şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı imparatorluğu aleyhine bae ve suudi arabistan tarafından finanse edilen ve yönetmenliğini "girl with a pearl earring, hannibal rising ve emperor filmlerinin yönetmeni ingiliz peter webberin yaptığı, 40 milyon dolar bütçeli bir mbc dizisidir.

amacı osmanlı karşıtı bir perspektif oluşturmakmış.

ilk bölüm fragmanı

türkiye'de sadece ve sadece iktidar ve muhalif seçmeni arasında tartışmayı körükleyip, kutuplaşmayı arttıracaktır.

ek olarak;

bae ve suudi arabistan dizi için netfilix benzeri bir platform oluşturmayı dahi gündeme almışlar.

ne diyelim hayırlı olsun.
  • internetten izleme imkanımız var mıdır merak edilen dizi.
  • birleşik arap emirlikleri merkezli suudi arabistan kanalı mbc tv tarafından mısır'da geçen, memluklerin son günlerini ve bölgenin 16. yüzyılda osmanlı imparatorluğu'nun kontrolüne geçişini anlatan dizi.
  • fragmanı fena gibi duruyor. kesin yargıya izledikten sonra varılabilir. hele bi alt yazı falan çıksın ben şahsen izlemeyi düşünüyorum.
  • az önce onedio da haberini gördüm. bir yorumlara bakayım dedim de aman aman.. hz.muhammede küfreden turancı tayfa mı dersiniz? doblosunun arkasına osmanlı tuğrası bastıran mı dersiniz? arapların kanını içmek isteyen laik ablalar mı dersiniz? ortalık fena karışmış. kimse de çıkıp dememiş ki aga bu adamlar bu diziyi neden yapmış?

amatör bir tarih sever olarak edindiğim deneyim, tarihsel hiç bir kişi veya kişilere fanatizm beslememek lazım zira onlar artık günümüzde yoklar. gerçekleri kendi ağızlarından dinleyemeyeceğiniz için yaptığınız tek şey kuru fanatizmden öteye gitmez.

osmanlı tarihini araştırdığımda ise öğrendiğim en değerli bilgi ise şudur ki, her osmanlı padişahı iyi değildir. osmanlının yaptığı her şey de...

hele hele döneminin süper gücü moğolları durdurarak insanlık tarihine büyük fayda sağlamış memlük imparatorluğu gibi bir imparatorluğu, sırf egosu yüzünden işgal etmiş yavuzun yaptığı çok şeyin, bir çok kimseye faydası dokunmamıştır.

"gülle kullanmak kahpeliktir" tezini savunan memlüklülerin şehrini gülleler ile vuran yavuza sempati duymalarını beklemiyordunuz heralde değil mi?

hadi emiratileri siktir et. suudileri double siktir et ancak oturduğun yerden atacılık sallamak yerine bi zahmet kahire sokaklarında, memlük sultanı ve onun karısının, çocuklarının infaz edildiği noktaları ziyaret et.

bugün filistin de öldürülen her çocuğun kanında parmağı vardır yavuzun. abarttığımı söyleyenler bölgenin tarihsel gelişim ve değişimini bi zahmet incelesin.

son kez tekrarlıyorum. her osmanlı padişahı iyi değildir. osmanlının yaptığı her şey de...
  • araplara türkiye ve osmanlı reklamı olan dizi yani iyi bir gri propaganda örneği gibi görünüyor.
  • nereden izleyebileceğimi merak ettiğim dizidir. bilen varsa yeşillendirsin.
  • iki türk krallığının kaybeden tarafından olayın anlatıldığı dizi. memlüklülerin yönetim yönetim sınıfı da türk. savaşı kaybeden komutanın adı tomanbay. konunun araplarla alakası ne çözemedim *
  • binlerce sitenin içinde bir tane alt yazılı yayınlayan yok arkadaş. izleyebileceğimiz yer bilen varsa yeşillendirsin