şükela:  tümü | bugün soru sor
13 entry daha
 • takriben 900.000 yıl önce gerçekleştiği tahmin edilen "ateşin kontrollü kullanımı", evrimin önemli aşamalarından biri. ateş, vahşi hayvanlardan korunmanın yanı sıra, pişmiş et yemeye başlama ve bu sayede sindirimi kolaylaşan etlerden daha fazla kalori alarak büyüyen homo sapiens beyninin besin ihtiyacını daha kolay karşılayabilme gibi önemli bir avantaj da sağlıyor. ("becoming human" adlı belgesel ve evolve'un "guts" başlıklı ikinci bölümü, bu noktada önemli izahlarda bulunur.) (bkz: #46306165)

  bu konuda atlanmaması gereken bir kitap da, belçikalı yazar(lar) j.-h. rosny'nin 1911 yılında yayınlanan the quest for fire adlı romanı. ilgili roman, insan-öncesi primatların henüz ateş ortaya çıkarmayı bilmedikleri bir dönemde geçer. ateşin nasıl ortaya çıktığını bilmemek, mevcut ateşi hem sürekli canlı tutmayı gerektirmekte, hem de son derece değerli kılmaktadır. rakip gruplardan biri ateşi çaldığında, ateşi geri alabilmek için büyük bir mücadele yaşanır.

  not 1: bu roman, 1981 yılında filme de uyarlandı. çok sayıda hayranı olan ve bir kült film haline gelen bu yapım, yukarıdaki 14 milyar yıllık serüven çerçevesinde ilgiyle izlenebilir.

  not 2: iron maiden'ın 1983 yılında piyasaya çıkan dördüncü albümündeki "quest for fire" adlı şarkı da, filmdeki hikayeyi anlatır. ancak, şarkı nedense, "in a time when dinosaurs walked the earth" dizesiyle başlıyor. halbuki hikaye, takriben bir milyon yıl önce geçiyor. dinazorlar ise, 65 milyon yıl önce yok oldular. (şarkının kendisine ve filmi özetleyen sözlerine şuradan ulaşılabilir.)

  tema:
  (bkz: evrim teorisi /@derinsular)

  tekmili birden: pdf
5 entry daha