şükela:  tümü | bugün
 • çok yalan söyleyen kimselere söylenen bir deyim...
 • çok yalan söyleyenlerden çok; abartılı yalan söyleyenlere, yüksekten atanlara karşı söylenen söz.
  okumuş olduğum kaynak* "atmıyorsa" hikayesi aşağı yukarı şöyledir:
  osmanlı devrinde arnavut recep isminde birisi eşkıyalık yapmaktadır. bir gün osmanlı askerleri bunu ve adamlarını sıkıştırır. silahlar patlar. arnavut recep ve avanesi çok kötü bir duruma düşünce kahramanımız, askerlere : "durun, vurmayın, atmayın! din kardeşiyiz hepimiz! acıyın!" şeklinde yalvarır. askerler de "tamam! fakat bir daha görmeyelim!" diyerek bunları bırakırlar. bir kaç gün sonra bir kahvede (ya da benzeri bir yerde) recep efendi nutuk çekmektedir: "geçen gün askerleri mahvettim! vurdum, kırdım. analarını ağlattım! herifler canlarını zor kurtardılar elimden!" bu sırada oradan geçen ve olaya da şahit olmuş olan bir vatandaş şöyle der: "atma recep, din kardeşiyiz!"
 • atma recep din kardesiyiz.

  recep , bir anonimle$menin atasal mirascisi olarak tum receplerin inadina deyimle$mektedir burada. karde$ , dinda$ , yolda$ oldugu anla$ilmaktadir. hic olmazsa bize yapma mesajini ta$ir. avci fikralari atan pinokyo sendromuna yakalanmi$tir ve i$ ciddiye binmedigi surece keyiflidir, zararsizdir. i$in ciddiye binip binmedigine dikkat etmeyecek denli dalgaci ve kayitsizdir. ama habis degildir.

  i$i ciddiye bindirmesi, buna kasti, niyetinin bozulduguna delalet eder. ne$e kaynagi olmaktan sanik sandalyesine uzanir. elinden tutan olmaz o zaman da, attigiyla yedigiyle halt ve ceza kalir, hapi yutar. hala ya$iyorsa haspile$ir hab'siyle hapsolur, hepsiyle hapsedilir.
 • atma recep gol olur şeklinde bir de çeşitlemesi olan deyiş
  (bkz: recep ve kendi kalesine attığı gol)
 • bir kısım milletvekillerimiz de amerika'nın çağırdığı irak'a, orada vatanını savunan din kardeşlerinin durumunu pek düşünmeden koşa koşa giderken; cumhurbaşkanının davetine icap edip çankaya'ya gitmiyor.

  söylenen o ki; kendine müslüman büyüklerimize, kendine müslüman liderleri kendi seçim bölgelerindeki kutlamalara türbanlı eşleriyle katılmaları konusunda direktif vermiş...

  empatik başbakanımız, karısına empati kurup cumhurbaşkanlığı 29 ekim resepsiyonu konusunda demeç veriyor:
  "eşimin yerine kendinizi koysaydınız neler hissederdiniz, ona göre düşünün."

  atma recep din kardeşiyiz!
 • akp iktidarının özeti...
 • istanbul metrosu insa asamasindayken dibinden su ciktiginda recep tayyip erdogan'in beline kadar sular icine gomulmus bir sekilde 'yok bi sey valla, aslinda metroyu yikiyoruz temiz olsun diye' beyanatinin uzerine radikal gazetesinin attigi baslik. o vakitler bir yabanci gazetede calisiyor oldugum icin bu basligi gavur sefime tercume etmeye calisirken nasil maymun oldugumu hic unutamam. bir de cok gulmustum, onu unutmam.
 • langenscheidt'ın türkçe-ingilizce sözlüklerinden birinde, atmak sözcüğünün anlamı yazıldıktan sonra altında verilmiş örnek cümledir. eh adamlara hak vermek lazım tabi günlük kullanımda bu kadar popüler olan bi cümle nası sözlük dışında tutulabilirdi ki? helal diyorum, başka da bişe demiyorum.
 • + avrupa toplulugu iyidir, hostur.
  - atma recep, din kardesiyiz
  + hoşt!
  - aa recep, allahin adini verdim ama..