şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadıköy sokaklarında karşımıza çıkan yeni bir söylem. acaba adadaki at arabalarını mı protesto ediyorlar diye düşünmekteydim ki bir twitter hesabı ile karşı karşıya kaldım. güzel şeyler paylaşıyorlar ve gördüm ki hiç de düşündüğüm gibi adadaki faytonlarla filan alakalı değilmiş mevzu. mevzu bahis atlarsa gerisi teferruatmış.
 • çıkışı öncesi sosyal medyada gizemli tanıtımlarına denk geldikçe "yeni bir 'edebiyat dergisi aforizmaları' kitabı değildir umarım" diye düşünüyordum, neyse ki değilmiş.

  ediz altun'un kaleminden çıkan romanın arka kapak tanıtımı şu şekilde:

  günah keçisi kendisi mi seçilmişti yani? günah keçileri, hep başka insanlar olmaz mıydı? haberlerde başına kötü şeyler gelen binlerce insan, kendisinden hep çok uzakta değil miydi? uçak kazalarında veya terör olaylarında hep başkaları ölmez miydi? hep başkalarının başına düşmez miydi tuğlalar ya da denizde çok açıldıkları için hep başkaları kaybolmaz mıydı? seller ve depremler hep başka yerlerde olmaz mıydı? başkalarına çarpmaz mıydı yıldırımlar, göktaşları? şimdi onlardan biri mi olmuştu?
  bu reva mıydı mühendis kaan’a?

  modern zaman türkiye’sinde tükenmişliğin ve çözümsüzlüğün pençesinde bir adamın hikâyesi bu. manipülasyonun gücünü iliklerinize dek hissedeceğiniz, laptop kameralarınıza bant çekmeyi yeniden düşüneceğiniz, bir çırpıda okunacak bir macera.
 • nickimden aldığım güçle üç beş satır karalamak istediğim ediz altun'un ilk romanı

  --spoiler içerebilir--

  kitabı bitirdikten sonra, kitapta bahsedilen manipülasyonun bire bir yapıldığını fark ettim. duvarlarda, sosyal medyada, bir yerlerden "atların plakası olmaz" çıkması içeriğe uygun bir strateji aslında. fakat ekşi'de şimdilik pek ilgi çekmemiş.

  yazarın diline alışmak biraz zaman aldı benim için. gösterişsiz bir dil kullanmış. kitap gayet sürükleyici, ilk bölümlerde aşk ve ilişkiler ön planda olacak sanıyordum ama sonradan olayların seyri bayağı değişiyor. okurken sonuna dair tahminde bulunmadım, fakat bir hayli şaşırdım.

  genel olarak iyi kurgulanmış bir kitap, türk edebiyatı yeni bir yazar kazanabilir. ayrıca sinema filmi de çekilirse hoş olabilir.