aynı isimdeki diğer başlıklar:
2242 entry daha
  • herkesin herşeyi hiç sorgulamadan, yadırgamadan kabul etmesi biraz abartılmış açıkçası ama dizi genel anlamda başarılı. çekimler, açılar, renkler tartışmasız iyi.. ayrıca ülkemizin güzel bir tanıtımı olmuş bence..
  • gündemde görmekten sıkıldığım hede
  • olamamış dizidir.

senaryo dökülüyor, tamam ama neden dökülüyor.

1- bizim senaristler 45 dakika dizi yazmaya alışamadılar, iki saat olsun bizim olsun kafasındalar, dolayısıyla olaylar yavaş yavaş akarken birden paldır küldür asıl mevzuya bağlanıyor, biz de izlerken o arada kopuyoruz. gerçi özellikle 90lar çocuklarının kitabın kendisi yerine özetini okuma hevesiyle belki bu durum çekilir hale geliyordur. ama bir ileri sarma tuşunu 20-30 yaş aralığında öğrenmiş bizim kuşak için fena durum bu.

2- sektörün yabancısı olmayan biri olarak bildiğim kadarıyla netflix original çekiyorsanız bütün senaryolar amerika'ya onaya gidiyor. o yüzden de diyaloglar çok ingilizceden çevrilmiş gibi. tabii mantık hataları da burada ortaya çıkıyor, amerikalı nereden bilsin 30 yaşında doçent olunmadığını, urfa'da kestane yetişmediğini. bakın ben bu kestane meselesine taktım, ev basılıp pompalı tüfek değil de shot-gunlarla taranırken (bizde o ya keleştir, ya çifte) soba üzerinde kestane var. kestane urfa'da kolay kolay yetişmez, 80'lerde de gidilip pazardan alınmaz.

3- star faktörü: nasıl büyük takımlarda oynamayan falcao gibi starlara yatırım varsa burada da beren saat gibi starları oynatamama durumu var. koy altyapıdan çocukları, ver senaryoyu ellerine bak ne işler çıkarıyorlar.

4- memlekette sinema ve sinemacı kalmaması. son 15 yıldır erden kıral ve yavuz turgulun birer filmi dışında sinema alışkanlığı ile film çekilmedi neredeyse. bkm komedileri, bağımsız korku sineması bir yana üç beş tane film ancak sayılır. dolayısıyla sinemada ışık kullanımı bilen görüntü yönetmeni ve yönetmen kalmadı. nefret etmekle birlikte mahsun kırmızıgül filmlerini hariç tutuyorum. bütün teknik ekip dizilerden yetişmiş, florasan ışığıyla çekim yapıyor. haliyle amerikan dizisi gibi olmuyor.

yine de netflix 5-6 dizi daha sipariş ederse biz biraz toparlarız gibi.

eyyorlamam bu kadardır

edit: blueisthewarmestcolour'ın uyarısıyla kestane pişirilen yer urfa değil adıyaman. ama adıyaman'da da kestane toplama geleneği olduğuna dair bir şey bulamadım internette. bilen adıyamanlı varsa yeşillendirebilir.

edit 2: adıyaman'da o dönemde kestane varmış, o kısmı geçiyorum...
  • gayet beğendiğim sürükleyici ve başarılı bulduğum tatlı bir dizidir. mantık hataları, kurgudaki aksaklıklar, oyunculukların süper muhteşem olmamaları gibi şeyler zaten hemen hemen her filmde görülen sıkıntılardır, atiye bu konuda dünya çapında ortalamanın üzerinde diyebileceğim bir yerlerde benim için.

doctor who, the blacklist ve supernatural örneklerine bakalım emsalen, senaryo bozukluğu dersen senaryo bozukluğu, kurgusal anomaliler desen kurgusal anomaliler, oyunculuk sırıtması dersen oyunculuk sırıtması, hepsi bu üç güzide yapımda da var. ancak üçü de kendini izletiyor çünkü konuları ana kurgu ve ana hikayeleri oldukça başarılı. acaba sıradaki gelişme ne olacak diye merak ettiriyor insanı.

atiye'yi en çok hikaye olarak farklı bulduğum için sevdim. üstüne deneysel denebilecek çekim teknikleriyle hoşlantım arttı. mehmet günsur ile yanındaki adamın kapı önündeki kamera geriletmeli sahnesi mesela, tekrar tekrar geriye çekip izledim o sahneyi. çogzel.

özetle, seni sevdik atiye. umarım gelen sezonlarda sıvanmaz. hatta bana kalırsa başka sezon da olmasın, bööyle the lost room edasında damakta tat bırakarak bitirsinler.
  • beren saat'in oyunculuğu yerlerde. özellikle kafası yan yan konuşması çok iticiydi. ayrıca dizi günümüz evreninde geçerken garip olayların yaşanmasına kimsenin şaşırmamasi daha da saçma geldi. bence 3/10 puan ancak alacak bir dizi. zaman kaybı.
  • metin akdülger ile tim seyfi nin çok iyi oynadığı dizi.

yalnız kafama takılan sorular var. dizinin açılışında atiye'nin cenaze sahnesi gösteriliyordu onu hiç bir yere bağlamadilar baya havada kaldı bu sahne. ayrıca göbeklitepe 'nin bütün olayı --- spoiler ---

ölen kişiyi diriltmek miymis yani. dirilen kişi de normal hayatından farklı bir hayat mı yaşıyormuş daha sonra? atiye'nin misyonu bu mudur? bütün sezon bunu mu bekledik? peki kırılma noktası neresi? erhan da hatırlamıyor mu acaba atiye'yi? erhanin ailesi yasiyor mu şu durumda? peki atiye hala ozan'la nişanlı mi? bu durumda serdar artık hapiste değil mi ? babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

--- spoiler ---
  • beğenip beğenmediğime karar veremediğim dizi. sanırım havada kalan çok şey olduğu için. tahmin yürütebiliyorum umarım beklentilerimi karşılar daha sonraki sezonlar.
  • aslında adı asiye olacak dizidir.

(bkz: oy atiye atiye tütün koydum kesiye)

edit : edit
  • tamamen önyargılı başlayıp soluksuz bitirdiğim dizi. flu yerleri olmakla beraber, dizi akıyor.
  • güzel dizi. izleyin, boş yapmayın.
2352 entry daha
hesabın var mı? giriş yap