şükela:  tümü | bugün
 • "you can't get something for nothing" fikrini ve gercegini 1000 küsür sayfada tekrar tekrar vurgulayan bir klasik, ayn rand'in basyapıtı.
 • (bkz: ayn rand)
 • "itirazsiz", "ya öyle ya böyle" ve "gerçek gerçektir" adli 3 kitaptan olusan felsefi roman..
 • yazarın önsözüne göre the fountainhead uvertür bu kitap olayın kendisidir...
 • vahsi kapitalizmin ve bireyselligin bas yapiti ve de en iyi savunmasi. john galt karakterinin "i shall live for no man, and i shall ask for no man to live for me" sozuyle taclandirilan insanligi sadece ve sadece asalaklar ve yaratanlar siniflari ile tanimlayan ayn rand romani.
 • oldukca akici ama daha kisa olabilecegine inandigim, objektivizm ve kapitalizm yandasligi yapan, gaza getirici karakterlere sahip ucleme. beni kitaplarda asil hayal kirikligina ugratan ve basladigim tat ile surdurememe neden olan olgu, ayn rand'in basarili, zeki, objektivist, hirsli ana karakterlerimizin karsina cikardigi, toplumsal bilinc, kamu yarari, baskalari icin calisma prensiplerini savunan tarafin karakterlerinin cok zayif, yetersiz ve durustlukten uzak, genelde ahlaksiz insanlar olusuydu. bu nedenle felsefi sayilabilecek bir kitap okuyacakmis gibi baslayip, roman okurcasina devam ettigim kitap oldu ayni zamanda.
 • sinan çetin'in kendi kesesinden bastırdığı ayn rand romanlarından sadece biri. buna göre uygarlığı yaratan herkes, bilim adamları, sanatçı ve düşünürler, sanayiciler, serbest girişimciler birer birer ortadan kaybolur ve sistem çöküp tüm yetki kendilerine verilinceye kadar dönmezler. sistem, elbette adaletten, eşitlikten, mülkiyetsizlikten dem vuranların elinde çöker.

  sinan çetin, bu kitapları haybeye bastırmamaktadır elbet. yapılan edilen ve sanat diye yutturulmaya çalışan her türlü şeye tepkisini dile getiren insanları adeta "alırım senden tüm yetkimi" dercesine aba altından sopa göstererek uyarmaktadır. harbiden de insan sinan çetin'siz bir türk sineması, orhan pamuk'suz bir türk romanı, mehmet ali erbil'siz bir şov dünyası falan düşününce titreyip, sarsılarak kendine gelmekte ve aradan geçen zamanların acısını çıkarmak istercesine kendini onları yüceltmeye adamayı falan adamakıllı düşünür hale gelmektedir.
 • --- spoiler ---
  ayn rand'in ustalik eseri. amerika'yi incil'den sonra en çok etkileyen, okuduktan sonra tüm "atlas"larin silkinmesine sebep olan, su ana dek dünya tarihinde, kapitalizmin asla tam olarak uygulanamadigini kanitlayan, asalak altruistlerin yaptiklarini gözler önüne seren, saçma birsey oldugunda insanda, "who is john galt?" sorusunu sorma istegi uyandiran basucu kitabi (kitaplari=3 cilt)
  --- spoiler ---
 • ya çok sevilen ya da nefret edilen bir ayn rand klasiği.