şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doğrusu ateşbaz-ı veli olarak bilinen ve hz. mevlana'nın dergahının aşçısı olarak bilinen ve rivayet edilen mevlevilerden birisidir.

    ateşbaz, ateşle oynayan anlamına gelir. kendisine bu yakıştırmaya sebep olan hikaye ise bildiğimiz kadarıyla; bir gün, dergahın mutfağında yemek pişirmek için odun kalmamıştır. dergahın aşçısı olan ateşbaz veli, durumu hz. mevlana'ya bildirince hz. mevlana şaka yollu olarak, "odun kalmadıysa ayaklarını kazanın altına sok da yemeği onunla pişir." der. ateşbaz için şaka da olsa emir emirdir. mutfağa gider, ayaklarını kazanın altına sokar ve parmak uçlarından çıkan ateşle yemeği pişirir. bundan sonra da bu lakabı alır, rivayete göre.

    ayrıca bu seneden itibaren adına bir de ödül verilmeye başlanacak. ayrıntılı bilgi için; http://www.gecce.com/haber.aspx?id=131588
  • ateşbaz mevlana dergahın aşcısıydı kendisi küçük yaşlarda hem yetim hem öksüz olduğu söylenir.dedesi tarafından dergaha getirilmiştir.ne iş yaparsın denildiğinde dervislerin karnını doyururum diyerekten ahçı olur kendisi.yaşca mevlana ve şems den büyüktür.şems dergaha geldiğinde kendisini ateş ile sınav etmiştir ve başarıyla geçmiştir.kendisine ai bir makam bulunmaktadır ateşbaz makamı(mertebesi) vardır.sultan veled ve ateşbaz şemsin kadim dostlarıdır.türbesi ise konya da meram ilçesinde ssk hastanesinin sol yanında içeride bulunmaktadır.günümüz batıl beyinler elıne tuz alıp saga sola taşa falan filan sürtmek suretyle kendılerıne batıl batıl inançlar türetmektedirler.
  • hakkında pek az yazılmış, hayret. ateşbaz-ı veli hazretleri, matbahçıların piri. yukarıda da değinilen parmak hikâyesinin anısı, daha sonra ayin-i şerifteki önemli jestlerden biri hâline gelmiştir. meydandaki beyaz post da ateşbaz-ı veli makamını temsil eder. türbesi konya meram'dadır. ziyaretten sonra tuzundan almak âdettendir. kuşaktan kuşağa aktarılan türbedarlık vazifesini son yüz senedir hanımların yaptığı türbenin hatıralarını, yine aynı soya gelin olan nezahat bekleyiciler hanımefendi kaleme almıştır. kitap "ateşbâz-ı velî" adıyla yayımlanmıştır.