şükela:  tümü | bugün soru sor
 • robotların ve onların beyinleri olan işlemcilerin hangi seviyeye geldiklerini gösteren robottur. ters takla atabilmesi ve dengesini kaybetmemesi için saniyede birçok işlemi başarılı şekilde yapması ve işlemcisine bağlı olan uzuvlarina sinyal göndermesi gerekiyor ve bunu başarılı şekilde yapıyor.

  boston dynamics tarafından geliştirilmiş dünyanın en atletik insansı robotudur. 1.5 metre boyunda 75 kg ağırlığında 28 eklemi bulunan robot türünün en ileri modelidir. atlas adlı robota ait kontrol sistemi kolları, gövdeyi ve bacakları kontrol ederek tüm vücuda yayılan bir hareket oluşturabilir, ulaşım ve çalışma alanını genisletebilir.
 • çok iyi bir mekanik modelleme sonucu geliştirilmiş robottur. ters takla atabilmesi için bir atletin hareketlerinin modellenmesi ve bu modelin matematiksel olarak robota yüklenmesi gereklidir.

  kananatimce tasarımcılar öncelikle bir atletin nasıl ters takla attığını, hangi kaslarını nasıl kullandığını, ağırlık merkezini nasıl değiştirdiğini incelemiş olmalılar. sonrasında insanın kullandığı kasların yerine, hangi motorların nasıl hareket edeceğini tasarlamış olmalılar. en son kısmı ise, bu hareketlerin yazılıma aktarılması ki, şu an en kolay kısmı bu kodlama kısmı olmalı diye düşünüyorum.
 • "akrobatik robot" diye başlık açmaya hazırlanırken gördüğüm başlık. madem açılmışı var buradan devam edelim.
  müzmin bir pesimist olarak beni korkutmuş olan robottur. filmlerle, oyunlarla bilinçaltlarımızı güzeelce hazırladılar ve bu teknolojiyi piyasaya sürmelerine çok az zaman kaldı anlaşılan.
  tabii ki gönül ister teknoloji, bilim çok gelişsin insanlık kendini aşsın. insana hizmet edecek yardımcılar yapılsın. ama gelin görün ki insan denen varlık çok acımasız olabiliyor. umarım öngörülen felaket senaryolarının hiç biri gerçek olmaz, umarım dünya daha beter bir hale gelmez, umarım güzel günler görürüz, güneşli günler.

  ilgilisine
  insan gerçekten hayret ediyor