• primo levinin nazi kampindan cikisi ile baslayan ve vatanina donmek icin ciktigi yolculukta basindan gecenleri, kurdugu arkadasliklari, karnini doyurmak icin verdigi mucadeleyi, konakladigi askeri kamplari, buralarda karsilastigi vatandaslari , kampin ve yolculugun kendinde butun bir omur boyunca birakacagi izleri anlattigi kitabi. semin sayit'in cevirisini yaptigi kitap can yayinlarindan cikmisti.
  • savaşlarda süreli ve geçici barış hali..
  • (bkz: cease fire)
    (bkz: truce)
  • mütareke.
  • (bkz: joyeux noel)
  • ntv’nin haberine göre an itibariyle israil ve hamas tarafından kabul gören durum. yakınlarını kaybedenler,
    ağır yaralananlar, hayatı altüst olanlar için çok şey ifade etmeyen, kesilebilen bir ateş için niye bu kadar insanın zarar gördüğüne akıl erdiremeyen, hiçbir şey hissedemeyecek kadar çöküntü yaşayanları da anlamaya çalışırken günlerdir korkuyla yaşayan bir çocuğun yaşayabilecek olma ihtimaline de sevinmeden edemiyor insan. umalım ki haber doğru olsun ve kalan sağlara sonsuz huzur olsun!
  • silahlı, iki kişi, grup yada orduların çatışmaya belirli veya belirsiz bir süreliğine son verme durumu.

iki tarafta devlet olacak diye birşey yok. ateşkes, ateş edenlerce yapılır.

örnek olarak israil ve hamas, rusya ve çeçenler örgütler arasında ve dünyada birçok anlaşmazlıkta uygulanmaktadır.
  • mutareke degildir. ingilizcedeki ceasefire kelimesine denk gelir

mutareke icin (bkz: birakisma)

(bkz: ceasefire) (bkz: ateskes)
    (bkz: armistice) (bkz: birakisma) (bkz: mutareke)
    (bkz: peace) (bkz: baris)
  • gerçek adalet sağlanmadıkça kalıcı olmayan durum.
  • rüya:

iki taraf arasında ateşkes imzalanacak. masa üzerindeki gazeteye beş madde yazılıyor. benim çok sert konuşmam onlardan devasa boylu ork kılıklı birinin tepkisini çekiyor ve aynı şekilde çok sert karşılık veriyor.

pek üsteleyemiyorum. ama tasavvuf büyükleri benim korktuğumu düşünürler diye endişe ediyorum. en son başka bir madde ekletmeye çalışıyorum. iki taraf da karşılıklı serbest ticaret yapabilirler, diye. bizden tüccarlar mekke'ye gidip mal satabilsinler barış içinde. ama malum tip anlamıyor. ticaretin ne olduğunu pek bilmiyorlar galiba. evet bu ateşkese sanki hudeybiye anlaşması gibi yaklaşıyorum.
hesabın var mı? giriş yap