şükela:  tümü | bugün
 • askerliğini topçu olarak yapanların öğrendiği bir askeri kavramdır.

  aslında yapılan iş kelime anlamıyla ateşi idare etmektir. yani topun ateş edeceği koordinatları belirlemek, topun bu koordinattaki bir hedefi vurabilmek için namlunun tevcih edilmesi gereken yan ve nişangahı bulmak, topa bildirmektir.

  türk ordusunda top atışlarının halen osmanlı zamanındaki gibi "bir barnak daha galdırıver. hah! koy ver getsin..." şeklinde yapıldığına inananlardansanız bu tekniği hiç duymamışsınız demektir. kulağa sanki çok kolaymış gibi gelsede bir hayli, hesaplaması kafa yorulması gereken noktaları olan bir iştir.
 • fırtına obüsü gibi bilgisayar sistemli obüslerin kullanıldığı birliklerde artık sadece formalite haline gelen askeri birim.
 • topçuların yanında havancıların da orta kademesi olan askeri birim. ileri gözetleyici hedefin konumunu belirler, ateş idare koordinatları ve atışın düşmesi gerektiği yeri matematiksel olarak hesaplar ve havancılara veya topçulara bildirir, havancılar da havanı ateşler. olay bu.

  bu birimdeyseniz ve acemiyseniz, elinize silah almadan yemin edebilme imkanı mevcuttur. ileri safhası ise ele silah değmeden terhis olmaktır.

  kısa dönemler için de şöyle birşey söz konusu olur;

  (bkz: idareten ateş)
 • allah kimseye bunu manuel yapmak zorunda kalmayı nasip etmesin. zehir gibi kafası olmayana eziyet haline gelir. metro raporunu çözmek ayrı dert, planı iğnelemek ayrı dert, mesafe, yan hesaplamak ayrı dert... ben bu işi iyi yaparım diyen adamın rahat 10 dakikasını alır. bulmaca kısmı tabii. yatay veya dikey planı hazırlamak da 15 dakikadan az zaman almaz kanımca. iyi biliyosanız eğer.

  ilk atıştan sonrası basit tabii. sağa sola ileri geri kaydırarak hedefi tam vurmaya çalışıyosun sadece. bütün mesele o ilk atışı adam gibi yaptırabilmek. sayısal zekam gelişmiş olmadığından hep zorlandım bu olayda. "çadırın önüne kurduğun masada otururken elinde sigara ve neskafeyle atış esası, mesafe ve yan bilgisini telsizle topa iletmek mi yoksa 3 kilometreyi teçhizatla 10 dakikada koşmak mı?" deseler 2.'yi seçerdim. ilkini yapamayacağımdan eminim çünkü. hep de piyade olmak istemiştim ama topçu olmuştum şansa. onun da en mühendislikle alakalı kısmına vermişlerdi askerde.

  allah'tan bilgisayarlar var da uğraştırmıyo bu kadar. insanlar zamanında iyi savaşmış o çekili obüslerle manuel atış yaparak. muhtemelen mesafe yan yelpazesi bile yoktur adamların elinde. işte gerçek savaşçı o adam. şimdi tek elinde ruffles pakediyle adam öldürebiliyosun. ne kadar ruhsuz.