• lorazepam etken maddeli ilaç. bağımlılık yaptıgını bilen beyaz yakalida güçlü bağımlılık yapar. köylü musa emmide yapmaz. yapsa da kolay başa çıkılır.
  • panik atak, anksiyete bozukluğu ve depresyonla kıvranan bünyelere doktorlarca sokuşturulan güzel ilaç. lakin açması biraz zor, insan eli ayağı titrerken o ilacı çıkaramayabiliyor. çıktıktan sonra ama bir pamuk şeker, bir bal kaymak bir yavru kedi tadında hemencecik erir ve rahatlatır.

anskiyete bozukluğunu yaşamayan bilmez. içerde taş çatlasın yüz kişinin olduğu bir ortamda,linç edilerek öldürülme korkusu yaşarken atarsınız ağzınıza siz saağğ ativan selamet. böyle de bir ilaç işte.

(bkz: yeşil reçete)
  • alkolizm tedavisinde beyin hücrelerini korumak için ilk hafta boyunca doktorlar tarafından hastaya "devamlı surette dayanmasa" hastanın büyük olasılıkla epilepsi nöbeti geçireceği, hatta yaşamsal tehlikeye girebileceği, bu nedenle diğer benzodiyazepin türünden kardeşleri gibi -hatta alkole bağlı karaciğer hasarı gelişmişse onlardan daha çok- alkol detox'unda olmazsa olmaz önemi olan bir ilaç.
  • açılın, dünyanın en pimpirikli, en evhamlı, sorularıyla doktorları delirtecek seviyede biri olarak bu ilaç hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum.

öncelikle geçtiğimiz bir kaç hafta benim için ölüm gibiydi, hep anksiyete problemleriyle boğuştuğumu sanan biri olarak "oha ben hayatımda hiç anksiyete krizi yaşamamışım" dediğim noktaya gelmiştim. dipteydim. göğsümün yanmadığı, kalbimin hızlı hızlı çarpmadığı başımın dönmediği, düşüncelerin aklımdan vızır vızır geçmediği tek bir an bile olmadı. hatta gerçeklik algım bile yerinden kaydı. doktorumun reçete ettiği ilaçlar anksiyetemi daha çok azdırınca kendisi ek olarak bana bu ilacı yazdı. başta çok korktum. alırsam bağımlısı olur muyum? ya onsuz yapamazsam vs vs gibi. her şeyi internetten araştıran pimpirikli kişi olduğum için ekşiye girdim, yorumlar beni korkuttu açıkçası. almaktan vazgeçiyor gibiydim, bir yandan da dayanamıyordum.

sonrasında arkadaşlar, sadece iki kullanımda beni o dipsiz çukurdan bir nebze çıkarmayı başardı. sabah yataklardan kalkamayan, gelecekle ilgili bir şey düşünmek istemeyen, kontrolu kaybetmekten korkup kendisini odasına kitleyen beni ayağa kaldırdı. eğer benim gibi endişelenip burayı okuyan birileri varsa, panik yapmayın. doktorunuz uygun gördüyse belirtilen dozda kullanmaya çekinmeyin. yaşadığınız anksiyete durumu sağlığınızı bu ilaçtan daha çok etkileyebilir. olası bir yan etki durumunda doktorunuzu bilgilendirin. tabi bırakırken de yine doktorunuza danışın onlar iyisini bilirler. bırakma sürecimi de güncelleyeceğim buraya. umarım o da sorunsuz geçer. (bunlar benim deneyimlerim, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ama negatif hissetmeyin)

ruh sağlığı çok önemli, hafife alınacak bir durum değil. emin olun kimse -hele her konuda kaygı yapan biri ise- mecbur kalmadıkça bu tür bağımlılık yapabilecek ilaçları kullanmak istemez. o yüzden ilaç hakkında korkutucu şeyler yazan insanları biraz sessizliğe davet ediyorum.

son olarak; umarım bu durumda olup burayı okuyan herkes anksiyeteyi yener ve hayatında huzurlu bir evreye geçer. hiç bir şey sizden ve sağlığınızdan önemli değil <3 ve her şeye rağmen hayat güzelliklerle dolu.
  • kendisiyle ilk tanışmamız acilde olmuştu. 2,5 mg.'lık vermişlerdi. eve döndüğümüzde yatağıma gidememiştim. ileri gittiğimi zannederken geri geri gidiyormuşum. uçtuğumu falan zannetmiştim.

sonra uzun süre karşılaşmadık, ta ki bu son depresyonuma kadar. şimdi günde 3 mg. kullanıyorum, bir takım diğer ilaçlarla birlikte. günde üç kez aldığım için o ilk etkiyi yapmıyor elbette. en azından ayaklarım yere basıyor. şimdilik başarılı, ağlamalarımı durdurdu, daha ne olsun?

seviyorum seni ativan ama biliyorum ki sana bağlanması çok kolay. şu depresyon bir an önce geçsin de severek ayrılalım o nedenle. ne dersin?
  • sıkıntıdan dolayı yaşamsal işlevlerimi dahi yerine getiremeyecek duruma geldiğimde reset atıp kendime gelmemi sağlayan ilaç. ama dikkatli kullanmak gerekiyor tabi ki. bağımlılık yapar.
  • öküz gibi bir bünyeye sahip olmamdan dolayı bende pek fazla etki göstermeyen ilaçtır. karaciğerim haşat olduğu için hastanede diazepam tedavisi uygulanamadığından dolayı günde 6 mg ile başlanmıştır bana. hatta ilk gün 8 mg almıştım ancak yarım saat uyutabilmişti, öte yandan ellerimin titremesini, terlemeyi vb hepsini çat diye kesmişti. bu açıdan çok faydalıdır.
    öte yandan house izlerken kişi nöbete falan girdiğinde 2 mg verilince anında uyuduğunu görüyorum, öküz bünyeye sahip olmak böyle bir şey sanırım bende 2 mg sabahları alıp güne gayet dinç başlamamı sağlayan dozdur.
  • yumuşacık bir hap, sünger gibi. insan alınca aynen hap gibi oluyor; yumuşacık.
  • bazı sorumsuz doktorların her uyuyamıyorum diyen hastaya verdiği, bağımlılık yapan, aşırı uykusuzluk sorunu olan bir hastanın bile yarım ya da dörtte birini içerek uyuyabıleceği tehlikeli ilaç
  • genellikle alkolizm tedavisi için verilir. alkol'ün yerine ativan alırsın. alkol alma isteğini, krizini engeller bir süreliğine. fakat daha sonra içmek istersen tekrar ativan almazsın da içebilirsin. fiziksel bir zarar vermez yalnızca alkolün etkisini fazlalaştırır. alkolle alındığında çok kayda değer bir fark görmedim ben. görüleceğini de sanmıyorum. fakat uyutma gibi bir etkisinin olmadığı bilmemkaçıncı denememden sonra kanıtlanmıştır. 2 tane de alsam yalnızca uykudan yeni uyanmış sersemliği ve şapşallığı oluyor. iyi hissetmek için alınırsa iki uca da gidilebilir. çok kötü de hissettirebilir. düşersin yani. ya da hiçbir şey hissettirmez. burada iyiden kasıt hiçbir şey hissettirmemesidir. ben de bütün hisler ölüyor. idareli kullanılmalı ve ne kadar aldığının sayısı tutulmalı. bilinçsiz kullanım bağımlılık yapar. bilinçli kullanım da bağımlılık yapar. zira ilaç yeşil reçeteyle satılıyor.
hesabın var mı? giriş yap