• --- spoiler ---

oyun benim icin yaz gunu alinmis serin bir duş gibiydi.

metaforunu yedigiminin oyunu. cok guzel vakit gecirdik.

--- spoiler ---
  • bu sezon izlediğim en sağlam oyunlardan biri. bunda içerisindeki gerçekten iyi oyunculukların rolü çok yüksek.
    ancak içeriği nedeniyle (zaten 8 yaş sınırı var) bu sezon izleme şansınız varsa kaçırmayın derim, zira şehir tiyatrolarında gerçekleşecek olan yönetim değişikliğinden sonra önümüzdeki sezon aniden ve sessizce kaldırılabilir sahnelerden.
    ne de olsa bahsi geçen bazı "metaforlar" bazı kulaklara ağır gelebilir.
  • istanbul şehir tiyatrolarında son zamanlarda izlediğim en iyi oyunlardan biri. diğerleri için;
    (bkz: tehlikeli ilişkiler)
    (bkz: meraklısı için öyle bir hikaye)
    hem güldüren, hem duygulandıran ve inanılmaz doğal olan bir oyun. diyaloglar o kadar güzel ki izleyiciyi güldürmeye daha ilk dakikasından başlıyor ve oyun boyunca da öyle devam ediyor.
    pablo neruda rolündeki levent öktem ve postacı rolündeki mert turak'ın oyunculukları gerçekten çok başarılı. sahnedeki çakıl taşlarının ve perdeden yansıtılan görüntülerin etkisiyle kendinizi oyun sırasında şili'nin anlatılan o balıkçı kasabasındaymış gibi hissediyorsunuz. beatles'dan please mr. postman şarkısı da oyuna ayrı bir sıcaklık katmış.

http://www.youtube.com/watch?v=n8bpcnuqy-0

--- spoiler ---

"eğer ölmüşsem ve farkında değilsem kime soracağım saati?"
    "kime sorabilirim bu dünyaya ne yapmaya geldiğimi?"
    "doğru mudur hüznün kalın, melankolinin ince olduğu?"
    "doğru mudur umutlarımızın çiğ ile ıslanması gerektiği?"
    "hangi dilde yağar yağmur acılı kentlerin üstüne?"
    "ne kadar uzun gelir konuşmaları diğerlerinin, eğer daha önce biz konuşmuşsak?"
    "yalnızca ateşli bir sabır ulaştırır bizi muhteşem bir mutluluğun kapısına."

--- spoiler ---
  • bir daha gidilesi, son dönemde şehir tiyatrolarında izlediğim en iyi oyundu. bu hafta boyunca kağıthane sahnesinde izlenebilir ve tüm izleyenlerinin beğenisini kazanarak evlerine yollayacağına eminim.
  • hikayeye zaten bir çoğumuz aşinayız, antonio skármeta'nın meşhur tiyatro oyunu ateşli sabır. daha sonra postacı adıyla sinamaya uyarlandı, romanı yazıldı, tekrar sinemaya uyarlandı. kendini bol bol kanıtlamış bir oyun.

sahne tasarımı olarak dansçıların kullanımı gerçekten başarılı. mert turak ayrı bir yetenek, oyunda parlıyor.

genel anlamda tatmin edici bir oyun. tek perde olması tadını damağınızda bırakıyor. keşke biri çıksa iki perdelik versiyonunu yazsa da doya doya izlesek.

bu hikayede hep kızın annesi donna rosa ile pablo neruda'nın geçmişte sevdili oldukları hissiyatını almışımdır. iyi fan fiction olur bundan.
  • ibb şehir tiyatroları yorumuyla ateşli sabır (postacı), film uyarlamasının aksine neruda ağırlıklı aktarıldığı için siyasi kısmı daha ağır basıyor. gerçekten güzel bir uyarlama olmasına karşın hazır postacı rolünde mert turak'ı bulmuşken mario'nun gelişiminin ön planda tutulmasını isterdim.

levend öktem' in pablo neruda yorumu keyifli, şiirden pek hoşlanmayanları bile kendine çekmeyi başaracağını düşünüyorum. mert turak'ın (mario jimenez) rolünden mutluluk duyuşu her sahnede anlaşılıyor zaten. oyunun ağırlığı kendisinde olmamasına karşın neruda'dan daha çok hissettim mario'nun çaresizliğini, hüznünü veya saf sevincini. karşılıklı olarak iyi bir uyum yakalamışlar ayrıca. derya çetinel'i (beatriz gonzales) umduğum kadar izleyemedim. başta da dediğim gibi hikaye neruda'nın siyasi hayatı odaklı olduğundan mario cephesi kısa geçişler halinde oldu. ayşegül işsever (rosa gonzalez) keza fakat kısa anlarda bile fark atmayı bildi doğrusu.

sahne tasarımı sade ve işlevsel, izdüşüm sahneleri güzel düşünülmüş. barış dinçel'in tarzında bir değişim sezinliyorum. yine de bu sahnede fon kullanma işini şimdilik en başarılı kullanan bakırköy belediye tiyatroları bence. son olarak bu gayet akıcı oyun tek perde ve yaklaşık 90 dakikadır.
  • beni inanılmaz mutlu eden oyun. izlerken acayip bi şekilde huzura erdim çok keyifli bir buçuk saat geçirdim hatta çıkışta uzun bir süre yüzümden tebessüm eksik olmadı.
    levent öktem tek kelimeyle harikaydı. şans eseri ayaküstü 2 dakikalık muhabbetimiz de ayrı bir güzeldi. fırsatı olan bu sımsıcacık oyunu kaçırmasın.
  • kendinizi bir sahil kasabasında hissettiren, bir yandan neruda'nın şiirlerini dinlerken ruhunuzu dinlendiren, diğer yandan o dönemin siyasi yapısına ışık tutan şiirsel oyun. şiirlerin konusuna göre arka fona yansıtılan resimlerle birlikte dansçıların modern dansı müthiş bir ahenk içerisinde.

http://www.youtube.com/watch?v=pyew3e5x5es

edit: şarkı
  • geçen hafta cumartesi müsahipzade celal sahnesinde izlediğim naif oyun. sahne ve müzik şahane, don neruda ve rosa karakterlerini oynayan oyuncular müthişti. oyun boyunca okunan o güzelim şiirleri not edesiniz geliyor ama o anki güzelliği de kaçırmak istemiyorsunuz. keyifli vakit geçirdik, emek verenlerin gönüllerine sağlık.
  • içinizi ısıtan, bolca güldüren, çokça düşündüren tiyatro oyunudur.

pablo neruda'nın şili'de kara ada'da yaşadığı zamanlardan bir kesit sunuyor. dün akşam kadıköy haldun taner sahnesi'nde izleme fırsatı buldum. tek perde, 90 dakika, seyir zevki çok yüksek. postacı mario karakteriyle mert turak'ın oyunculuğunu çok beğendiğimi de söylemeliyim.
hesabın var mı? giriş yap