• 90'larin sonunda kose yazari ve webmaster, 2000'lerin bbscisi, 2007nin online itibar yoneticisi 2010'larin televizyon programcisi ve iptvcisi, 2012'nin internet stratejisti. gorunen o ki, turkiyede trend her ne ise, o isi yapmis gibi gorunen, kuvvetle muhtemeldir ki, benim esekligimden ve cehaletimden olsa gerek, bu aksama kadar adini hic duymadigim zaat-i muhterem, eski ihlas.net webmasteri, binali yıldırım, taha yücel ve zahit akman ile birlikte, yanlarina en bi sevdigimiz btk baskani tayfun acarer ile birlikte elazığ ve erzincan’da iptv’nin tanıtımına yönelik seminerler vermis, her devrin adamı

(bkz: hayat ne tuhaf vapurlar filan) (bkz: di mi)
  • bir net süpermeni. türkiyede internet'i bbs'i ilk defa kuran insan. c64 ve amiga bbs'leri hakkında fikri bile olmayan insan. kendi kendini öven insan.
  • bu akşam bir konuşmasını dinledim, kardeşiyle. ikisini de tanımıyordum bu arada bugüne kadar, ama ben kimseyi tanımam. yani onların değil benim ayıbım muhtemelen. (çaldığım mekanda önümden arzum onan geçmiş de tanımadım diye anam ağzıma sıçtı. işin komiği, hala arzum onan neye benziyo bilmiom... evet, annem çaldığım mekana geliyo beni dinlemeye, okuma bayramı havasında geçiyor programlarımız. bu parantez bitmeli. fin.)

bugünkü (akıcı olmayan ama yine de bi hayli eğlenceli) konuşmalarında özellikle "abi" olan (atıf) direkt kendini tanıtırken ekşi sözlük'te hakkında yazılan entry'lerden girdi. 3-4 kere aralara sıkıştırdı. ssg'nin kendisi hakkında entry'ler girdiğinden, bunları sildirdiğinden bahsetti. kendisi ssg ile kanka mı bilmiyorum ama, ssg'yi "es-es-ci" diye telaffuz etmesi düşündürdü. kendini internet lordu gibi tanıtan birinin "entry sildirerek" introduction yapması da düşündürdü... umarım kendisi de düşünür bunu.

velhasıl, hikayelerini anlattılar ama bu tip hikayeler benim gibi arzum onan tanımaz zombilere bir şey ifade etmiyor. çünkü tek kelime teknik terim geçmeyince, kimin neyi nasıl yaptığını bilemiyorum. herkes "yaptık" diyor da "babacım nasıl yaptınız?" sorusunun cevabı ancak teknik detaylarda yatıyor ve kimse bunları anlatmayınca ben, anlamıyorum. (kabahat onların değil, platformun)

derken atıf ünaldı arama motorları hakkında konuşmaya başladı. artık google kullanmadığını, duckduckgo kullandığını, çünkü kişisel bilgilerinin kritikliği, sansür ve duckduckgo'nun "learn more" sayfasında yazan bir kaç teknik olmayan terimle argümanlarını -vakti yettiğince- sıraladı. bu arada kardeşi "ben anlamıyom bu böyle konuşunca" esprisi yaptı. güldük. sonra atıf ünaldı arama motorlarını problemleri hakkında konuşurken "kendisinin power user olarak wolfram alpha kullanamamasından" bahsetti...

kulise erişimim yoktu diye yazıyorum buradan, tek yönlü (aka cevap hakkı yok) biliyorum ama mazur görsün: wolfram alpha kullanmakla power user'lığın ilişkisi yok. nice power user'lar gördüm wolfram alpha'dan haberi yok, ne matematikçiler gördüm bir terminal başına (çıplak) oturunca power user'lığın p'sini gösteremeyen, ama wolfram alpha matematiksel step'lerine 8 kitap sıkıştıran... hem wolfram alpha gibi platformlara hakim, hem de power user'ın tillahı adamlar gördüm (bilgisayar bilimleri, astrofizik ve matematik'ten 3 doktoralı 29 yaşındaki brezilyalı bir adam mesela), ama "ucundan matematik biliyorum, üstelik power user'ım ben, ama wolfram alpha ne biçim şey yahu ben 'bile' kullanamıyorum" diyen bir kişi dahi görmedim (bugüne kadar).

haddim olmadan tavsiyem, ya power user'ım demesin, ya da arama motorları konusundaki konuşmalarında bu durumu dillendirmesin.

bu bir eleştiri. yine konuşsunlar yine dinlerim. ama iğne/çuvaldız hesabı. birimiz kötü adam olmalı. hala tipini bilmiyorum da, belki arzum onan'a benzese daha ılıman yaklaşırdım. böyle de karaktersiz miyim acaba?

ha karakter demişken, bugün rtük'ün youtube'u engellemesi, sabah gazetesinin artık havuza girmiş olması falan konusunda gayet güzel, alkışlanan cümleler kurdular. kurdular da... entry sildirdiğini söyleyen, kendi tabirleriyle "cyber bullying"e tepki gösteren insanlar umarım bu entry'i sildirmezler. (ps: yalan. kulise erişimim vardı. ortama kıl oldum ve kaçtım)
  • kimdir nedir tanımıyorum. (bkz: alphan manas) beğenince timeline’a düştü. aşağıdaki tweeti paylaşmış.

bu bakış açısını anlamak mümkün değil. bu rezil bakış açısına sahip insanların olduğunu görmek çok üzücü. çok popüler bir insan dikkat çekici bir kampanyayla yardıma teşvik ediyor. bunun hangi kısmı kötü olabilir ki. kumarla ne alakası var mesela ? görmemişlikle bağlantısı nedir ? amaç başka insanları teşvik etmek.

pazar pazar sinirlendirdi şu tweet.

“her 3’lüğe elazığ’a 100$ bağış : 1. kumardır 2. görmemişliktir 3. terbiyesizliktir 4. tl’ye güvansizliktir! bunu alkışlayanlar bilinçsizdir.”

https://twitter.com/…tatus/1221336675894407168?s=21

ss
  • bu kadar umursanma telaşı içinde olup, umursanmayan bir insan görmemiştim. kendisine verdiği değer takdire şayan.
  • zamanında internet mevzusunda dutluk bir ortamdan faydalanmış, kasıntı olup altını doldur(a)mamış insanlardan biridir. arkaik biri olduğunu, kişileri saçma salak argümanlar ile bloklamasıyla kanıtlamaktadır. son olarak kendisini konumlandırmaya çalıştığı seviyenin insanı olmadığının içsel farkındalığı ile, bu farkındalığının diğerleri tarafından tespit edilmesi endişesi ile kasıntı biri olduğunu düşünüyorum.
  • tam bir boş teneke boomer. twitter'da işkembeden sallayıp durur, doğrusunu söylediğinizde de sizi engeller. tipik hazımsız yaşlı.
  • web sitesinin tasarımını yenilemiş, bir tarafı akım bir tarafı bokum diyen bir web site sahibi olmuş kişi
hesabın var mı? giriş yap