aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • senaryoyu yabancılar yazmış oradan türkçe'ye evirmişler diye bir şey okumuştum. bu da bu dizinin iyi yanlarını ve kötü yanlarını açıklıyor.

7. bölüm ile ilgili fena spoiler.

--- spoiler ---

kardeşin mesajı polisin eline geçti. burası tamam. o cep telefonuna bakılır. öyle bir konudaki mesajı herkese aynı anda izletmek nedir. sonra o mesajın o şekliyle tv'de yayınlanması nedir? amerika mı lan burası?
    --- spoiler ---
  • atiye dizisi üzerinden kendini aramak üzerine yola çıkanlara tavsiyeler.
  • türk dizilerinin genel sorunu senaryoda diyaloglar.o kadar yapmacık ve anlamsız diyaloglar yazılıyor ki çıldırıyorum. hakan muhafızı bu yüzden hiç izleyememiştim ama atiye'yi bir oturuşta bitirdim.nedeni gereksiz ve bulanık diyalog kullanmaktan kaçınmış olmaları.tabii uzatmamak için yapılan bu kısaltmalar teknik kusurlar yaratmış ama olsun. bir de karakterlerin özellikleri daha net verilebilirdi. izleyici izlediği ilk iki bölümden karakterlerin yapısı hakkında fikir edinir.o karakterlerin de kendi özelliklerine uygun hareket etmesini bekler.atiye karakteri dışında tam oturmuş bir karakter göremedim. diğer sezonlarda bu eksiklik de giderilirse on numara olur.oyunculuklar başarılı. yapmacık ya da iğreti durduğunu düşündüğüm bir oyunculuk yok, o yüzden bölümler akıp geçti ve bitti.sonuç izlenebilir ve tavsiye edilebilir bir dizi.
  • en sevdiğim repliği de;

"düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir" diye endişe etme. nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?"
  • göbeklitepe'ye diziden sonra merak salanlar, arkeolojiyi erhan hoca çemberinde tanıyanlar için arkeofili atiye'yi arkeoloji açısından enfes bir şekilde değerlendirmiş
  • dizi bariz şekilde göbeklitepe ve nemrut'un tanıtımı için yapılmış sanırım ama tam olmamış. bir kere konu ve senaryo zayıf, yeterli gerilimi sağlayamıyor. ayrıca ne nemrut'u, ne de göbeklitepe'yi tam olarak tanıtamıyor. tamam bir belgesel gibi tanıtım yapmasın ama en azından biraz daha gerilim olsun, doğaüstü olaylar bu kadar basit ve olağanmış gibi gösterilmesin.

aynı şekilde çekilirse ikinci sezon ilki kadar ilgi çekmeyecektir.
  • netflix' te çıkan yeni türk dizisi. ızledim, ilk bölümleri sürükleyici buldum ama 4. bölümden itibaren 5. boyut öğeleri içermesi ve bı türlü sonuca ulaşamamalarıyla beni kaybetti.
  • dizinin bana saçma gelen tek kısmi var. sürekli kazı alanı ve istanbul arası gidiş gelişin çok kısa sürmesi :(
  • diziye başlamayı düşünürken ekşi reklam linkini tıklayıp dizi ile alakalı "rumi" alıntısına gözüm takılınca vazgeçtim. rumi kimdir niye bu adamı pompalıyorsunuz insanlara be kardeşim.
  • baslarinda hmm, deyip senaryo acisindan umutlandigim diziydi, hele hele sahmaran da gelince dedim birseyler cikacak ama hadi hayirlisi. sonucta olayin fantastik tarafini isitip isitip yeni birsey yapmadan vermis olmasiydi. tek degisenler mekan, karakter ve dramlar.
    kisacasi, berbat bir senaryo, iyi oyunculuk, iyi goruntu yonetmenligine sahip bir turk yapimi netfliz dizisi.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    yahu elinde sahmaran gibi bir karakter var, yilanlar var o tunel sahnelerinde onu oraya yapistirsana, dagin tepesinden sacma sapan bir sekilde cikacagina sahmaran'in kizi taniyip, onu uygun biryerden cikartmasini saglasana. ne diyeyim bilemedim, senaryoyu da kitabi da heralde cocuklar yazmis.
    bunun disinda, sezonun sonu da pek orjinal, sana her istedigini, herhangi bir yol ile saglayan bir kapi var ve bu ablamiz bunu acabilen tek kisi, o kapiyi her acisinda birsey istiyor, o oluyor, parallel evren veya zamanda yolculuk ile hop olaylar basa sariyor. cok orjinalmis canim, gule gule kullan. basbaya arak, olayin ozu arak. biraz the edge of tomorrow, biraz the hedhegog day
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap