şükela:  tümü | bugün
  • bir atm makinasinin parayi yirtmasi ile olusan korku.
    isyerinde calistigim saatler bankalarin mesai saatlerine denk geldigi icin atmler para yatirma konusunda gozumde bir bilemedin iki numaraydi.gunlerden haftaici birgun sabah mesai saatleri oncesi atmye dogru yaklasiyorum.tabi kafamda yine ayni sorular.
    -ulan bu alet nasil taniyor parayi? bi kafayi siyirsada bizim 10 lirayi 100 sansa.
    -neden ben bu alete guveniyorum?
    ve yine her zamanki tedirginlikle cevreme bakinarak atmnin yanina sokuldum.karti makinaya soktum ve bir kadin sesi ile atm bana uyarilarda bulunmaya basladi.yok sunu unutma yok bunu yap.sifremi girdim ve para yatirma anina kadar ekrana dokunarak ulastim.tam olarak miktari hatirlamasamda yatiracagim para tek bir kagit degildi.5-10 bilimum turk parasi.hepsini ayni anda makinaya sokmak mumkun ama ufaktan tirsiyorum bizim 30 lira 10 lira taninir diye.tek tek yolluyorum paralari.en son cebimde terlemeninde etkisiyle son demlerini yasayan 5 lira kulak memesi kivamini almis.verdim parayi birkac saniyelik bir tanimlama suresinden sonra yok anam olmadi anlami iceren bir mesajla nakit para girisinin kapagi acildi.
    -aha eski para diye yemiyor galiba biraz ozen gosterip tamamen duzlestiririm simdi ben bunu yuttururum.
    derken paranin ucunu gordum.parayi tuttum ve cok simetrik bir sekilde paranin en cabuk ve kolay asinan orta bolgesinden ayrilan paranin yarisini elime aldim.makina 5-10 saniye biseyler vermeye calistiktan sonra diger yariyida verdi elime.aklimda simsekler cakti ve gereksiz bir korkuya kapildim.
    -ya 50 lirayi yirtsaydi.
    iki parca halinde 5 lirayi aldim ve isyerinin yolunu tuttum.atm ve isyeri arasi yol nasil gecti farkinda degilim.yolda planlar kurmaktayim.
    -sole canavar bi iscilikle bantlarsam ben bunu atmye yediririm.
    diye dusunuyorum.bir hafta kadar iki parca duran 5 lirayi birgun bantlamaya karar verdim.intikam soguk yenir tripleri yapiyorum olay sogusun diye bekliyorum.cok guzel bi muamele ve zaten yipranmis para ustunde bant cok yakisikli durdu.yine diger bir sabah parayi goturdum ve atm yerine bir bufeye verdim ve adamda sorunsuz aldi.neden bu kadar buyuttum bilmiyorum ama o paradan kurtulunca rahatlamistim.artik isyerinden ufak kacamaklarla parayi vezneden yatiriyorum.
  • zamanla gecmeyen illaki tedavi gerektiren bir durum.
    (bkz: i see dead people)
  • tetikleyicisi genellikle yaşlı insanlar olan fobi.
  • network muhendislerinde gorulebilecek bir fobi cesidi.
    (bkz: asynchronous transfer mode)
  • dedem bu fobisini kredi kartının üzerine kart şifresini yazarak çözdü. anlatamadık neden öyle yapmaması gerektiğini bir türlü...
  • atm üzerinden banka hortumlamaya çalışan insanlar yüzünden ortaya çıkan fobidir.