şükela:  tümü | bugün
  • geçen gün tuvalette hacetimi giderirken aklıma gelen proje. banyo lavabosunda elini yüzünü yıkıyorsun. o su aşağıda süzülüyor, sümükler salyalar falan ayrıştırılıyor filtre ile. 75 litrelik bir depoda birikiyor. oradan da rezervuara doluyor . yanı tuvalete gidip bir ufak işiyorsun ayıptır söylemesi hepiniz yapıyorsunuz biliyorum veya çatır çutur sıçıyorsunuz. haydi güzel kızların yaptığı pembe ve güzel görünümlü ama sonuçta bok boktur. neyse konuya dönelim. 7-8 litre temiz su sifonu çekiyoruz ve gidiyor 100 gram bok için. çok mantıksız bence. ama benim bu projemi buradan görüp birileri değerlendirirse çok mutlu olurum. telif hakkı falan istemiyorum

edit : japonlar ben düşünmeden önce düşünmüş. buruk bir sevinçle tebrik ediyorum.
  • yeni bir fikir değildir.

telif hakkı alamazsınız zira halihazırda satılan bir ürün bu:

https://eco-buildingproducts.com/…we&v=7516fd43adaa
  • bokun böyle bi hürmete ihtiyacı yok. bastığın kadar su akıtan rezervuarlar var.
  • başlığı açan arkadaşın filtre derken neyi kasıt ettiğini belirtmesi gerekiyor. şayet elektrik gerekecekse enerji kullanımından oluşacak masraf, temiz sudan daha mı pahalı onu araştırmak gerekir.

yukarıdaki yazarın paylaştığı ürün gerçekten güzelmiş. yanında duran ana lavabonun giderini de klozetin sistemine bağlandığında çok daha kullanışlı olur.

saving water will reduce your utility bills -sinkpositive pays for itself. bu hesaplama yapıldıysa güzel.
  • japonlar bunu yıllar öncesinden düşünmüş diye klişe bir laf edeceğim fakat öyle. zaten japon tuvaletlerinin namını bilmeye yoktur. rahat rahat işinizi görün diye hoparlörden müzik çalmasından, taharet suyu ısısı tazyiği ayarına kadar. bu başlıktaki proje de buna dahil.
  • zaten japonya'da standart olarak kullanılan bir sistemdir.

atık derken, lavabo suyunu rezervuarda biriktirmekten bahsediyoruz elbette.

google'a "japanese toilet sink" yazın ve görsellere bakın.
  • bir cok mobil evlerde, karavanlarda filan bu olay vardir. yani gri su tanki o gri su tankindan da tuvalet faydalanir ve siyah su tankina gider.

ayni sistem bir takim normal mustakil eco evlerde filan da vardir.