şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • insan vücut ısısını ölçen termometre çeşidi
  (bkz: ısı ölçer)
 • (bkz: derece)
 • alnımızdan öpülemediği durumlarda kullandığımız hastalık ve mızmızlık derecesi saptayan alet.
  her sene mutlaka kırılıp yenisi alınır, hiç bir zaman ilk arandığında bulunamaz.
  o kadar ince ve zariftir ki insan hasta olmasam da şununla iki lafın belini kırsam* diye düşünür*.
 • şimdilerde çokça çeşitleri çıktı. eskiden koldan, kıçtan ve ağızdan kullanılan bu aletlerin yanında alından ve kulaktan ölçenleri var artık. kimi hekimler en doğru sonucun hala civalı olan ve kıça daldırılanlarla alınacağını söyleseler de kulaktan ölçenlerin bu iddiayı boşa çıkarması yakındır.
  alından, yani uzaktan ölçenler ise en fazla hata payı olan ateş ölçerlerdir. herhangi bir ıslaklık veya ter ölçümü hatalı kılacaktır.
  alınması gereken en ideal ateş ölçer günümüz koşullarında kulaktan ölçenler gibi görülüyor.
 • eczanelerde bulunamayan hede. az önce eczaneye gittim basit bir ateş ölçer almak için, kalmadığını söyleyip başka bir ateş ölçer (temassızmış) gösterip 450 lira gibi bir fiyatının olduğunu söylediler.
 • basit modellerini yıllarca kullandım ama onların da (en azından bende olanların) sağlıklı çalışmadığını gözlemlediğim için tercih etmesem bile online olarak alabileceğim ateş ölçer tavsiyesi konusunda yeşillendirmenizi bekliyorum.

  dipnot: bu başlık 2013 yılından sonra son dönemde 1 entry almış, şaşırdım. bolca öneri ile karşılacağımı sanıyordum.
 • elimde temassız ateş ölçer bulunmaktadır. min. 500 adet alıcılar yeşillendirebilir.
 • bunun iyisi hangisi çözemedim ama bu işler bitsin bir tane kalitelisinden edineceğim termometre
 • birkaç yıldır aile hekimleri bile elektronik olanları kullanıyor. bu türler "eskiden" doğru ölçüm yapmada berbatlardı. tecrübe geliyor:

  2-3 yıl önce evde ateşimi 38 ölçüp aile hekimine muayeneye gittim. elektronik ateş ölçerle 3 kez üst üste ateşimi 35 küsür ölçüp "bunlar bazen düşük gösterebiliyor ehi ehi" dedi. evdeki ölçüm ile aile hekiminin ölçümü arasında en fazla yarım saat süre vardı ve ateş düşürücü almamıştım. ateşim olmasaydı bile 36.7 göstermesi gerekirdi. velhasıl, kadın soğuk algınlığı olabilir dedi, nurofen vs yazıp gönderdi.

  eski civalı olanlar ise bence şahaneydi. içindeki civanın zehirli olmasından dolayı yasaklandı. neyse ki gözüm gibi baktığım bir tane emektar var. piyasada kalmadılar. ama alkollü olanlar da iş görebilir.

  arkadaş nerenize nasıl soktunuz ne yaptınız da bir damla civadan zehirlenmeyi başardınız? kırıp civayı çaya çorbaya mı serptiniz? hâlâ hayretler içindeyim.

  not: şu anki salgın gibi durumlarda temassız ölçüm yapabilenlere bel bağlamak zorunda olduğumuzu da hatırlatayım. ota boka linç tayfası damlar neme lazım *