şükela:  tümü | bugün
 • ateşli silahlarla hayvan avlamak veya bir hedefi vurmak amacıyla yapılan spor.
 • 2004 olimpiyatlarında ilk madalyaların verildiği branş. çin oyunların ikinci gününde iki altın madalya almıştır. bayanlarda du li erkeklerde wang yifu ile.
 • atıcılık sporu ilk modern olimpiyatlardan bu yana, olimpik düzeyde sürdürülebilen bir spor dalıdır.
  temel olarak iki ana dala ayrılır: 1.yivli silahlar ile yapılan 2.yivsiz silahlar ile yapılan.
  1.yivli silahlarla yapılan atıcılık kendi içinde çeşitli dallara ayrılır.
  havalı tabanca ve tüfeklerle yapılabilen; küçük çaplı(.22lr) tabanca ve tüfeklerle yapılabilen ve merkezi ateşlemeli, büyükçaplı tabancalar ve tüfeklerle yapılabilen.
  tabanca atışları, 10m, 25m ve 50m mesafelerindeki sabit ya da hareketli dairesel hedeflere karşı yapılır. tüfek atışları ise 10m, 50m ve 300metre mesafelerindeki hedeflere karşı yapılır.

  2.yivsiz silahlarla yapılan trap ve skeet branşları, sporcunun iki yanında bulunan kulelerden havaya fırlatılan plağı ya da plakları vurmak yoluyla(skeet branşı); ya da sporcunun ilerisinde, yer altındaki bir platformdan havaya ve ileriye doğru fırlatılan plağı ya da plakları vurmak yoluyla yapılan atıcılık branşıdır. temeli kuş avına dayanır; dolayısıyla sporcularının çoğunluğu avcılıkla da ilgilenir:(

  türkiye atıcılık ve avcılık federasyonu'nun internet sitesi: www.taf.gov.tr
  uluslararası atıcılık sporu federasyonu internet sitesi:
  www.issf-shooting.org
 • (bkz: poligon)
 • trt'nin binicilikte ara verilmişken bile finaline bağlanmaması ile günah olup olmadığını merak ettiğim spor...
  finalleri de ortalama 20-25 dakika sürüyor...

  araplar da yapıyordu oysa...
  al jazeera vermiyor araplarda da ama orada dubai sport (yani emirliklerin tv'si) yayınlıyor atıcılık finallerini öyle bir özel anlaşma var...
 • okçulukla birlikte olimpiyat programından çıkarılmasını arzu ettiğim yarışma. ciddi fiziksel efor harcanmayan bir oyunun spor olarak değerlendirilmesini anlamlı bulmak zor. satranç ve briç niye olimpiyatlarda yok diye sorarlar adama.
 • türkiyede iğrenç bir şekilde icra edilen spor.sanıldıgı gibi fiziksel efor harcanmıyor değildir ateş ettiğiniz aleti kıpırdamaksızın hedefe dogrultmak için güçlü kol göğüs ve karın kasları,ellerinizin titremesini engellemek için ileri derecede body building yapan insanların sahip oldugu nefes kombinasyonu hedefi görebilmek için göz egzersizleri gerekir.tetik ezerken doğal irkilmeyi engellemek için zihni boşaltmak neredeyse düşüncesiz olmak ardından yeni hedefe kilitlenirken yeniden rüzgar basınç uzaklık gibi tüm etmenleri teker teker ölçüp biçmek gerekir.beynin en çok çalıştırılıp vücuda emir dağıtıldığı sporlardan biridir.
 • neredeyse her kasabada avcılık atıcılık kulübü var, profesyonel alanda tek başarımız yok bu spor dalında. epey küçüktüm, orta yaşlı göbekli dayı manisa'nın bir kasabasında düzenlenen trap ve skeet atışlarında yüzde yüz yaptı lan gözümün önünde. ama olimpiyat komitesi işi bilmiyor hacı; siktir et altın madalyayı, koy birincilik ödülü olarak huğlu özel gravür çift kırmayı plakları geçtim arada kuş muş geçerse onu bile vururlar bizimkiler. bu arada dayının kazandığı ödül danaydı.
 • nasıl başlanır, ne yapılır, nereye başvurmak gerekir deli gibi merak ettiğim spordur. avcılıktan ziyade poligonda zaman geçirmek çok daha fazla ilgimi çekiyor.

  bir yeşil uzaktayım ey sözlükçüler, bi el atın!
 • ilgilendiğim her hobi gibi türkiye'de yetersizlikler içinde atıl kalmış bir hobidir.
  dalış, atıcılık gibi spor dalları ile ilgileniyorsanız ne malzeme bulabilirsiniz, ne doğru dürüst tesis. halbuki adam gibi yapılsa turistte çeker, insanların abuk yorumlarını da engeller vs.. vs...

  ilgilenmek isteyen varsa 2 yıllık maceramı özet geçebilirim yeşillendirmeniz yeterli.