şükela:  tümü | bugün
  • vucut isisini normalin (36.5) ustune tasiyan, yataklara dusuren hastaliklar butunu.

abazan atesi, suphesiz, cagimizda gencligi kasip kavuran en onemli bir hastaliktir efendim. cogunlukla 16-22 yas arasinda erkek bireylerde gorulur. tedavisi bilincsizce sevismek, ve akabinde halsizlikten yorgan dosek yatmaktir.
  • gucukken gecirilince akilda, zekada hasar birakan illetlerdir. cevrenizdekilere "mal", "amele" "gerzek" demeden once bir kez daha dusunun bu adam gucukken atesli hastalik gecirmis olabilir diye.
  • (bkz: aşk)
  • (bkz: ateşli humma)
  • böyle birden enerjiniz tükenir, ne oldu lan dersiniz, ateşiniz fırlar. sonra çelik belirir sol üst yanınızda "hayır mı şer mi bilmem ama teşteyim ben ateşteeee..." diye. oyledir. ayrıca çok iğrencim allah benim belamı versin.
  • halüsinasyonlara, hezeyanlara sebep olabilir. yaptım, oldu!
  • doğal halüsinojen.
  • 30 derece sıcaklıkta tiril tiril titreten hastalıklar.
  • özellikle çocukluk döneminde dikkat edilmesi gereken hastalık gurubudur.

küçuk çocuğunuz ateşlendi ve en yakın hastane 1-2 saat mesafede yada gittiğinizde size sıra gelene kadar vakit kaybedeceksiniz diyelim. hem sırada gerilmemek, telaşlanmamak hemde ateş çocuğa kalıcı bir zarar vermesin diye yapmanız gereken çok basit bir iki sey var.

1. evde cihaz varsa kulaktan, koltuk altından ateşini ölçün. 38.3'ten yüksekse, yüksek ateşi vardır demektir.

2. çocuğu olanlar evde mutlaka calpol yada pedifen bulundurun.

calpol'u 0-3 ay arası yarım ölcek
    3ay- 1yaş arası 1 ölçek
    1-6 yaş arası için 1.5 ölçek
    pedifen'i çocuğun her 10 kilosu için 1 ölçek(örneğin 15 kilo olsun 1.5 ölçek) olacak sekilde verin.

calpol yerine parol, pedifen yerine dolvende olur.

calpol veriyorsanız o an pedifen vermeyin pedifeni 4 saat sonra verin. pedifenden 4 saat sonra tekrar calpol verin. yani dönüşümlü kullanın.

3. çocuğun üzerinden fazla elbiseleri çikarın. hava aşırı soğuk değilse atlet ile durabilirler.

4. ılık bir duş aldırın ve duştan sonra kendiliğinden kurumasına izin verin. sıcak yada soğuk duş(sonrasında oluşan titreme ile vücüt kendini korumak için ateşi yülseltir.) ateşi daha da artırır. kurulama esnasında oluşan sürtünmede ateşi artırır.

5. hastaneye götürün. yaptığınız bu işlemler size 2-3 saat kazandırır.

evde ateşi düşürdüm ne gerek var götürmeye diye düşunen vardır belki not: eğer bakteriyel bir hastalıksa antibiyotik almadan geçmez. ve sürekli yüksek ateş çocukta istemediğimiz birşey. halk arasında havale diye bilen nöbetleri gecirip beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir hatta ölüme dahi neden olabilir.

ayrıca çocukta yüksek ateş ile birlikte, fışkırır tarzda kusma var ve her zamanki harektli, canlı bıcır bıcır halinden eser yok ise vakit kaybetmeden hemen hastaneye götürün. memenjit olabilir vakit kaybetmeden damardan antibiyotik verilmesi gerekiyor.