şükela:  tümü | bugün
  • ateizm zaten dine karşıdır bunun için sadece bir düşünce akımıdır ateizmden din diye bahsedilemez
  • dil bilgisi kit insanlar tarafindan kurulan, anlam bozuklugu tasiyan isim damlamasi.
    dogrusu ateizmden ibarettir. hatta en güzeli türkce konusup tanritanimazlik terimini kullanmaktir, ki bu uygulama asagida deginecegim yanlis anlayislari önlemeye büyük ölcüde katkida bulunur.

"ateizmi bir din sanmak" sözünü kullanip daha sonra entry'sini silen arkadas ise bir noktayi gözden kacirdigimizi gösteriyor...
    ateizm yeri ve kisisi geldiginde bir din olarak tanimlanabilir. söyle ki:
    delikanli ateist öldükten sonra tanrinin karsisina ciktiginda ona siktir ceken ateisttir.

sizlere söyle aciklayalim: "tanri yok" demekle bitmez is. "tanri varsa da ona tapmiyorum" demek gerekir ek olarak; "benim tanrim degilsin" baska bir deyisle.
    elbette buraya kadar gelenler de burada ikiye ayrilabilir, ve bu son tümceyi su sekilde kuranlar da cikacaktir:
    "tanri varsa ve o allah yada yehova'ysa (buraya muhtelif tanrilarin listesi eklenir madde madde), o benim tanrim degil."

kisacasi nasil musevilik, hristiyanlik, müslümanlik ve daha binlercesi muhtelif seylere tapinmak üzerine kurulu dinler ise, tanritanimazlik da hic bir seye tapinmamak üzerine kurulu bir din olarak yorumlanabilir. din'in günümüzdeki tanimi kanimca fazlasiyla özellesmis durumdadir.
    ben din demem, o ayri, ama diyene de akil ve mantik sinirlari cercevesinde oldugu sürece bik bik etmem. hani "ateistin dini tapinmamaktir, kitabi büyük birlesik kuramdir, matematiktir." gibi bir cümleye eyvallah derim yani.

bir de dipnot düselim: benim tanrim degilsin'in en güzel örnegini conan kullanmistir crom'a karsi.

edit: cehaletini sikeyim ey sözlük ahalisi...
    defalarca okunup oylanmis entry'de "musevilik, hristiyanlik, müslümanlik ve daha binlercesi muhtelif seylere tapinmak üzerine kurulu dinler" kalibindaki anlatim bozuklugunu görüp de bunca zamanda bi mesaj atmayan bi güruha baska ne denir ki?.
  • dindarlarda genelde daha yoğun olarak gözüken, her düşünce sistemini bir din, bir tapınma olarak algılayan vizyon fallacysiyle yakından alakalıdır bu tanımın ortaya çıkışı.

ileri vakalarında, "fizik bir din tabi, yasaları falan var inanıosunuz", "matematik desen üç kuluvalla bi elham gibi fısır fısır lambda gamma o ne lan öyle?" gibi beyanatlar duyulması mümkündür.
  • var olmayan bir şeydir. böyle bir adlandırma yapmak, sağdan soldan duyulan yanlış bilgileri kayıtsız şartsız beyne sokmaktan kaynaklanmaktadır.

edit: her dinde yine de bir merkez mevcut ise ( tanrı, hayvan ya da nesne, yaratan ne olursa olsun) ve ateizm tam da buna karşı çıkıp bunu kabul etmiyorsa, buna din demeyelim. buna inanç diyelim.
  • normalde ateizm bir din olmamasina ragmen, genellikle herhangi bir inanc sisteminden, ozellikle de o inanc sisteminin ortodoks bir uygulamasindan ateizme gelen insanlarda ateizmi de bir din gibi benimseme, fundamentallesme, ayni asiri tavirlarla savunma gozlemlenebilir. genellikle kisi ateizm/ateist olma dusuncesine alistikca, bunun icinde rahatladikca, ateizmi bir din gibi yasamaktan vazgecer. benim gozumde ateizmi ayni asiri tavirla savunan adamla, fundamentalist evangelist'in cok farki yok; ikisi de kendi inandiginin tek dogru olduguna koru korune inanmis, inanmakla kalmayan, karsidakinin gozune sokmak icin kicini yirtan tavirlarda.
  • aslında bu tarzda kullanımlar çok daha tanıdık bir yerlerden, ludwig feuerbach'tan gelir; "geçmişte din olmayan tanrıtanımazlığın, gelecekte bir dine dönüşeceğini" söyleyen feuerbach'tır. ayrıca feuerbach'la tanıştıktan sonra onun yakınındaki saz ekibiyle beraber hepsine "dindar ateistler" diyerek ortamı terk eden, üzerine devlet malzeme ofisi damgası hiç basılmamış bir max stirner*'ımız da bulunmaktadır.
  • elsanın mecnunu der ki:

"uzak bir ülkede, laik bir devletin diyanet işleri başkanlığının kontrolünde, yayılması ve sistem için tehlike oluşturması engellenen bir dindir. günde beş vakit propaganda merkezlerinden insanlara zorla ezanı dinlettirilir ki ezanın türkçesi aşağıdaki gibidir:

tanrı yoktur, tanrı yoktur
    şüphesiz bilirim, bildiririm
    kutsallar yoktur tapacak.
    şüphesiz bilirim, bildiririm
    yalandır tüm elçiler.
    haydin yaşayın şu kısacık ömrü,
    bu sizin tek şansınız.
    tanrı yoktur, tanrı yoktur
    kutsallar yoktur tapacak.

doğuştan ateizm dini kimliklerine yazılan ve sonradan hak yolunu bulan müslümanlar ise, bu durumdan ne kadar çok şikayet ederlerse etsinler azınlık olarak bulundukları konumdan ve çoğunluğun despotizmi altında ezilmekten kurtaramazlar kendilerini. üstelik bu ateizm dini, her fırsatta ateist olmayanların acı içerisinde öleceğine dair hurafelerini ortalığa yayarak daha çocukluktan itibaren insanların içinde ateist olmayanlara karşı bir öfke, bir duygusuzluk geliştirmelerini sağlamakta böylece kendi kutsallarını keşfeden zavallı müslümanların sadece eğitim hayatını değil. toplum içerisindeki yaşamını da sıkıntıya sokmaktadır. öyle ki, bu ülkede yaşayan pek çok müslüman, din hanesindeki çarpı işaretini kaldırtmaya korkmaktadır."