şükela:  tümü | bugün
 • 1961 yılının ağustos ayında istanbul boğazını yürüyerek geçen deniz yüzbaşısı. uzun uğraşların ardından yaptığı özel ayakkabılarla yedi kere deneme yaptıktan sonra balta limanı'ndan anadolu hisarına kadar yürüyerek 56 dakikada geçiyor.
 • şaka gibi adamdır. helal olsundur.

  http://www.internethaber.com/…_detail.php?id=106675
 • ilginç birisi, farklı-sıradışılardan birisi: http://derlerki.com/…la-hulagu-bogazd-yuruyen-adam/
 • sunay akın'dan duydum istanbul boğazı'nı yürüyerek geçen ilk kişi olduğunu. sonra açtım fotoğraflarına baktım inanılır gibi değil. ayaklarına geçirdiği minyatür kayıklarla ''şöyle bi açılayım ben hanım'' demiş ve karşıya geçmiş. o anlara tanıklık etmek isterdim.
 • bu adamın boğaza heykeli yapıldığı gün, ülke değişir. teşekkürler sunay akın.
 • şimdi ilk defa adını ve yaptıklarını duyduğum mucit, sunay akın'ın dediği gibi boğaza heykelinin dikilmesi gerek.
 • 1.4.1982 tarihinde aramızdan ayrılmış emekli deniz güverte albayı, süveyş kanalı hayalini gerçekleştiremeden vefat etmiştir.
 • leonardo da vinci'nin hayalini istanbul boğazında yürüyerek gerçekleştiren askerimiz.
 • 1961 yılında yaptığı özel ayakkabılarla istanbul boğazı’nı tam 56 dakikada yürüyerek geçen ilk insandır.

  o zaman göre hesaplanan rota şöyledir.

  boğaz'ın en dar yerini 740 metre olarak hesaplar fakat akıntı hesaba katıldığında bu 2 bin 200 metreyi bulur.

  4 bin 452 adım atarak 56 dakikada küçüksu'ya ulaşır.

  güzel adamdır.

  https://eksiup.com/p/ip114782tf5s
  https://eksiup.com/p/zi114785gkts
  https://eksiup.com/p/9u114789y4bk
  https://eksiup.com/p/x6114800zkf5
 • türk ordusunda asker olan atilla hülagü,her daim yenlikçi fikirleri olan, bu fikirleriyle çığır açacak atılımlar yapmayı hedefleyen bir askerdi.kendisinden yüzlerce yıl önce yaşayan leonardo da vinci'nin su üzerinde yürüyen insan çizimlerinin bir benzerini, suda yürümeyi sağlayacak ayakkabıları tasarladı.

  atilla hülagü eşiyle birlikte 2 yıl boyunca boğazı yürüyerek geçme fikri konusunda titizlikte çalıştı.öyle sadece suyun yüzeyinde durabilecek iki parça yeterli değildi, fizik kanunlarına sırtını yaslaması gerekiyordu. bu yüzden de üç fizik kanununu göz önüne alarak bir taslak ortaya çıkardı. ve ortaya çıkan projede ihtiyaçları sadece şunlardı: ,90 metrekare teneke, 50 gram lehim, iki el içi boyutunda bez parçası, 3 metre lastik, 1 metrekare alüminyum plaka.

  bu işi kotarabileceği bir esnafa gider ve istediği ayakkabıyı tarif eder.ayakkabı istediği gibi olur, 150 santimetre uzunluğunda ufak çaplı bir su ayakkabısıdır bu. bu ayakkabıda alüminyum plakaların alameti ise, yürüyüşü kolaylaştıracak bir mekanizma oluşturmalarıyla ilgili. padıl olarak adlandırılan plakalar ayak suya basınca açılıyor, kaldırınca kapanıyor.

  ayakkabısı artık hazır olan hülagü, beylerbeyi'nde astsubay hazırlama okulu'nun havuzunda pratik yapmaya başlar.ayakkabı ve pratik yapma sonrası iş en uygun rota seçimine gelir.boğazın en dar noktası olan anadolu-rumeli hisarı arasını belirler ve ilk denemesinde şiddetli akım yüzünden başarısız olur.

  pes etmeyen atilla hülagü,tanıkların önünde bu sefer doğru akıntıyı hesaplayarak yola çıkar ve 4 bin 452 adım ve 56 dakika sonra küçüksu'ya ulaşır.

  atilla hülagü boğazı geçtikten sonra hedefini cebelitarık boğazı olarak belirler,fakat ömrü bunu gerçekleştirmeye yetmez.1982 yılında aramızdan ayrılır.