şükela:  tümü | bugün
 • bundan 30 yil once dunya bankasi uzmaniyken, turkiye'ye davet edilerek ekonomiden sorumlu devlet bakanligina atanan, turkiye'ye gelisinde (dervis gibi) buyuk ilgi goren, reformlarini gerceklestirmek icin gerekli destegi alamayinca istifa eden ve amerika'ya geri donmesine neden olan sikintili gunler geciren sahis...
 • "aet düzeyine gelebilmemiz için 2359 yıl gerekir" diye bir beyanı vardır.
 • 1956 da new york üniversitesinde sadece 2 bilgisayarın bulunduğunu,bunlardan birinin ise sadece abd'nin askeri işleri için kullanıldığını söyleyen, basit bir analiz için diğer bilgisayarı kullanma şerefine nail edildiğini anlatan yıllar önce bilgisayarın çağımıza damgasını vuracağını belirttiğini iddia eden eski başbakan yardımcımız.şimdi ise uzun vadede nanoteknolojinin dünyanın en önemli uğraş alanı olacağını belirtriyor.anlattıkları dinlenesi bilim ile iç içe olan bir adam.
 • dün gece okan bayülgenin ntv programina konuk olmus ve dinleyenleri kendisine hayran birakmistir. bugunkü çin halk cumhuriyetinin kalkinma planini 1980 li yillarda cizen ve zaman icerisinde hakliligini gördügümüz dünyanin en iyi iktisatcilarindan. türkiyede toprak reformunu destekleye bir plani toprak-aga düzeninde kaybolmus ve abd tarafindan engellenmistir.
 • henuz 30 yasinda bile degilken devlet planlama teskilati iktisadi planlama dairesi baskani olmus ekonomist. goreve geldikten iki sene sonra istifa edip amerika'ya tasinmis, sonra kurtarici olarak geri cagrilmistir. bu baglamda turgut ozal ve kemal dervis, karaosmanoglu'nun ardilidir diyebiliriz.
 • türkiye'nin ilk kemal derviş'i. ama bebek yüzlü olanı. ordunun 12 mart 1971'de verdiği muhtıra sonucu süleyman demirel hükümetinin istifa ettiği ve nihat erim'in cuntanın "tavsiyesi" ile bir teknokratlar hükümeti kurduğu karışık bir türkiye'den çoook uzaklarda washington'da dünya bankası binasında çalışmakta iken telefonu çalar atilla karaosmanoğlu'nun:

  "nihat erim bey bir sabah saat 5:30'da telefonla aradı ve türkiye'ye gelmemi istedi. benim milli eğitim bakanı olmamı istiyordu. ben kendisine milli eğitim bakanlığı için yeterli hazırlığım olmadığını ve zaten siyasete de girmeyi düşünmediğimi söyledim.

  ısrar ederek reformcu bir hükümet kurmak istediklerini söyleyince ben de, "bari hükümet programının hazırlanması için geleyim" dedim. bir hafta kalıp dönmek üzere türkiye'ye gittim. ancak nihat bey telefonu kapattıktan sonra basına demeç vermiş "karaosmanoğlu'nu çağırdım; geliyor" diye.

  geldikten sonra bir kaç gün büyük bir baskı, müzakere ve münakaşa içinde yaşadım. nihat bey bana bir takım reformlar yapmak istediklerini ve bu reformlarıda benim formüle edebileceğimi söyledi.

  benim reformları formüle etmemi ve kendisininde kabineye bakan olarak alacağı kimselere de yazılan reformun ana hatlarını okutacağını söyledi. "kabul ederlerse bakan olacaklar" dedi ve hakikaten öyle yaptı."
  kaynak: 19 mart 2001 tarihli sabah gazetesi söyleşisi.
 • dünya bankasında başkan yardımcılığı yapmış, çin'in bugünkü ekonomik gelişiminin yol haritasını çizmiş, türkiye'nin ve dünyanın ileri gelen iktisatçılarındandır...
 • haftalık ortam dergisi 12-19 temmuz 1971 sayısında kendisini kabinenin afacan çocuğu başlığıyla kapağa taşımış. çoçukluğu daire başkanı olduğunda henüz 28 yaşında olmasında. afancılığı içinse (bkz: türkiye'de istifa kültürü/#23610338)
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin birinde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyet. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 33.hukumet/devlet bakani ve başbakan yardımcısı/26 mart 1971/11 aralık 1971/meclis dışından/-/8 ay 15 gün/8 ay 15 gün

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.