şükela:  tümü | bugün soru sor
 • wyet firmasının anksiyete tedavisinde kullanılan ilacıdır

  ativan® expidet 1 mg

  formül
  her tablet 1 mg lorazepam içerir.
  farmakolojik özellikler
  lorazepam bir benzodiazepindir. anksiyolitik, sedatif ve hipnotik özelliklere sahiptir.
  farmakokinetik : expidet tablet "dondurularak kurutulmuş" doz formudur. tükürükle temas ettiği zaman hızlı dissolüsyon karakteristikleri gösterir ve bundan dolayı susuz yutulabilir. lorazepam oral olarak verildiğinde hızla ve hemen hemen tamamen emilir. pik plazma konsantrasyonuna alındıktan yaklaşık 2 saat sonra ulaşır. konjuge olmamış lorazepam`ın insan plazmasındaki eliminasyon yarı ömrü 12-16 saattir. klinik konsantrasyonlardaki lorazepam, serum proteinlerine yaklaşık % 90 oranında bağlanır. lorazepam`ın plazma düzeyleri verilen doz ile orantılıdır.

  yaşın lorazepam farmakokinetiği üzerine klinik olarak belirgin bir etkisi yoktur.

  hafif ve orta dereceli karaciğer yetmezliği (hepatit, alkolik siroz gibi) olan hastalarda, lorazepam klirensinde bir değişiklik bildirilmemiştir.

  hafif böbrek bozukluğu ile böbrek yetmezliği arasında değişen derecelerde böbrek yetersizliği olan hastalar üzerindeki tek doz farmakokinetik çalışmaları, lorazepam`ın absorpsiyon, klirens veya atılımında belirgin değişiklikler olmadığını göstermiştir. inaktif glukuronid metabolitin atılımı belirgin olarak azalmıştır. kronik böbrek yetmezliği olan 2 hasta ile yapılan bir çalışmada subkronik uygulamayı takiben yarı ömrün uzaması ile birlikte lorazepam atılımında azalma bildirilmiştir. hemodiyalizin bozulmamış lorazepam farmakokinetiği üzerine belirgin bir etkisi yoktur, ancak inaktif glukuronidi plazmadan önemli ölçüde uzaklaştırır.
  endikasyonlar
  1. anksiyete şikayetlerinin giderilmesi veya anksiyete semptomları veya depresif semptomlara bağlı anksiyetenin kısa süreli rahatlatılmasında. ativan expidet yalnızca ilaçsız tedaviden cevap alınamadığı ve rahatsızlığın ağır seyrettiği, kişiyi iş göremez hale getirdiği veya aşırı sıkıntıya soktuğu durumlarda kullanılmalıdır. günlük hayatın stresine bağlı anksiyete veya gerginlik genelde anksiyolitik kullanımını gerektirmez.

  2. birkaç ilaç ile tedavinin gerekli olduğu psikotik durumlara ve ağır depresyona bağlı anksiyetede.

  3. cerrahi premedikasyon.

  4. kanser kemoterapisine bağlı mide bulantısı ve kusmanın profilaktik ve semptomatik tedavisi için standart antiemetik ilaçlarla tedaviye ilave olarak.
  kontrendikasyonlar
  1. uykuda geçici solunum kesilmesi.

  2. ciddi solunum yetmezliği.

  3. benzodiazepinlere veya ilacın içerdiği diğer maddelere karşı aşırı hassasiyet.

  4. myasthenia gravis.

  5. ciddi karaciğer yetmezliği.

  6. akut dar açılı glokom.

  uyarilar / önlemler

  diğer merkezi sinir sistemi depresanları alan hastalarda olduğu gibi, hastalar ativan expidet kullanımından dolayı uyuşukluk veya baş dönmesi meydana gelmediği anlaşılana kadar tehlikeli makine veya motorlu taşıt kullanmamaları konusunda uyarılmalıdırlar. hastalara ativan expidet kullanımı sırasında alkol ve diğer merkezi sinir sistemi depresanlarına karşı tolerans azalacağından, bu maddeleri kullanmaktan kaçınmaları veya düşük dozda kullanmaları tavsiye edilmelidir.

