şükela:  tümü | bugün
 • yöneylem araştırmalarında ulaştırma modelleri için optimum çözümün bulunmasında uygulanan bir yöntem.
 • hakkında yazılanları okumadım(!) ama iyi bir şeye benziyor. ama milkshake isterse onun annakorum.

  edit. bana bu entel dantelle gelme, sakın gelme hazır değilim.
 • kuzeybatı köşe yöntemi de denir. bu yöntem transportasyon problemlerine sistematik olarak çözüm arayan tekniklerden biridir.
  işlemlere, kurulacak olan başlangıç tablosunun kuzeybatı köşesinden başlandığı için bu adı almıştır.
 • kuzeybatı yöntemi'nden farklı olarak en sol üst köşe yerine, en düşük ulaştırma maliyetinden başlanarak en yüksek maliyete doğru atamanın yapılmasıdır. yöneylem araştırması ulaştırma problemlerinde vogel approximation method'a göre daha kötü, kuzeybatı yöntemi ne göre daha iyi sonuçlar verir.
 • "... vogel approximation method'a göre daha kötü, kuzeybatı yöntemi'ne göre daha iyi sonuçlar verir." diye tanımlamak yanlıştır, eksiktir.
  yukarıdaki yöntemlere ek olarak en düşük maliyet yöntemine göre de bulunan çözümün* en iyi** çözüm olup olmadığını test eder.

  ulaştırma problemi için çözüm tablosu oluşturulduğunda, her bir satır/sütunun kesişimine denk gelen hücrelerden boş olan/atama yapılmamış rastgele bir hücreye arz/talep miktarı göz önünde bulundurularak atama yapılır (bu hücreye "+" konur). atama yapılan hücrenin bulunduğu satırdan veya sütundan talep/arz miktarını dengeleyecek şekilde en sağdaki/soldaki/alttaki/üstteki hücreye (ve daha önce başlangıç çözümünde atama yapılan) "-" konur. bu işlem arz/talep dengesini bozmayacak şekilde devam ettirilip ilk "+" konan hücrenin olduğu sütun/satıra varıldığında sonlandırılır. "+" konan hücrelerdeki taşıma birim maliyetleri kendi aralarında toplanır (toplam1=a), "-" konan hücrelerdeki taşıma birim maliyetleri de kendi aralarında toplanır (toplam2=b). daha sonra "a-b" işlemi sonucunda bulunan değer negatif bir sayı ise demek ki başlangıç çözümünde optimum çözüm bulunmamış, sonradan rastgele atama yapılan hücreye atama yapıldığında çözüm iyileştirilebilir sonucu çıkar.

  bu işlem bulunan "a-b" değerlerinin hepsi pozitif çıkana kadar tüm hücrelere uygulanarak devam ettirilir. eğer hiç negatif değer çıkmıyorsa başlangıçta bulunan çözüm optimumdur.

  yukarıdaki yöntem adımları göz önünde bulundurulduğunda vogel approximation method, kuzeybatı yöntemi ve en düşük maliyet yöntemi yapısal/tur kurucu sezgisel olarak tanımlanabilir. atlama taşı yöntemi ise geliştirme sezgiselidir. buna alternatif bir de modi* vardır.
  eyyorlamam bu kadar.
 • optimal çözüm yapıyım derken beyni yakabilirsiniz +1/-1+1/-1 diye.