şükela:  tümü | bugün
  • dünyanın en çok izlenen spor dallarından biri olan atletizm'de en az 20 yıldır kırılamayan ve artık naftalin kokan toplam 22 dünya rekoru bulunuyor.

önce erkeklerle başlayalım

yeniden eskiye doğru

* erkekler 1500 metre dalında faslı hicham el guerrouj'un 1998'den kalma 3.26.00 derecelik dünya rekoru 21 yıldır kırılamıyor.

* erkekler cirit atma dalında çek cumhuriyetinden jan zelezny'in 1996'da kırdığı 98.48'lik dünya rekoru 23 yıldır kırılamıyor.

* erkekler üç adım atlama dalında britanyalı jonathan edwards' ın 1995'te atladığı 18.29'luk dünya rekoru 24 yıldır kırılamıyor.

* erkekler sırıkla yüksek atlama dalında ukraynalı sergey bubka' nın 1994'te atladığı 6.14'lük dünya rekoru 25 yıldır kırılamıyor.

* erkekler 4x400 metre bayrak yarışı dalında amerika birleşik devletleri bayrak takımının 1993'te kırdığı 2.54.29'luk dünya rekoru 26 yıldır kırılamıyor.

* erkekler yüksek atlama dalında kübalı javier sotomayor'un 1993'te atladığı 2.45'lik dünya rekoru 26 yıldır kırılamıyor.

* erkekler 400 metre engelli dalında birleşik devletlerden kevin young'un 1992 barcelona olimpiyatları'nda elde ettiği 46.78 dünya rekoru 27 yıldır kırılamıyor.

* erkekler uzun atlama dalında birleşik devletlerden mike powell'ın 1991'de yaptığı 8.95'lik dünya rekoru 28 yıldır kırılamıyor.

* erkekler gülle atma dalında birleşik devletlerden randy barnes'in 1990'da attığı 23.12'lik dünya rekoru 29 yıldır kırılamıyor.

* erkekler çekiç atma dalında sovyetler birliğinden yuriy sedykh' nin 1986'da kırdığı 86.74 derecelik dünya rekoru 33 yıldır kırılamıyor.

* erkekler disk atmada doğu almanya'dan jürgen schult'un 1986'da attığı 74.08 derecelik dünya rekoru 33 yıldır kırılamıyor.

--------------------------------------------------------

* kadınlar üç adım atlama dalında ukraynalı inessa kravets'in 1995'te kırdığı 15.50'lik dünya rekoru 24 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar heptatlon dalında birleşik devletlerden jackie joyner kersee'nin 1988 seul olimpiyatları'nda kırdığı 7291 puanlık dünya rekoru 31 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar 100 metre dalında birleşik devletlerden florence griffith joyner' ın 1988'de kırdığı 10.49'luk dünya rekoru 31 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar 200 metre dalında birleşik devletlerden florence griffith joyner'in 1988 seul olimpiyatları'nda kırdığı 21.34'lük dünya rekoru 31 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar 4x400 metre bayrak yarışı dalında sovyetler birliği bayrak takımının 1988 seul olimpiyatları' nda kırdığı 3.15.17'lik dünya rekoru 31 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar uzun atlama dalında sovyetler birliğinden galina chistyakova'nın 1988'de kırdığı 7.52'lik dünya rekoru 31 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar disk atma dalında doğu almanya'dan gabriele reinsch'nin 1988'de kırdığı 76.80'lik dünya rekoru 31 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar yüksek atlama dalında bulgar stefka kostadinova'nın 1987'de kırdığı 2.09'luk dünya rekoru 32 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar gülle atma dalında sovyetler birliğinden natalia lisovskaya'nın 1987'de kırdığı 22.63'lük dünya rekoru 32 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar 400 metre dalında doğu almanya'dan marita koch'un 1985'te kırdığı 47.60'lık dünya rekoru 34 yıldır kırılamıyor.

* kadınlar 800 metre dalında çekoslavak jarmila kratochvilova'nin 1983'te kırdığı 1.53.28'lik dünya rekoru 36 yıldır kırılamıyor.
  • buradaki rekorların çoğu doping testlerinin bu kadar sıkı ve doğru yapılamadığı zamanlardan kalmadır.
    jaxier sotomayor, florence griffith joyner, jackie joyner kersee, doğu bloğu kadıın atletlerinin kırdığı rekorların hepsi yoğun doping kullanımıyla gerçekleşmiştir.

açıkçası yukarıdaki listeden bir bubka, hicham el guerrouj dışındakilerin hepsinin dopingli olduğuna inanıyorum (kesinleşnleri yazdım zaten) .
  • kırılması bence en az 20 sene alacak rekorlar bence şunlar:
    erkekler için cirit, 4x400 bayrak, çekiç
    bayanlar için gülle, disk, 100-200 metre,400, 800.

sergei bubka ve hicham el guerrouj dışında hepsinin dopingli olduğuna inanıyorum yorumu ile güldüren liste. birkac anektod vereyim.

cok severek izledigimiz mo farah'ın hocasi dopingci çıktı. hep diyordum bu salazarin balonu ne zaman patlayacak diye, patladi.

