şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ekonomist atilla yeşilada'nın, "ekonomide bundan sonra noolcek?" diye merak edenler için verdiği spoiler'dır. türk ekonomisinin dibi görüşü haziran 2019'muş ama ondan sonra sülalemiz raatmış. öngörü iyi güzel de bric-abd savaşının tetikleyeceği olası kaosun sonuçlarını türkiye'ye teğet geçirttirmek gibi minik bir kusuru var bence. ekonomist olmadığımız için aslında pek de haddimiz değil kusur bulmak. o yüzden okuyalım.

    --- spoiler ---

    yerel seçimlere kadar durumu idare edeceğiz. eylül’de abd ile barışma var, brunson-atilla takası, ardından kademeli olarak iran ve rusya’ya tutum koyma, nato ve ab’ye utangaç üvertürler. ımf’yle gayri resmi temaslar. ımf antetli kağıda yazılıp bakanlar tarafından okunan 2019-2023 istikar ve rehabilitasyon programı. back-loaded, yani şimdi söz vereceğiz, yerel seçimlerden sonra yapacağız. nisan’da ımf, mayıs’da sünnet (yani herkes istikrarın bedelini ödeyecek), haziran’da da dibe vuruş. 2020’de yeni bir vizyon, global kapitalizm ve neo-liberal dünya görüşüne re-entegrasyon.

    inönü, menderes, demirel, ecevit, özal çiller, yılmaz, gül, rte. hepsinin eleştirilecek çok yanlışları, ideolojik takıntıları, garip kararları vardı. ama hepsi vatanseverdi. yumurta kapıya dayanınca hep omlet yapıldı. bu kez de aynı şey olacak, ama içinde amrikan jambonu var…..
    --- spoiler ---