şükela:  tümü | bugün
 • 17. yy'da yasamis alman bilgin. zamanindaki meslektaslari gibi bir cok konuyla ilgilenmistir. halka acik ilk muze olan museum kircherianum'u kurmustur. en onemli yapiti yerbilim yaptigi ve volkanlari inceledigi mundus subterraneus'tur. (bkz: ne dedim ben simdi)
  (bkz: kendiliginden olusum)
 • 1601-1680 yılları arasında yaşamış alman cizvit papazı, felsefeci, haritacı, dilbilimci, arkeolog ve mucit…

  "laterna magica" isimli projeksiyon aleti benzeri icadıyla da bilinir. ayrıca "oedipus aegyptiacus" isimli bir tasarımında, resimlerin içine yerleştirilmiş harfleri ve rakamları indeks gibi kullanmayı da ilk kez o akıl eder...

  geliştirdiği "renk müziği" kuramına göre ise, müzikteki her sesin renk olarak bir karşılığı vardır: klavyeli çalgılarda bir tuşa basıldığında, ses çıkarken renkli bir şerit ya da camın yukarı kalkmasını ve bunun içinden geçen ışığın bir perdeye düşmesini sağlayan "musurgia universalis" isimli düzenekler geliştirmiştir…
 • joscelyn godwin, thames and hudson yayınlarindan cikan kitabinda, kircher'i son ronesans ustalarindan biri olarak tanimlar.
 • 1646 tarihli ars magna lucis et umbrae'nin yazarı.
  aynalar arasında yapılan açı değişiklikleri ile bir şeyin çoğaltılmış olarak görünmesi üzerine.
 • hiyerogliflerin anlamı çözülmeden önce mısır ve mısır bilimiyle uğraşan rönesans ustası. hiyerogliflerde mısırlıların tufan öncesi bilgeliğini dile getirdiklerini öne sürmüştü.
 • hakkında şöyle bir yazı vardır:

  ın may 2002, the 400th birthday of the german jesuit athanasius kircher was celebrated with an academic conference at the nyu institute of humanities, in new york city. convened under the unlikely slogan, “was athanasius kircher just about the coolest guy ever, or what?” the conference, attended by some 250 people, was covered in a story in the chronicle of higher education under the headline, “athanasius kircher, dude of wonders.”

  kaynak: http://bcm.bc.edu/…g_2007/features/know-it-all.html

  okuduğum bir kitapta, bu olaya yer verilmiş ve yazarlar 'or what' kısmının kaldırılması gerektiğini belirtmiştiler.
 • hermesçi bilim adamı, tarih profesörü, yazar. kabala ve pitagoras üzerine araştırmalar yapmış mısır tarihinin bir kısmına ışık tutmuştur.
 • jesuit polimat, asmis insan.

  stanford'daki athanasius kircher koleksiyonu