• bugün tesadüf eseri bulup, dinlemeye başladığımızda, oda arkadaşımla birlikte ciyak ciyak söylediğimiz ve seneler geçmesine rağmen sözlerini unutmadığımız şarkı. üstüne üstlük bizi çocukluğumuza döndürüp, sertab erener'in tepesinde topladığı kıvırcık kızıl saçlarını ve meşhur kırmızı elbisesi içinde sallanarak şarkı söyleyişini de hatırlattı. nasıl sözlermiş de unutmamışız diye baktım, elbette buraya da iliştireceğim, lakin birşeye benzemiyor ama ah o doksanların başındaki pop patlaması işte!

ateşle barut ah yanyana durmaz
    gönül dilinden anla biraz
    bir dokunursan ah dokunursan
    ellerin mızrap olur bedenim saz
    gözlerim gözlerinden geçerken
    ah yine tövbelerim bozulur
    kimbilir kaç senedir sana ben
    hazırım böyle hadi gel hemen hemen
    fırtına bu, bu afet deprem
    yıldızları gel topla benden
    sarsıntılar dağıtsın bizi gel
    yeniden doğuş bu vazgeç kendinden
    eriyorum bak mum gibi
    damlaya damlaya sel oldum al beni sar
    al darmadağın al dolu dizgin
    ruhum bedenime dar
  • butun aile sohbetlerinde konu cocukluguma geldiginde- ki her aile sohbetinde gelir- bu sarkiyi ne kadar cok sevip, ezbere bildigimden bahsedilir. 90 dogumlu oldugumu dusunursek populer oldugu donemler 3 yasima falan denk geliyor yamulmuyorsam.
    tahminen konusmayi ogrenmemin akabinde bu sarkiyi ezberlemisim. bir de barutun anlamini bilmiyordum herhalde, barutah saniyorum onu. baya da uzunca bir donem barutah sanmis bile olabilirim.
    sokakta bagirarar, saclarimi savurarak falan soylermisim bir de.
    simdi merak ettim, hani gariptir yillardir merak da etmemistim ama neyse iste sozlerine bakayim bir dedim; hep yasimin ilerisinde bir veletmisim hakikaten.
    kac yildir yasiyordun sanki len? *
  • sertab erener'in 1992 tarihli debut albümü sakin ol'da seslendirdigi bu sarkida erener'e geri vokal olarak levent yüksel, sezen aksu ve yildiz tilbe eslik eder.
  • klibine geçenlerde fizy mood'da rastladığım harika şarkı.
    aysel gürel'i saygıyla anmamı sağladı ayrıca. bunlar ne güzel sözlerdir böyle.
    bu şarkı sertab erener'den başka bir sesde bu kadar güzel durur muydu bilemiyorum.
  • eriyorum bak mum gibi damlaya damlaya
    kor oldum al beni sar
    al darmadağın al dolu dizgin
    ruhum bedenime dar!

şeklinde bir tekerleme barındıran şarkı! yıllar geçse de unutmadan eşlik etmeme hiiç şaşırmıyorum! bir çocukluk idolü olarak sertab erener'in en sevdiğimiz şarkılarından biridir. bu arada sertab yarım asrı geçti ömründe... artık onu dinleyememek beni hüzünlendiriyor.
  • http://www.youtube.com/watch?v=i9eado0ruoi

klibini hiç hatırlamıyordum ama youtube sağolsun. 1:14 ile 1:17 arasındaki "ellerin mızrap olur bedenim saz" kısmında oktay kaynarca'nın hareketlerine dikkat. benzer bir hareket 2:52 ile 2:59 arasında da var.

(bkz: nereden nereye)
    (bkz: süleyman çakır)
  • barutun henüz icat edilmediği zamanlarda "ateşle pamuk" olarak telaffuz edilmekteydi. sonra barut icat oldu. laf da böyle değişti işte.
    nereden nereye.
  • şimdi burada hiç "efsane nesil" şaklabanlığı yapasım yok açıkçası, bu bu şekliyle kabul edelim öncelikle ve sonra; şimdilerde böyle şarkıların hiç yazılmadığından bahsedelim.

vay be, nereden nereye. bir dönemin popüler söz yazarı aysel gürel iken şimdi tekerlemeci soner sarıkabadayı'nın şarkı sözü yazarı olarak anılmasının yanında bir de solistliği var ki "ne olacak bu memleketin hali?" demekten geri duramıyorum.
  • daha önce yazılmamış. şarkının bestecisi garo mafyandır.

sezen aksu'nun yeni versiyonunda eklediği kısımlar belki de garo mafyan sebebiyle çıkartıldı.

yoksa neden çıkartılsın ki?

sezen hanım musiki eseri sahipleri grubu meslek birliği (msg)'ye candan erçetin başkan seçildiği zaman diğer aday ve 12 yıllık başkan garo bey ile karşı karşıya gelmişti. "ömrümde ilk defa bağırıyorum".

ama tabii ki bu sertab erener'in 30 ay süreceğini belirttiği her dem yeşil projesinin yarım kalmasının gerekçesi değildir.
hesabın var mı? giriş yap