şükela:  tümü | bugün
  • -ation eki ingilizce kelimelerin sonunda çokca görülür.
    bu kelımelerden bazıları türk diline de geçiş yapmıştır. cok kullanırız ama anlamını pek bilmeyiz.
    nedir, nereden gelir, ne demektir?
    -ation ekinin aslında kökeni latince .
    yalın hali : -atio
    eski ingilizceye -ation olarak geçmiş. fransızca ise -eison,-aison olarak kullanılmıs.
    eklendiği isimleri fiil haline getiriyor diyebiliriz.
    bir eylemin sonucu ya da o eylemin gerçekleşmesi süreci anlamına gelir.
    örneğin:
    parsel mesela...eski fransizca bütünün parçası demek. bize de aynı sekılde gecmıs.
    arazılerın bellı kurallar cercevesınde bolunmesı ıle meydana gelıyor.
    parselasyon ise , tam olarak bu süreci ifade edıyor. yanı eylemın basından sonuna kadar olan surecını.
    parselleme dıyebılırız. -ation eki , parsel ismini fiile dönüstürdü.

ikinci örnek: şu ara çok kullandığımız bir kelime var , mutasyon...
    biyolojıde hepımızı gorduk, bılıyoruz. şu an corona virüsünün mutasyon geçirdiğini söylüyoruz.
    muto kelimesi , latince kokenli. mutare kelimesinden geliyor. değişim demek.
    muto "değişiyorum, hareket ediyorum" demek .
    mutation ise yine latince mutationem olarak yer alıyor. fransızcaya mutacion olarak geçmiş. inglisçeye mutation olarak girmiş.
    değişme kelimesini, süreç olarak değişim anlamına sokuyor. değişim, değişme süreci haline geliyor.

üçüncü örnek:
    bakın bu mesela çok ilginç bir kelime...her yerde zırt pırt kullanıyoruz ya, neymiş biliyor muyuz?
    diksiyon...
    ingilizce diction...latince'den geçmiş. kökeni dictio kelimesi. konuşmak, anlatmaki soylemek demek.
    onun da kokeni dico...dire...dicere...soylemek demek...
    daha duzgun kelime anlamı ise özellikle bir konuda kelimeleri seçerek , etkili bir anlatımla kendini ifade etmek demek.
    yani geniş zamanlı bir eylemi ifade ediyor diction.
    biz ise diksiyonu düzgün diyoruz ya, pek dogru olmuyor. fiilden , isim türetiyoruz gibi oluyor.
    neyse...
    diyeceksin ki, nereden geldi amq bu sabah sabah aklına?
    şurdan geldi: tkgm parsel sorgu sayfasında , parsel ızlerı seceneğini yok etmiş. son yıllarda en begendıgım, helal olsun bızımkılere dedıgım sayfada , en begendıgım ozellıgı sessiz sedasız yok etmısler!
    bu kadar olur mu ya?
    bende parselasyon diye aratırkene, baktım ekşi'de de sol freym'de parselasyonlu bır baslık var. hemen dedim, gireyim bir ukalalık yapayım, bıraz eksı alayım, bıraz kufur yıyeyım, derdımı siksinler rahatlayayım...
    ondan yazdım ...