2012 olimpiyatlarından 6 ay önce doping icin takip listesinden çıkarılan sporcular var, çek ciritçi viteszlav vesely, mo farah bunlardan bazıları. daphne schippers siyahi hegemonyası yıkılsın diye hiç karışılmayan bir doping bankası. o da iki senedir bitik.

gecen yıl bir yerde doping şişeleri yakalanıyor, temizlikçi kız hepsini kırıyor ne hikmetse. çocuk kandırıyorlar. amerika.

artik sporcularin çoğu büyüme hormonu kullaniyor bunun yakalanmasi cok zor, yakalanmiyorlar.

açıp ingiltere amerika gibi lobisi güçlü ülkelere bakın. hepsi temiz? güldürmeyin beni. mesela en basitinden ingiliz sprinter henry aikines'e bakın. body building ile uğraşanlar beni anlar.

herkes dönemine gore değerlendirilir. şu an serbest olan bir madde 20 sene sonra yasakli olabilir. bu, şu an bunu kullananlari dopingli yapmaz. bir sporcu yakalanmamışsa temizdir.
  • o kadar eski bir yazı ki, sergei bubka'nın 5 sene önce kırılan rekoru bile düzeltilmemiş. renaud lavillenie 6.16 ile rekoru kırdı.

jan zelezny, ciriti zaten oldukça iyi atıyordu. 90 metre seviyelerinde idi hep. zelezny, rekor kırmadan önce ciritin ağırlık merkezi değiştirildi. hafifleştirildi. zelezny de eski ciritlerden sonra daha ileri atmaya başladı. rekorun bu şartlarda kırılması çok zor.

flo-jo başta olmak üzere seul 1988 rekorlarının çoğu da doping eseridir. flo-jo rekorlarına yaklaşmak bile mümkün değil.

edit: iaaf, "dünya rekorunu tepesinde çatısı olan veya olmayan bir spor sahasında gerçekleştirebilir" şeklinde maddeyi değiştirdikten sonra bubka'nın rekoru, bubka'nın memleketinde tarih oldu.

edit 2: 1988 doğu alman sporcuların, çinlilerin ve amerikalıların doping yarışından fazlası değildir. ben johnson/carl lewis düellosu, flo-jo'nun 30 sene sonra bile 0.2 saniye kadar yanına yaklaşılmayan derecesi gibi bir sürü yanına yaklaşılmaz derece söz konusudur. hicham, bolt, michael johnson gibi çok üstün bir atlet değilse, günümüz şartları, antremanlar, çalışmalar vb. etmenlere rağmen koşu derecelerinin yanına yaklaşılmıyorsa pek masum bir koşu değil maalesef.
  • doping ve 1988 seul derseniz işin içine naim de girer, ona göre konuşun, yazın, çizin
  • aslında bizim de bir tane dünya rekorumuz oldu.

kadınlar 5000 metrede elvan abeylegesse 11 haziran 2004'te bergen'de 14.24.68 derecesiyle dünya rekoru kırdı.

bu rekoru tam 2 yıl korudu. taa ki 3 haziran 2006'da meseret defar tarafından new york'ta koşulan 14.24.53'lük dereceye kadar.

sözlükte başlığı bile var

(bkz: elvan abeylegesse'nin dünya rekoru kırması)
  • özellikle kadınlarda gülle atma çok enteresandır. en iyi 15 derecenin içinde 2000'li yıllardan bir atlet yok. dünya rekoru 22.63'lük derecesiyle natalya lisovskaya'ya ait,1987'de kırılmış. 2011'de valerie adams 21.24 atmış. 2019 yılında en iyi derece 20.31. yani rekor kırmak isteyen 2 metre daha uzağa atacak vay anam vay.gülle standartları mı değişti, hatunlar mı cılızlaştı bilemiyorum.ama bu rekor kadınların standartları değişmediği sürece bir yirmi yıl daha kırılamaz,net.
  • ateizmde olarak okudum. sonra düşündüm hakketen doğru, dinler var olduğundan beri inanmayan birileri de vari ateist düşünce en eski inanış galiba.