• bir yunan klasik kitabı.

  ünlü yunan filozofu aristoteles'in yok olduğu sanılan "atinalıların devleti" adlı yazısı, mısır'dan londra'daki british museum'a getirilmiş olan bir papirüs elyazmasının ortaya çıkartılmasıyla 1891 yılı şubat ayında yeniden tanındı. elyazmasının ilk okuyucusu ve ortaya çıkarıcısı f. g. kenyon'dur. aristoteles'in eseri, ön yüzü isa'nın doğumundan sonraki 78-79 yılıyla ilgili hesaplarla dolu dört papirüsün arka yüzüne yazılmıştır. ancak hesaplar zamanla önemini kaybettikten sonra bu papirüsler aristoteles'in eserini kopya etmek için kullanılmış olabileceklerinden, bu elyazması yaklaşık olarak isa'nın doğumundan sonraki birinci yüzyılın sonlarına doğru tarihlenebilir.
  elyazmasında kitabın başı yoktur. papirüs üzerinde ne kitabın adı, ne de kitabın yazarının adı vardır. fakat bunun aristoteles'in atina devleti üzerine yazmış olduğu yazı olduğundan şüphe etmemize bir neden yoktur. çünkü aristoteles'ten sonraki birtakım eskiçağ adamlarının yazılarındaki göndermelerle aristoteles'in eserinden bugüne kalmış olan parçaları bu papirüste buluyoruz. aristoteles sekiz kitaba ayrılan "devlet bilgisi" adlı eserine temel olmak üzere daha önce 158 tane başka başka devlet biçimini yazıp toplamıştı. bunlar arasında "atinalıların devleti" herhalde en büyüğü olacak: atina'nın uzun zamandan beri hellas'ın baş devleti olması, aristoteles'in hayatının yarısından çoğunu atina'da geçirmiş bulunması bunu gerektirir.
  kitapta anlatılan ve kitapta bulunmayan olaylara bakarak aristoteles'in bu eserini isa'nın doğumundan önceki 329 yılıyla 325 yılı arasında yazmış olduğu söylenebilir. demek oluyor ki kitap aristoteles'in son yıllarının ürünüdür.
 • m.ö 594 yılından m.ö. 328 yılına kadar atina'nın başına geçen arkhonlar, icraatları ve girilen savaşları anlatan bir tarihçe.
 • alfa yayinlari kasim 2005te turkceye cevirmistir* bu kitabi, okumasi en keyifli antik kaynaklardandir..
 • aristoteles'in 329 yılıyla 325 yılı arasında yazılmış olduğu tahmin edilen ünlü eseri.

  atinalıların devleti; biri tarihsel ( bölüm 1-41),
  öteki sistematik ( bölüm 42-69 ) iki anakesimden oluşur.

  birinci anakesimde dört başdilim vardır:
  1-12. bölümler arası oligarşiye geçişi, drakon'la solon'un karışık olan durumu düzeltmeye çalışmalarını,
  13-19. bölümler tiranlığın gelişmesi ve devrilmesini,
  20-28. bölümler demokrasinin nasıl geliştiğini, en yüksek basamağa nasıl tırmandığını,
  29-40. bölümler oligarşikler ile bunlara karşı verilen tepkilerden uzun uzun söz açar ve sonunda 41. bölümde de baştan başlanarak bütün değişiklikleri kısaca yeniden anlatır.

  ikinci anakesimde de dört başdilim vardır:
  42. bölümde vatandaşlık hakkını,
  43-46. bölümlerde beşyüzler ve halk meclisilerinin yetkilerini/işlerini,
  47-62. bölümlerde memurların devlet yönetmelerini,
  ve son olarak 63-69. bölümlerde mahkemeleri anlatır.
 • maurice duverger nin belirttigine gore, aristo nun liman balikci ve gemicilerine, ova ciftcileri ve sehir zanaatkarlarina ait partilerden de soz ettigi kitabidir.
 • arkhon, bule, apodektes, logistes vb. kelimeleri görmekten gına gelen ama yaklaşık 2500 yıllık tarihiyle büyüleyen bir eserdir. iş bankası yayımı 70 sayfa, diğerleri farklı mıdır bilemem ama bu yoğunlukta tarih inceleyen bir kitap için ideal uzunluk bence.

  sığ bir yorumda bulunacak olursam kitabı şöyle tanımlardım: devletin oligarşi ve demokrasi arasındaki sürekli el değişimi.
 • bugünün siyaset biliminde var olan terim, teori, kurum, olgu ne varsa hemen hepsinin nüvesinin antik yunan'da mevcut olduğunu gösteren kitap. sosyal bilimlere giriş 101 olarak hep söylenen bir şey vardır, aydınlanma felsefecileri yüzyıllarca hüküm süren hristiyanlık öğretisini yıkınca yerine ne koyacaklarını düşündüler ve denenmişe antik yunana başvurdular. bu bakımdan elimde görmüş olduğunuz bu kitap tüm o yönetim şekillerinin ve tarihsel olayların şahane bir özüdür:) okuyanda yaratması muhtemel ilk his: ulan bilmem kaç bin yıldır aynı şeyleri tekrar edip duruyoruz demek düşüncesinin akla gelmesidir. daha upuzun yazarım da, üşeniyorum.
 • tanım: (bkz: aristoteles)’in (mö 384 - mö 323) yıllar arasında yaşarken kaleme aldığı çağdaş felsefe kitabıdır.

  kitaba henüz yeni başladım, çok enteresan yönetim şekillerini kendi zengin bakış açısıyla tahlil edip bunları bizlere arz etmiştir ünlü filozof.

  (bkz: solon yasaları)’nda dikkat çekici unsur ise;
  epikleroslar’dır. terimin sözlük anlamı “miras taşıyan”dır. şöyle ki; aile servetinin tek mirasçısı bir kadın olduğunda, mirası kendisi alamıyor, ancak kocasına devredebiliyordu. bu durumda, aileyi koruyan hukuk sistemi, kadının en yakın erkek akrabasıyla, örneğin amcasıyla evlenmesini şart koşuyordu. kadının başkasıyla evli olması durumunda, boşanıp en yakın akrabasıyla evlenmesi gerekiyordu.
 • tesadüf üzerine bulunan aristoteles eseri.
  aslında kitap cicero döneminde roma'da hatta daha sonraları bizans döneminde dahi mevcuttu. ancak zamanla tüm kopyaları kayboldu. tesadüfen british museum'da 1891 yılında bir papirüsün arka tarafında bulundu. bu el yazmasının ön tarafından ms 78-79 yıllarında kalma bir çiftliği hesapları vardı. muhtemelen bu hesapların önemi kalmayınca arka tarafı müsvedde olarak kullanılmıştı. işte ms 1. yüzyılda atinalıların devleti kitabının kopyası hazırlanırken bu müsveddelerden yararlanıldı.
hesabın var mı? giriş yap