şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orjinal adı ardiente paciencia'dır. postaci filminin orjinalidir.
 • bu sezon gaziantep şehir tiyatrosu tarafından sahneye koyulacak oyun
 • ateşli sabır, şilili yazar antonio skármeta'nın ilk kez berlin'deyken 1982 yılında tiyatro oyunu olarak yayımladığı eserinin adıdır. özgün adı ardiente paciencia olan oyun ingilizce konuşulan ülkelerde türkçe'de olduğu gibi özgün adının tam çevirisiyle burning patience adıyla yayımlanmıştır.

  antonio skármeta "ateşli sabır" adlı eserini önce radyo oyunu, sonra tiyatro oyunu nihayet bir kez de roman halinde yazdı. eser roman olarak basıldıktan sonra ilerleyen baskılarında neruda'nın postacısı adıyla da yayımlandı. bu isim değişikliğinde eserin sinemaya aktarılmış olmasının da etkisi vardır.

  şili'nin isla negra (ispanyolcada kara ada anlamına gelmekle birlikte bir ada değildir) bölgesindeki küçük balıkçı kasabasında yaşıyan 17 yaşındaki içine kapanık, sıradan köylü mario jimenez, orada yaşayan bütün balıkçılar gibi yoksul bir insandır. baba mesleği olan balıkçılıktan haz etmeyen mario bir gün tesadüfen bir postacılık işi bulur ve bütün yaşamı değişir. görevi o bölgede sürgünde bulunan ünlü şair pablo neruda'nın mektuplarını günü gününe kendisine iletmektir. neruda'nın dış dünyayla bağlantısını sağlayan tek kişi olarak zamanla şair ve saf genç arasında sıcak bir dostluk gelişir. mario, neruda' nın sayesinde şiirle tanışır ve yaşama bakış açısı derinden etkilenir. kendi duygularının da farkına varmaya başlayan postacı kendi şiirlerini de yazmaya başlar.

  pablo neruda'nın bu sürgünlük sürecinde yazığı şiirler kara ada şiirleri türkçe olarak da yayımlanmıştır.
 • istanbul şehir tiyatrolarının 2011 - 2012 sezonundaki yeni oyunlarından biridir.
 • mart ayının ilk iki haftası boyunca kadıköy haldun taner sahnesinde seyredebilirsiniz. başrollerinde levent öktem ve mert turak var.
 • gittim, izledim, beğendim bu oyunu. tek perdeli, yaklaşık 85 dk sürüyor ve sürükleyiciliğini hiç kaybetmiyor. levent öktemin oyundaki performansını oldukça etkileyici buldum. ayrıca oyunun filmi ve romanı da varmış postacı adıyla. diyeceğim şu ki, bir buçuk saatinizi alacak keyifli bir aktivite arıyorsanız, bu oyuna bilet alabilirsiniz.
 • filmi oyundan bin kat güzeldir. film bir postacının neruda ile tanışıp etkilenerek kendi içinde gizli olan şairi bulmasını işleyen son derece sempatik bir filmdir ve akdeniz sıcaklığını hissettirir. oyun ise daha çok neruda'nın ekseninde dönüyor, haliyle siyasi tarafı da ağır basıyor. zaten şehir tiyatrolarında hep bir siyasi taraftır gidiyor nedense, ben şahsen şişiyorum ama millet ayılıyor bayılıyor, bilemem.
  genel olarak hoş bir oyun bu ama çeviri şiirden hoşlanmıyorsanız bir miktar eziyet çekeceksiniz.
 • bu sezondaki favori oyunum. çok büyük bir beklentiyle gitmedim ama beklentimin kat kat üstünde çıktı. bir kere içinde komedi öğesi olacağını düşünmüyordum ama doğru yerde yapılmış muhteşem espriler yerlere yatırdı gülmekten..
 • tek perdelik, sıkmadan lakin biraz hızlıca biten (bkz: ibşt)'nin bu sezondaki datlu oyunu. datluluk oyundakilerden de kaynaklanabilir, salondaki genç kız oranından çıkarım yapılırsa eğer.

  (bkz: yaşadığımı itiraf ediyorum) bunun üzerine okunursa keyifli oluyor *