şükela:  tümü | bugün
 • turkan soray'in en guzel oldugu filmlerinden biridir. bir de "tamba tumba, esmer bomba"yi soylerken cok guzeldir turkan soray.
 • (bkz: #6686568)
 • türkan şoray'ın görebileceğiniz en güzel, en sevimli, en dişi halini mikslediği filmdir. 26 yaşındaki türkan şoray "azize" , 33 yaşındaki kartal tibet ise "tarık" rolündedir.

  dublajda türkan sultan'ı nevin akkaya seslendirir. filmde dinlediğimiz şarkıları ise ( gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar, asmam çardaktan vs. ) belkıs özener söylemektedir.

  (bkz: #6539352)
 • --- spoiler ---
  azize ile dansöz ayla üsküdar a gitmek için gösteriden sonra yola çıkarlar. son otobüsü kaçırmışlardır. fekat o da ne ? ayla nın (neredeyse) nişanlısı sayılan genç ve arkadaşı kızların önünde arabalarıyla dururlar ve beraber eve gitmeyi teklif ederler...
  işte (aha) o sırada fonda santana abimizin black magic woman şarkısının giriş nağmeleri terennüm eder....
  filmin müziğiyle ilgilenen metin bükeye zevkinden dolayı film çekildikten 35 yıl sonra selam etmeyi bir borç bilirim...
  --- spoiler ---
 • ayni zamanda guzel, seksi, hos, insanin kalbini durduran disiler icinde kullanilan bir deyimdir 'ates parcasi'...
 • ayla rolunu sevim emre'nin oynadigi kanepe kahve battaniye uclusuyle inanilmaz guzel atmosfer yaratan 1971 yapimi atif yilmaz filmi.
 • başrollerinde türkan şoray ve kartal tibet'in oynadığı eğlenceli bir atıf yılmaz filmidir. filmimizde azize kızımız (türkan şoray) bir çadır tiyatrosunda insanlara gösteriler yapmaktadır. esas oğlan tarık arman (kartal tibet) ise züppe bir delikanlıdır -ki kendisine film boyunca azize tarafından sosyete diye hitap edilir- filmde alyanaklı nubar terziyan, hulusi kentmen, münir özkul gibi oyuncular da yardımcı rollerde göze çarpmaktadır. filmin konusu çok romantiktir esasında:
  sosyetenin hızlı çapkınlarından tarık, yağmurlu bir gecede mecburen arabasına alır azizeyi. böylece tanışırlar ve tesadüfler yakalarını bir türlü bırakmaz. bu arada türkan şoray tam bir ateş parçasıdır filmde cidden, çizgili pijamasıyla-gelişi güzel toplanmış saçlarıyla bile güzeldir. hafif ağzı bozuk, geveze bir kızdır, argo konuşur.
  neyse filme dönecek olursak tarıkın yelloz bir kızla nişanlısı olması ve de ayrı dünyaların insanların olmaları gibi büyük engeller vardır tabiki arada.
  kıskanç ve de sinir nişanlısı azizeyi tarıkın evinde görmesinden sebep, kıskançlıktan çıldırıp tarıkı terkedince, azize onu zor durumda bırakmamak için nişanlısı rolünde bir toplantıya katılır tarıkınan beraber. rezil olacağını düşünen tarık, girişken-sempatik tavırları nedeniyle (böyle bir şeytan tüyü durumları kızda, her çeşit danslar falan) kendisine hayranlık duyar. ve hatta dansettiği erkeklerden falan kıskanır bizimkini. böylece ilk kıvılcım, ilk aşk, ilk heyecan (ahhh) yansır seyirciye. neyse bunlar baya bi aşık olurlar işte kız tarıkın babasıyla tanışır (hulusi kentmen), onun da kalbini kazanır hemen, tarıkı adam eder (zamanında işe gitmeler vs) ancaak bir sorun vardır ki o da azizenin çadır tiyatrosunun gülü olduğunu söylememiş olduğudur tarıka. ailesini köklü bir aile gibi tanıtmıştır bi de üstüne üstlük. bacağından sakat küçük bir kızı kurtarmak amacıylan son gösterisine çıktığında foyası meydana çıkar ve ayrılırlar. bizim azize ağlayan palyaço olur o arada işte. bi acılar, mutsuzluk dalgası. en sonunda ikisi de dayanamazlar ayrılığa ve mutlu son olur. filmde bir de ibiş diye bir kukla vardır başı sıkışan buna dert yanar. bence kilit karakter oydu.

  -gelecek mi dersin ibiş? o da bizi bizim onu sevdiğimiz kadar sevdi mi?

  olsa da izlesek.
 • turkan soray bu filmin bir sahnesinde mordor'un kara lisani ile konusmaktadir. bekledim sagdan soldan orklar firlasin diye ama olmadi. aciklayayim; filmin baslarinda iki zibidi arabayla gelip kizlari almak isteyince turkan soray; "kellenin onune bi valiz inerim kendini morgun frijiderinde bulursun" der, "aha simdi sauron gelecek" derken "morgunfrijideri" kelimesinin ne anlama geldigi biraz dusununce ortaya cikar. turkan hanim "morg buzdolabi" demek istemekteymis. turkan soray'in koca kadin haliyle sirinlik yapmasi sahsima itici gelse de kartal tibet cok basarili oynamistir.
 • türkan şoray'ın palyaço haliyle, ağlayak gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar'ı söylediği sahne yok mu, işte ben o sahneyi her görüşümde hüngür hüngür ağlarım. neyse ki sonunda güldürüyorlar, mutlu son oluyor, yoksa halim n'olurdu düşünemiyorum.
 • bu filmi bir milyon kez izlememe rağmen ilk defa dikkatimi çekti. bisikletten düştükleri sahnede sosyetenin pantolonu cırtlıyormuş da haberimiz yokmuş. kendisi de hiç bozuntuya vermiyor maşallah.(bkz: http://www.youtube.com/…=qhrwz1ixbxo&feature=relmfu 01.24' e dikkat

  hiieeyt bee füze gibi uçuyoruz
  bisikletin frenleri bozuk da ondan
  şimdi yedik ayvayı iştee

  ve pataküte yuvarlanıp pantolan cıırtt
  ..
  ayrıca türkan şoraya olan aşkımın doruk noktalara ulaşmasını sağlayan filmlerindendir. o nasıl sevimliliktir yarabbii?