şükela:  tümü | bugün
 • bu psikoz hakkındaki genel kanaatim, bir çok hastalığın iç içe geçtiği bir tür olmasıdır.
 • tedavisinin bir hayli zor olduğu bir hastalık.
  ilaçlar düzenli kullanılmadığı takdirde davranışta anormalliğe sebebiyet veriyor.
  hasta hem kendi hayatını hem çevresindekilerin hayatını cehenneme çevirebiliyor. fakat sabırlı davranmak lazım.
 • yaşayana hayatı zindan eden bir hastalık. öyle ki sürekli hezeyanlar, korkular, takip ediliyor muş hissi, kabuslar, ilahi mesajlar... yakınlarının durumu ise çok daha kötü bir hal alur, ilaçsız tedavi imkansızdır. depo iğneler ilaç almak istemeyen hastalar için işe yaratabilşr fakat yan etkisinden kaçamazsınız
 • canli bombadir. ne zaman ne yapar ne dusunur bilemez ve ongoremezsin. hele ilac kullanmiyorsa kendisi ve toplum icin ciddi tehlike arz edebilir. sizofreni, okb gibi farkli hastaliklarin semptomlarını gosterebilir. demansiyel bulgular gorulur. kisi yemekten bir saat sonra yemek yemedim diyebilir. velhasil, zordur.
 • (bkz: şizofreni)
 • psikozlar tanımlanırken, ıcd kodu olarak (bkz: icd-10) f20 ile f29 arasındaki rahatsızlıklar arasında gezinen, genellikle f28 ile kodlanan psikiyatrik hastalık.
  tam olarak sınıflandırılamama sebebi ise geçişkenlikleri olması. bu durumdaki hastalarda psikoza ait belirtiler türler arasında ortaklıklar gösterir. şöyle ki; a psikozuna özgü bir şartı sağlarken b psikozuna özgü iki şartı sağlayabilir. kesin olan tek şey ortada bir psikoz olmasıdır.
  (bkz: psikoz)

  tanısı bu şekilde yazan hastalar ise çoğu kez atipik psikoza sahip olmayabilir. neden?
  malesef "bâzı" doktorlarca tanımlamada ufak bir tereddütte dahi hastanın psikozu, bu gruba atılabiliyor. bunun rahatlığı ise psikotik rahatsızlıklarda zaten ortak ve kapsayıcı ilaçların kullanılmasından.
  bir diğer neden ise uzun süreli takip gerektiğinden karşılaşılan bu psikoz, kararı kesinleşene kadar atipik olarak tanımlanabiliyor.

  psikozlarda geçicilikler mevcuttur. dönemlik olarak gelip bir daha uğramayabilir. ama her tekrar alevlenme şiddetini daha da artıracaktır. bu yüzden iyiyim ya bırakayım ilacı, oh bıraktım yirmi gündür harikayım gibi kişisel tedaviler zihninizden gitti sandığınız elli kilogramın yüz elli kilogram olarak gelmesiyle hüsrana dönüşebilir.
  hekimin kontrolüne sadakat gösterilmeli.

  ayrıca bir takım yersiz yorumları da görmezden geliniz, çevresine zarar verme ihtimali grip bir insanla aynıdır.
  birisi canlı bomba demiş. yok atom bombası amk.
  neyse sağlıklı günler efenim.