• iyiliktir.
  • sevap değildir.

edit: başlık başımda duman.
  • bazı müslümanların yapamadığını yapmıştır. sevap mı günah mı allah bilir orasını. biz aciz kulları değil. helal olsundur. ateist olsun hristiyan olsun müslüman olsun muhtaç durumdaki insanlara iyilik yapmak güzel bir şey.
  • dincilerin "allah allah ucunda cennet de yok neden yapıyorlar ki böyle bir şey" diye tefekküre çekildiği sosyal yardımlaşma örneği.

çok değil kısa zaman sonra "ateistin çorbasını içmek caiz midir" tartışmaları başlayacaktır.
  • sosyal sorumluluktur
  • şefkat-der'in zaten yapmakta olduğu yardım kampanyasına ateizm derneği'nin işgücü ile yaptığı katılımdır. başka dernekler de katılıyorlar bu etkinliğe. oda tv bu haberde onlardan bahsetmemiş, sadece ateistlerden bahsetmiş. o yüzden yanlış anlaşılmasın.

ateistlerin reklam için yaptığı bir eylem değildir. propaganda, misyonerlik eylemi değildir. kimseye gidip "al sana çorba, gel ateist ol" demiyorlar. ateistlerin kendileri için söyleneduran "vicdansızdır, allahsızdır, hiç bir şeye değer vermez, bencildir" önyargılarını kırmak için yapılmış bir aktivitedir.

bir şeyi de kıçınızdan anlamayın.
  • insanlıktır. "sevap değil" diye ağlayıp, cennette hurilerle grup yapma düşüncesiyle içinden parça kopar gibi zekat veren müslümanın yaptığından da çok daha hayırlıdır.

adamlar bir zekat verecek, 40 takla atıyorlar. şuyun varsa, buyun varsa, ordan şu artıyorsa diye. kaç kişi veriyor o da tartışılır. (burada cennet vaadiyle zorla "iyilik" yapanlara lafım)
  • başlıktaki tüm entryleri üşenmeden iki gündür sabırla okudum. derneğin ve bu çorba etkinliğinin bir şekilde içinde biri olarak bazı salaklara cevap vereyim.
    ön not: aşağıda yazılanlar tamamen kişisel görüşlerimlerdir, kesinlikle derneği bağlamaz.

1- "reklam yapıyorlar!", "bunların hepsi şov, gösteriş!", "bir kere çorba dağıttılar, 2 sene prim yaparlar şimdi!"
    sevgili arkadaşım, biz bu etkinliği aylardır yapıyoruz. ha bu arada yeri gelmişken belirteyim, haber yanlış yazılmış. çorba dağıtımı şevkat-der öncülüğünde yapılıyor. ateizm derneği fiziki güç sağlayarak bu etkinliğe destek veriyor.

biz bu işi aylardır yapıyoruz. fakat sağolsun odatv ekibi attığımız bir tweeti görüp olayı haberleştirmiş. ne dernek odatv'ye "bizi haber yapın" dedi ne de önceden haberimiz vardı. haber çıktıktan 2-3 saat sonra gördük. zaten haberde de maddi hatalar var. kişisel olarak olayın sunuluş şeklinden de rahatsızlık duyduğumu da belirteyim. neyse mesele o değil! sonuçta biz bu işi aylardır yapıyorduk, basın ve sözlük yeni fark etti. girin derneğin facebook sayfasına, açın albümleri bakın bakalım kaç defa çorba dağıtımı yapılmış.

2- "misyonerlik yapıp dinsizliği yayıyorlar, aynısının tıpkısını hristiyanlar yaptı."
    ya şimdi küfür edince küfür etti oluyor. ulan dangalak! sizin yaptığınız yardımlar ne o zaman! camii çıkışında nereye gittiği belirsiz paraları fakirlere yardım altında toplayıp, sonra da kuran kursu yaptığınızı görmedik mi yıllardır? çorba dağıtırken "al bu çorba, bak ben de ateistim ha ona göre. bi düşün istersen" falan mı dediğimizi zannediyorsunuz ben anlamıyorum ki! biz misyonerliği sadece yatakta yapıyoruz!

3- "sadaka zihniyeti, popülizm"
    heh! bi sen eksiktin sen de gel kardeşim! sistem değişsin diye evde oturup bekleyelim ne yapalım? mevcut durumu görmezden mi gelelim. sokakta aç, evsiz insanlar var ve ben de onlara bir nebze de olsa yardım ediyorum. ayrıca ben devlet değilim, belediye değilim. ne diyecem "merhaba, al bu çorbayı iç seçim gelince de bana oy verirsin" mi? ne hastalıklı bir düşünce yapınız var arkadaş ya!

4- "neden? bir insan sevap beklentisi, ahiret inancı olmadan neden kendi cebinden para verip bir başkasına yardım eder ben anlam veremiyorum."
    beklenti karşılığında yapılan iyilik iyilik değildir. o ticarettir. "benim dediklerimi yaparsan ben de seni muhteşem bir yere götüreceğim. böyle her yer yeşil, inananamazsın bir kadınlar var aboooooow bir içim su. gel benim dediklerimi yap, hepsi senin olsun!" bunun adı ticarettir.

ben her hafta çorba etkinliğinden sonra yatağıma yattığımda huzurla uyuyorum. "bugün gerçekten güzel bir şey yaptık be!" diyorum. yatağa yatınca "iyi be bundan bi 30 kere daha yapsam herhalde patrondan terfiyi alırım" demiyorum.

5- "hayatında ilk defa iyilik yapanların bunu reklam yapmasıdır. ayrıca hiç samimi değillerdir."
    hasiktir diyorum!

6- "bunu insanlık değil değil de ateizm adı altında yapmaları cidden trajikomik. madem olmadığına inanıyorsun, olmayanı yaymaya çalışmak ?!?"
    ha!?

---

velhasıl sözlükte bile bu kadar mal varsa bizim daha çoooook çalışmamız lazım çok! toplumumuzda ateistleri öcü gibi gösterenler yetmezmiş gibi bir de bu dangalaklarla uğraşıyoruz. ateistler öcü değildir. ateistlerin kahir ekseriyeti iyi insanlardır. yardım severdir. elini taşın altına sokandır. beklenti içerisinde iyilik yapmayandır.

- al sana reklam -
    herkesi duyarlı olmaya ve bu etkinliğe katılmaya bekliyoruz. illa non-teist de olmanıza gerek yok. kimseyi inançsızlık testine sokmuyoruz. gelin siz de bi el atın. iyilik yapmak güzel şey, gelin beraber yapalım.
  • dincileri kızdıran eylem. hayır hayır ateistler normal/iyi insan olamazlar, olsalar da bunun bilinmemesi gerekir yoksa "ateist= katil, sapık, terörist" zihniyetiyle yetiştirdiğimiz insanlar bir şeyleri sorgulamaya başlayabilir.

ateistler de diğer insanlar gibi iyilik yapıyor zaten siz bilmeden. "ben ateistim ve şu kişiye şu kadar yardım ettim" diye haberlere çıkmıyoruz. fakat dernek eylemi olunca haberlere çıkması gayet normal ve bir sakıncası yok, tersine daha çok insanın haberdar olup yardımda bulunmasını sağlayacağı için faydalı bile.
  • ateizm tanrı reddidir. muhtaçlara çorba dağıtmak ise iyiliktir. sap ile saman.
hesabın var mı? giriş yap