şükela:  tümü | bugün
  • bugün itibari ile haberdar olduğum bir nitelikli dolandırıcı.

insanlardan eski sovyet topraklarında iş bulmaları için, almanya gibi avrupa ülkelerinde iş bulmaları için danışmanlık adı altında para topluyor; yatırım yapacakları hedefliyor ve hiç kimseye hiçbir şey vermeden ortadan kayboluyor. para toplama biçimi ve insanlarla iletişim kurma biçimi nedeniyle, kolay kolay yakalanacağa benzemiyor. çünkü saf kesimi hedeflemiş.

gönüllü olarak bu konularda mağdur olan vatandaşları doğru yere yöneltip, elimden geldiğince yardımcı oluyordum. hakkında çok fazla şikayet alınca, kendisi ile iletişime geçip anlamaya çalıştım durumu. tek gördüğüm sayısız küfür etmesi ve benim aynı uslupta cevap vermediğimi görünce, "ben türk vatandaşı değilim" demesi. oysa ki ben türk vatandaşlığı ile ilgili bir şey demedim, ama kişinin kendini savunma biçimi, savcılığa verirsen çok uğraşırsın metodu. iletişime geçmeye çalışma nedenim ise, kendisi hakkında gelen şikayetleri yapan kişiler genelde çok saf ve bu işleri bilmeyen insanlar. acaba, yanlış mı anlıyorlar diye merak ettiğimden ve yardım etmek istediğimden iletişime geçtim.

birçok ülkenin yerel expat gruplarından dolandırıcılık nedeniyle atıldı.

lütfen, resmi kurumlar dışında hiçbir yerden bilgi alıp, ödeme yapmaya çalışmayın. resmi kurumlara alternatif, avukat ile anlaşabilirsiniz. ancak, avukat olduğundan emin olmanız gerekir. birçok avukat siz dolandırılmayın diye hukuki danışmanlık verir. bazı avukatlar çok yüksek fiyat çekiyor diye geri çekilmeyin, uygun fiyatlıları da bulunuyor. örneğin; 2500 € ya verilen bir hizmeti, tamamen expatlara odaklanmamış, yerel çalışan bir avukatla 200 $ a halledebilirsiniz. yaptığım için biliyorum.