetmekte, ancak varoluşun cevabını verememektedir.

işin aslı, insanın varoluşuna yönelik olarak sunulmuş olan evrim teorisinin bir dengi evrenin varoluşu için sunulamamıştır.

bu sebeple, bir yaratıcının varlığına bilim henüz bir alternatif getirememiştir. varlığın sebebi olduğu öne sürülen sebeplerin hepsi felsefi düzeydedir (bilinmeyen fizik yasaları, madde hep vardı gibi)

yani yaşadığımız evrende bir yaratıcının olmadığını destekleyen bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

dolayısıyla agnostiklik gibi görüşlerin aksine, pozitif ateizm, yani tanrının varlığının tamamen reddedilmesi, bir inançtır.
  • sanıyorum bu sorunun en büyük kaynağı inanç kelimesinin kullanım şekli.

"dört yaşındaki kızım yeri kirletenin kendisi olmadığını söylediğinde ona inanırım ya da inanmam. ben adalete ve dürüst oyuna* inanırım. ayrıca ingilterenin avrupa para birliğine üye olması gerektiğine de inanıyorum (ekonomist değilim, ama bildiğim az bir şey bana bunun doğru seçenek olduğunu söylüyor, kolayca yanılıyor olabilirim).

bu saydıklarım bana inanmak sözcüğünün meşru kullanımları gibi geliyor. bununla birlikte, mantıksız kavramları mantıklı sorulara karşı koruyan dış kabuk görevi yapan bu sözcüğün sorumluluğunu yüklenmek durumunda olduğu pek çok fesatlık olduğunu düşünüyorum. işte bu yüzden tanrı'nın olmadığına inanmıyorum, ama olmadığına ikna oldum diyorum ki bu da tamamen farklı bir duruş."
    douglas adams
  • ateizm, kadir hoca'nın tarifi ile, öznesi olmadığı bir bilgiye kendini teslim edişe karşı çıkma hâlidir. ateizmin inanç olması ağır bir totolojidir. yok ateistler üçe ayrılıyor beşe bölünüyor ile açıklanamayacak derecede densiz bir tanımlamadır bu. yapmayınız, etmeyiniz.
  • (bkz: ekşicilerdeki bitmeyen demogoji)

ben diyorum. defaatle diyeceğim. ateizm bir inançtır. inanç nedir ne değildir burdan alalım;

1. anlamıyla bir düşünceye gönülden bağlı bulunma

2. birine duyulan güven, inanma duygusu

3. inanılan şey, görüş, öğreti

4. tanrı'ya, bir dine inanma, akide, iman, itikat

eee kardeşim 1. anlamına bakalım, bir tanrının varlığına inanmama da bir inanış şeklidir. gönülden bağlanıp bağlanmamak paşa gönlünüze kalmış.

3. anlamda tam da ateizmi buluyorum. dolayısıyla inanılan şey, görüş diyor. fazlasıyla net tanım. bi parça geri zekalıya anlatır gibi oldu, gerildim ama neyse.

itirazlar için: (bkz: tdk)