şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halk arasında başrolünü oynayan türkan şoray'ın karakterinin ismiyle tanınan filmdir. gelincik isimli bir çingene kızının (tam değil ama öyle diyelim) ve ona deli gibi aşık derbeder ali'nin öyküsünü anlatır.
 • 1969 yapımı bir metin erksan filmidir. başrollerinde ediz hun ve türkan şoray oynar. ediz hun keman çalar, türkan şoray rakseder. derbeder ali aşıktır gelinciğe ama o nazlanmaktadır. filmin bir sahnesinde derbeder ali ile aynı obadaki altan günbay'ın canlandırdığı çingene gelincik için düello yaparlar. sonra gelinciğin aslında çingene olmadığı anlaşılır falan. hoş filmdir, bu havada iyi gider.
 • bu filmde kullanılan gelincik şarkısı şu an beyaz gelincik dizisi için kıraç tarafından seslendirilmektedir.
 • filmde seslendirilen güzide şarkının sözleri şöyledir:

  gelincik çılgın aşkım yanardağım gelincik
  seviyorum demedin ömründe bir kerecik
  şüphe dolu kalbimde bir sızısın incecik
  seviyorum demedin ömründe bir kerecik

  bu nasıl bilmecedir açıklasan olmaz mı
  daha mı çekeceğim bunca çektiğim az mı
  şüphe dolu kalbimde bir sızısın incecik
  seviyorum demedin ömründe bir kerecik

  kıraç'ın çığırtkan sesinden değil de, ateşli çingene filminde şarkıyı ilk ondan duyduğum, fakat ismini bilmediğim buğu sesli kadından dinlenilmelidir. *
  şarkı çalarken türkan şoray'ın çocuksu tavırlarla ağlayıp "derbederim" deyişi, akıllarda kalan güzel bir ayrıntıdır...
 • filmdeki meshur gelincik sarkisini sukran ay seslendirmektedir. tam dayaklik bir karakter olan gelincik derbeder ali'ye yaptigini birakmaz. bir sever bir dover, bir sever bir dover. bu dongu filmin sonuna kadar devam eder. yine turk filmlerinde bolca gorulen "oha dedirtecek tesadufler" den bolca bulunur. ceribasinin oynattigi ayi tarafindan parcalanmasi en komik sahnedir, guzel filmdir ama su gelincik denen karakteri islah etmek icin sabah aksam kizilcik sopasiyla dovmek elzemdir.
 • "derbeder" lakapli kemanci genc ediz hun'un norvecli alexander rybak'a benzedigi film.
 • türkan şorayın (rol icabı tabi) türk kızlarını feci şekilde kezbanlığa özendirdiği film.

  bir saattir kemancıya çektirmediği kalmadı,bir ağlıyor dön diye, bir aşşağılıyor, zengin çiftlik sahibine iş atıyor sonra da evlenmeden olmaz diye yan çiziyor. bak şimdi de zengin adamla evlenicem diye çığırmaya başladı.yeminle içim tükendi.oha meğer çingene değilmiş de bir adamın yıllar önce kaybettiği kızıymış.dur bakalım sözlük neler olacak düğünü kemancı bastı.ulan kemancı sen de amma yüzsüzmüşsün.

  edit: öf keman çalmak için basmış düğünü.

  (bkz: neler dönmüş serhat)
  (bkz: 404 not found)
 • türkan şoray'ın obezite sınırını zorladığı dönemlerde çektiği filmlerden biri an itibariyle show tv'de yayınlanmakta.
 • güzel, aksi, kıskanç, ateşli çingene gelincik. sevdiğine devamlı işkence eder. ama bir yandan da üzülür. üzülür de yine de belli etmez sevdiğini, üzüldüğünü.
 • türkan şoray ın en güzel göründüğü filmlerden biridir. makyajı harikulade.