şükela:  tümü | bugün
 • bir makine cesidi. para verir.
 • eskiden, on sene evvel falan, atm sırasını eritirken bakardım; insanlar para çekerek ayrılıyorlardı. bugünlerde atm sırasına girdiğimde, genelde para yatıran insanlar görüyorum, çeken nâdir. zerre mesaj kaygısı taşımıyorum şu anda, "tu-kaka kapitalizm" diye zırlayacak da değilim, ama bu böyle. o arada nasıl yaptılarsa, iyi sikmişler demek ki. mum gibi.
 • bizim alpin tükanı, benim de yazaane var üstte. böyle kayıtlar, konserler, şakalar...
 • ks. asynchronous transfer mode..
 • automated teller machine.
  icinde bir pc, pc icinde seri port karti ( yaklasik 16 adet seri port cikisi veriyor ) , kasa, kasetler, dispenser unit gibi cihszlarin bulundugu para cekme makinesi.
  genel olarak ndc ortaminda calisan bir atmde para cekme islemi soyle oluyor :
  1. kullanici karti sokar
  2. o ana kadar idle loopta ekran ekran gosteren ( reklam, bankanin yeni hizmetleri , lutfen karti sokun vs ) atm in uzerinde calisan programa gelen interrupt sayesinde kart girdigini anlar. kartteki trackler okunur, bir sonraki step sistemden okunur ve o sisteme dallanilir ( muhtemelen pin girme step i )
  3. kullaniciya pin sorulur, pin board ( atm in kullandiginiz klavyesi ) un altina monte edilen sifreleme cihazi sayesinde ( emv bunu mecbur kossada henuz standard degil ama birkac yila kalmaz bu sifreleme cihazi klavyeye entegre olacak ), pin sifrelenir, ama hosta hemen gonderilmez, sanirim paket tasarrufu vs icin, once islemde sorulurki hem pin hem islem tek pakette gitsin
  4. menu ekrani gelir, kullanicin para cekmeyi secer
  5. kullaniciya para adetleri ve diger ekrani getirilir kullanici bir miktar para girer
  6. paket olusturulup bankanin hostuna gider, host sifreyi karsilastirir, yanlissan yanlis pin hatasi doner atm e bu durumda atm de yanlis sifre tekrar gir der. dogru ise, kullanicini bakiyesine bakar ve yeterli miktar varsa :
  7. ndc ile calisan atmler kasetlerdeki ( kasa icinde banknotlarin saklandigi kutularin adi ), paralari kendileri bilmedigi icin hosttan gelen emire gore para verir
  8. mesela cekilecek tutar 100 milyon, 1. kasette diyelim 20 milyonluk var, 2. kasette 10 milyonlar 3. kasette 5 milyon vs
  host soye der : 1. kasetten 4, 2. kasetten 2 para ver
  9. para shutterin hemen arkadasinda ( para aldiginiz yerdeki kapagin adi ) toplanir, tum para bir araya gelince shutter acilir ve para teslim edilir, hosta mesaj gider kullanici parayi aldi diye.
  10. eger shutter arkadasinda toplanan para yanlis para olursa, para sikisirsa vs islem iptal edilebilir atm tarafindan ve kendisini offline a ceker veya o ana dek biriktirilmis paralar cop kasede atilarak yeni para cekilmeye calisilir
 • bu isimde film niyetiyle cekilmis goruntuler var fakat film demeye dilim varmiyor. kanal d de su an izlenebilir.
 • para çekmenin 20 saniye sürdüğü alet. bi de sizin çektiğiniz parayı sayıp desteleyip buna yükleyen, yatırdığınız parayı sayıp desteleyip alan, bozulduğunda saatlerce uğraşan, haftasonu arızası olduğunda sabahın köründe sıcacık yataktan kalkıp gelen, para yatırırken öküzün birinin soktuğu lastik yüzünden arıza verdiğini anlayan insanlar var.
  para çekmesi 20 saniye ama. uğraşması ömür törpüsü.
 • kanald'nin kadrolu filmi. illa ki bi cumartesi yayınlamazsa rahat etmiyor.
 • kanald'nin cumartesi akşamı * bizleri layık gördüğü film. uyduruk korku filmi fakat yine de kendine bağlıyor meret.