*

şükela:  tümü | bugün
 • stravinsky'nin bir balesi..
 • (bkz: phoenix) ölümsüzlük simgesidir.
 • eski bir rus efsanesidir. igor stravinsky bu efsaneyi konu alan ates kusu balesini, ballett russes toplulugun emprezaryosu sergei diaghilev'in önerisi üzerine bestelemistir. balenin ilk temsili, 25 haziran 1910'da, paris operasi'nda verilmistir (tamara karsaniva ates kusu, michel fokine prens ivan rolünde). stravinsky, bale müzigini orkestra süiti olarak üc defa uyarlamistir (1911, 1919, 1945).

  efsanenin ve balenin konusuna gelince: kötü büyücü dev kaschei, 13 güzel prensesi kacirmis ve büyülü bahcesine hapsetmistir. pek cok cesur sövalye prensesleri kurtarmaya yeltenmislerse de, kaschei tarafindan yakalanmislar ve tasa cevrilmislerdir. kaschei'yi alt etmenin tek yolu, onun bir sepet icinde gizlenmis, yumurta seklindeki ruhunu yok etmektir.

  günlerden bir gün, genc prens ivan carevic ormanda gezinirken, efsanenin diger sihirli yaratigi ates kusuna rastlar. onu altin elmalar tasiyan bir agacin etrafinda dansederken elleriyle yakalar. ates kusu prense yalvarir, yakarir ve ivan hatira* olarak sihirli bir tüyünü kopardigi ates kusunu sonunda serbest birakir.

  kaschei'in büyülü bahcesindeki elma agacinin etrafina, bu sefer 13 tutsak prenses üsüsürler. tutsakliktan fena halde bunalmis olduklari icin olsa gerek, prensesler salladiklari agactan düsen altin elmalarla kovalamaca oynamaya baslarlar (bkz: atalanta). prens ivan, prenseslerden birine asik olur ve onlari kaschei'in sarayina dek takip eder.

  canavar gardiyanlar tarafindan faka bastirilan ivan, kaschei'in huzuruna getirilir. tam tasa cevrilecegi o kader aninda; ivan, ates kusundan aldigi sihirli tüyü sihirli flüt misali sallar ve ates kusu ansizin belirerek genc prensin imdadina yetisir. kaschei'in adamlari, ates kusunu görünce neye ugradiklarini sasirirlar ve büyülenmis bir vaziyette o meshur cehennem dansina baslarlar.

  ates kusu ivan'a, kaschei'in yumurtasinin nerede oldugunu gösterdikten sonra genc prens harekete gecip herkesi kurtarir. daha önce tasa cevrilmis bütün sövalyeler tekrar hayata dönerler. herkesin katildigi mutlu dansin ardindan perde iner...
 • astrologların dediğine göre "su kuşu"yla hiç anlaşamaz.
  (bkz: su kusu)
 • yaratıcısının 127. yaş gününde gözleri dolduran zarafet şahikası.
 • abd'nin yeni casus uçağı.
 • pek çok varyasyonu olan bir hikayenin (prens ivan ve ateş kuşu) ana kahramanlarından biri.
 • (bkz: moltres)
 • simurg....iki saat zümrüd-ü ankayı anlatmayım . ama link veriyim phoneix i viki den okuyun ..tuğrul kuşu gerçekten çok ilginç ..her kültürde geçiyor ve hoş bir mistik konu .... http://tr.wikipedia.org/wiki/simurg