şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sars)
 • en sık etken mycoplasma pnömonia.bu zorunlu aerob bir m.o'dır.5-15 y arası çoc.'da sık görülür.peroksidaz+ dir.kültürde sahanda yumurta şekl.koloniler yaparlar.ted.uzun süreli eritromisin veya tetrasiklin kull.

  twar ajanı işte bu mycopl.pnömoniae'nin diğer adıdır.

  atipik pnömoni'lerin tipik özellikleri:

  mycoplasma pnömoniae: gençlerde,haff üsye ile birl.,soğuk aglütininler+.büllöz myringit de yapar.

  legionella pnömophila:yaşlılarda ağır pnömoni,klima ,ishal,hiponatremi ve baş ağrısı

  chlamydia psittaci:kuş gübresi sol.,splenomegali

  chlamydia trachomatis:yenidoğan enf. ve konjuktivit eşlik eder.

  coxiella burneti:çiftlik hayv.ile ve kedi-köpek teması,splenomegali,hepatit.

  tüm viral pnömonilerde buna dahildir.

  edit: bilgi ekleme.
 • suserların büyük çoğunluğunun yakalandığı ve covid olduğunu düşündüğü tanı. malum ekşide şuan çokça popüler olan ‘höğümet yalan konuşuyah ben aralıkta şöyle şöyle olduydum’ temalı entrylerin bir çoğu kendisiyle ilgilidir.

  öncelikle bu illet aynı covid gibi kişiden kişiye belirtileri değişik olarak ilerler ama temel kriterler bellidir, nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı.. bildiğimiz pnömoniye göre hafif seyreder -genellikle ancak çok ağır seyrettiği ve ölüme götürdüğü vakalar fazlasıyla mevcuttur, iyileştikten sonra akciğerde büyük olasılıkla leke bırakır her göğüs filimi çektirdiğinizde hmm zamanında bir enfeksiyon geçirmişsiniz diye cümleye girer doktorunuz.

  genellikle hafif seyrettiği için çoğu kişi uzmana başvurmaz ama covid gibi semptomsuzda atlatılmaz öyle grip gibiyim ama daha kötü der yatak döşek kalırsınız öksürdüğünüz için parçalanan boğazınız değil öksürdüğünüz için ağrıyan eklemlerden dolayı gözünüzden yaş gelir vb..

  sadede gelirsek covid ile ilişkileri gariptir.. aslında covid’in yaptığı şey atipik pnömoni, yani hiv virüsü gibi aids olursan işin bitiyor, ilaçlarla baskılarsan bir şekilde devam ediyorsun bu mantıkla baktığında covid hemen hemen aynı atipik pnömoni yaparsa iliklerine kadar yaşıyorsun yapmazda belki covid+ olduğunu bilmeden bitiyor her şey.

  sözün özü covid-19, sars-cov-2 ile ilgili 102482 entry varken kendisiyle ilgili 3 olması insanlık olarak bizim ayıbımızdır. bizi öldüren covid-19 değil atipik pnömoni ama gel gelelim olayın farkında değiliz ya da farkındayız ama babane hastalığı zatürredense virüs daha karizmatik geliyor...
 • bulguları: subakut olması, prodromal dönemi olması, subfebril ateş, kuru öksürük, miyalji, artralji, direkt grafide non-lober infiltrasyonlar olmasıdır.