şükela:  tümü | bugün
 • evde kızartma yaptıktan sonra, tavanızdaki/ fritözünüzdeki yağı kullanmayacaksanız lavaboyu boylamasınlar lütfen. kullanmadığınız büyükçe ve güvenli kavanozlarınızı, veya eskimiş bidonlarınızı bu yağları biriktirmek için kullanabilirsiniz. lütfen en bencil hislerinizle yapınız bunu. çünkü torununuza çocuğunuza bırakamayacağınız temiz doğayı değil bizzat kendinizin bile zarar göreceğinizi düşünün. atık yağ kirliliği bu kadar hızlıdır ve suyumuzu böyle büyük oranlarda kirletmektedir!

  hesaplayan adamın notu: bu yağı toplayan kişi-kurum yakıt vb gibi bir üretimde bulunuyorsa bu iş feasible demektir, gözünüzü açın.
 • 444 atık şeklinde akılda kalıcı bir telefon numarası ile kurtulabileceğimiz yağ türü. bu atık yağların işlenmesi için 6.000 tonluk kapasiteye sahip olan bu işletmeler sadece 600 tonluk yağ toplandığını söylüyorlar. bu atık yağlardan elektrik üretmek gibi bir düşünceleri de var ayrıca. bir yandan kızartma yap, dökme o yağı topla, ver bu adamlara, sana elektrik olarak dönsün, fena mı?

  yok ben bir daha bir daha kızartıcam, kanser olmak istiyorum, lavaboya döküp ekolojik dengeyi de kanser etmek istiyorum diyorsan, 1 litrelik yağı istediğin kadar kullanabilirsin, benden sana izin, 1 sene 2 sene kullanabildiğin kadar ama bak başka yağ alma lütfen, kullan onu tekrar tekrar bıkmadan.
 • dogru kullanildiginda isil degeri yuksek bir biyoyakittir.
 • dünya gazetesinin 26 ağustos 2009 tarihli yemeklik yağ ekini okuyunca tekrar gündemime gelen atık konusunun yağ ayağı.
  atık yağ toplayan firmanın yönetim kurulu başkanı murat ezici atık yağların ancak %1'ini toplayabiliyoruz diyor. kampanyaya istanbul haricinde ilgi ve destek olmadığını söylüyor. 1200 haneden atık yağ toplandığından behsediliyor ki bizim hane onlardan biri değil. olamaz da. çünkü evde kızartma yapılmıyor. yıllardır bir patates kızartması, bir biber kızartması, bir patlıcan kızartması, efenim bir kabak kızartması yapılmışlığı, domates sosu veya yoğutla yenmişliği mi var. yok işte.
  e ben nasıl duyarlı bir insan olacağım ki. aç ayı oynamadığı gibi duyarlı da olamıyor.

  tüketimi fazla olan herkesi bu kampanyaya davet ediyorum. varsın murat ezici bey buradan parayı bulsun. çok paragöz olmayın. hem belki biraz piyasa oluşunca parayla da satabilirsiniz kim bilir.

  detaylı bilgi uzakta değil `liya` yukarılarda yazmış.
 • http://video.ntvmsnbc.com/…105072150246076238090037

  yapılacak şey çok basit. kullanılmış yağları artık ister pet şişelerde, ister kavnozlarda biriktirin. lavabodan mavabodan dökmeyin. sonra 444 28 45'i arayın, gelip alsınlar. en az 5 litre olacak, onu da aklınızda tutun. (niye? çünkü gelip o yağı almanın bir maliyeti var)
 • (bkz: 444 28 45)
 • atık yağ bertaraf firmasına ait şaka gibi bir kartvizit üzerinde yazanlar aynen şöyle;

  environ ministry
  churn to oil back accident licence

  (bkz: ben bugün bunu gördüm)
 • dökülmemesi, biriktirilmesi ve gerekli kurumlara verilmesi gereken yağlardır.. 444 28 45 irtibat numarasını aradığımızda 1 yılda biriktirdiğimiz 8 litre atık yağımızı 3-4 gün içerisinde alacaklarını söylemelerine rağmen henüz teşrif etmediler, bir işi ya hiç yapmayacaksın ya da adam gibi yapacaksın.