  hamilelikte kullanım: benzodiazepinler gebeliğin özellikle ilk ve son üç ayında kullanılmamalıdır.

  dikkat: bağimlilik yapabilir.
  yan etkiler / beklenmeyen etkiler
  advers reaksiyonlar, genellikle tedavinin başında gözlenir ve sürekli kullanımla veya dozun azaltılmasıyla hafifler veya kaybolur. benzodiazepinlere bağlı olarak en sık bildirilen advers reaksiyonlar gündüz uykusu, baş dönmesi, kas zayıflığı ve ataksidir.

  beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.
  kullanim şekli ve dozu
  ativan expidet oral yolla alınır. tablet tükürükle temas ettiği zaman hızla erir ve susuz yutulabilir. anksiyete tedavisi için ortalama günlük doz, 2-3 kez bölünerek verilen 2-3 mg`dır ; ancak günlük doz 1-10 mg arasında değişebilir. en yüksek doz yatmadan önce alınmalıdır. anksiyete veya geçici stresten kaynaklanan uykusuzluk için günde 1-2 mg`lık tek doz, genellikle yatma vaktinde verilebilir. cerrahi premedikasyon için, 2 - 4 mg dozun cerrahi işlemden bir gece önce ve/veya 1 - 2 saat önce verilmesi tavsiye edilir.
  doz aşimi
  herhangi bir ilacın aşırı dozaj tedavisinde, birden fazla ajanın alınmış olabileceği hususuna dikkat edilmelidir. . lorazepam`ın diyalizi güçtür. benzodiazepin antagonisti flumazenil, benzodiazepin aşırı dozu nedeniyle hastaneye yatan hastalara yararlı olabilir. kullanmadan önce flumazenil hakkında bilgi edinilmelidir. doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
  saklama koşullari
  25cnin altında ve kuru yerde muhafaza ediniz. çocuklardan uzak tutunuz.
  ticari takdim şekli
  ativan expidet 1 mg 20 tabletlik blister ambalaj içinde sunulmaktadır.
  diğer takdim şekli: ativan expidet 2.5 mg 20 tabletlik blister ambalaj içinde sunulmaktadır.
 • mide perforasyonu sonucunda oral beslenme yapamamam, tedavi surecimini cok zorlu olmasi ve cektigim acilar sonucunda girdigim depresyon ve uykusuzluk sorunum icin psikaytristin verdigi yesil receteli ilac.
 • yutması ınanılmaz kolay olan.. ağıza kondugu anda eriyen tadı tuzu olmayan ve gerçekten kısa surede etkisini gösteren anksiyeteye iyi gelen güzel bir yeşil reçete. prospektüsü okurken tırstım bıraz ama hangi ilacınkı oyle yazmıokı:) suanda damarlarımda etkisi halen devam eden, tavsiye edebilcegim, 3 aydan cok kulanımında bagımlılık yapan ilaç.
 • wyeth'in pfizer tarafından satın alınmasından sonra artık pfizer tarafından satılan anksiyolitik.
 • 1 haftadır kullanmama rağmen halen bir etkisini gormedigim garip ilac
 • etkin madde olarak lorazepam içermektedir. yeşil receteli ve bağımlılık yapması mümkün anksiyolitik bir ilaçtır.
 • bağımlılığının ne noktada anlaşıldığını merak ettiğim ilaç.

  hayattan tat almayı unutan bu naçiz bünyeyi yalandan da olsa gıdıklayıp güldürebilmesi beni daha 2 hafta olmamış kullanımda bağımlı yapmış gibi.
 • günde 2 tane kullanarak başladığım ilaç. deneyimlerime göre biraz sakinleştiriyor fakat alkol ile alınca uyku hali yapabiliyor. lakin ot içince bayılmıyorsunuz ativanın o uyuşukluk hali kayboluyor.
 • uyumak için birebir. lakin bende adeta papatya çayı etkisi yarattı. toleransım düşük galiba.
 • uykusuzluktan muzdarip olduğum dönemlerde kullandığım ilaç. 2,5 mg olanını almış olmama rağmen doğru düzgün uyuyamıyorum. bu hep böyle oluyor. seroquel fazla ağır, bu fazla hafif. ortası yok bunun sanırım.