şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nam-ı diğer, mülazım atıf.

  ikinci meşrutiyet öncesi makedonya dağları eşkiyaya, komitacıya, dağa çıkan askere, subaya kesmiştir.

  enver, resneli niyazi, eyüp sabri gibi adları çok sonraları sıkça duyulacak olan alt rütbeli subaylarda dağlardadır. padişah ikinci abdülhamid'i meşrutiyetin ilanına zorlamaktadırlar. padişah hazretleri bu isyanı bastırmak üzere müşir şemsi paşayı üzerlerine salar. yanında da yaveri fevzi çakmak. şemsi paşa manastır'a ulaşır ulaşmaz postahaneye gider, ilk raporunu payitahta çeker.

  ancak postahaneden çıkar çıkmaz suikaste uğrar, oracıkta can verir. vuran mülazım atıf.

  daha sonra cumhuriyet döneminde milletvekili, atıf kamçıl.

  acaba adam öldürmenin cezasını çekti mi?
 • ittihat ve terakki merkez komitesi'nin ve teşkilat-ı mahsusa'nın en önemli siyasi şube üyelerinden, subay, ittihat ve terakki komitesi fedayisi, ankara ve kastamonu valisi, sonradan ankara ve biga vekili.

  özellikle henüz 27 yaşındayken ankara'dai 14 temmuz-3 ekim 1915 tarihleri arasındaki kısa süren geçici valiliği sırasında ankaralı ermenileri katledişiyle bilinir.
  "bu valinin gaddarlıkları akıllardan silinemez. ankara vilayetinin geçici valisi atıf bey eşi görülmedik bir soğukkanlılık namzetidir."
  (bkz: ankaralı ermeniler konuşuyor)
 • eski osmanlı meclisi mebusu ve tbmm çanakkale milletvekili, aynı zamanda 2. abdülhamit in bölgedeki subayların başkaldırısını önlemek adına gönderdiği yaşlı, arnavut diye bilinen şemsi paşayı manastır şehrinde vurarak öldüren osmanlı ordusu teğmeni ve aynı zamanda ittihat ve terakki cemiyeti üyesidir.

  anlatılana göre daha fazla ittihatçının olduğu selanik te suikast yapılamaması üzerine manastır da çok ittihatçı olmamasına rağmen cesaret edebilecek tek kişi kendisi olmuş, paşayı görmek için orada bekleyen kalabalığın arasına dalıp nagant marka bir altıpatlar ile paşaya 3 el ateş etmiş ve birinde vurmuştur. akabinde kaçarken bacağından vurulup bir dükkana sığınmış, sonrasında kara çarşaf giyerek resne'ye kaçmıştır.
 • atıf kamçıl, (d. 1880, istanbul - ö. 21 ocak 1947), türk asker ve siyasetçi. harp okulu mezunudur. 3. osmanlı ordusu subaylığı, ittihat ve terakki hafî teşkîlâtı üyeliği, çankırı reji müdürlüğü, istanbul tütün inhisârı müfettişliği, kadıköy depo müdürlüğü, istanbul inhisâr başmüdürlüğü kadıköy satış deposu müdürlüğü, osmanlı meclis-i mebusan i. ve ii. dönem kala-i sultânîye (çanakkale-biga), iii. dönem ankara mebusluğu, tbmm vi. ve vii. dönem çanakkale milletvekilliği yaptı. evli ve beş çocuk babasıdır. şemsi paşa'nın katili olarak da nam salmış gözükara bir ittihatçı fedaidir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/atıf_kamçıl
 • az bilinen türk kahramanlarındandır.
  malta sürgünlerindendir.

  milli mücadele sonrası hizmetleri sebebiyle hak ettiği milletvekilliği görevini yapmıştır.
  birinci dünya savaşı sırasında ermeni çetelerin anadolu'da yaptığı katliamlara karşı teşkilat aktiviteleri yürütmüştür.
 • sultan ikinci abdülhamit tarafından 1908 devrimi'ni bastırmak üzere gönderilen gerici şemsi paşa'yı alnının ortasından vuran ittihatçı subay. yaralı paşanın kollarına düşüp can verdiği genç yaver ise fevzi çakmak'tan başkası değildi. atıf bey cumhuriyet yıllarında hak ettiği saygıyı görmüş ve milletvekilliği yapmıştır.

  talat ile kazım karabekir gibi cemiyet liderlerinin bile bu olaya şok olduğu ve atıf bey'i tanımadığı düşünülecek olursa ittihat ve terakki cemiyeti'nin gizlilik konusunda ne kadar başarılı bir yapı olduğu anlaşılır.