şükela:  tümü | bugün
  • 1998 yılında ilk banka hesabımı açtırdım. sonra kartımı alıp para çekmeye başladım. o günden beri binlerce dangalak gördüm ve her geçen gün bunların sayısı artıyor.

bankacılık artık şube sayısını azaltıyor, oralara gitmeden size işlem yaptırmak istiyor. atm denen yer size şubede yapabileceğiniz bir çok işlemi sunuyor.
    bir çok insan da buna yabancı olabilir anlıyorum ama her işin bir kanunu, belirlenmiş kuralı olmasına gerek yok. yapılan öküzlüğün aslında her birimiz farkındayız ama sesimizi çıkarmıyoruz her zaman. şimdi size anlatacağım kurallara ne olur uyun atm sıralarında. (bunlar emekli maaşını çekmeye çalışan amca teyzeler değil günümüz hödükleri içindir.)

-önceden hazırlanın.
    kartınızı çıkartın, fatura yatıracaksanız fatura, havale yapacaksanız iban bilgisi... bunları önceden hazırlayın. birinden bilgi alacaksanız sıra size gelmeden arayın.

-bir seferde 2 işlem yapmayın.
    o kartı sok, bunu tak, şunu çıkar, oradan çek buradan yatır... olmaz öyle. yatırdın paranı, yaptın havaleni geç sıranın arkasına.

-işleminiz çok uzunsa ya geç gidin ya da boş atm bulun.
    bir çok banka içi atm boş olur gün içerisinde. bunları tercih edebilirsiniz. arkanızda bekleyen ve 1 dakikalık işi olan adam sizin borsacılık faaliyetlerinizi beklemek zorunda değil.

-olmuyorsa yardım isteyin.
    en çok para yatırırken oluyor bu. geri veriyor atm tekrar koyuyor aynı nakdi içeri. tamam bir kere dene ama 10 kere deneme. kime ısrar ediyorsun dangalak. belli bir algılama yöntemi var aletin ve senin paran buna uymuyor. bitti. olmayacak.

-sıranız gelince o telefonu kapatın.
    "ya evet geçenlerde kabakta denize giriyoruz. bir baktım balıklar hoş hoş" kimse sizi dinlemek zorunda değil. ayrıca ne yaparsanız yapın o işleminiz uzuyor telefonda konuşurken. kapatıp 1 dakika sonra yeniden arayın.

-saatlerce ekrana bakmayın.
    30 günlük kredi kartı ekstreni kontrol etmek istiyorsan ya yazdır o ekranı çekil makinanın başından ya da o elindeki iphonu kullanmasını öğren. internet bankacılığını bilmek için matrixe bağlanmak lazım değil bu zamanda.

-öndeki ile mesafenizi koruyun. (zippo namik ekledi)
    öndekinin ensesine nefesinizi vermek zorunda değilsiniz. biraz geride durulabilir, rahatsızlık vermezsiniz.

-her yerde olduğu gibi burada da genel kurallara uyun. (ismayil ekledi)
    mesela sigara içerken başkalarının rahatsız olabileceğini hesaba katın. ağzınızı şapırdatarak başkasının ensesinde kokoreç yemeyin.

-özür dileyin.
    bu yazdıklarımın her birinin zaruri halleri olabilir. işleminiz uzun olabilir, makine yavaş işlem yapıyor olabilir. dönün arkanızdaki insanlardan özür dileyin. "kusura bakmayın, işlemim biraz uzun sürdü." demek sizi aşağılık yapmaz. aksine herkes gibi sizi de mutlu eder.
  • en önemlisi:

(bkz: sıranızı bekleyin)
  • eğer atm yavaş çalışıyorsa, öfleyip pöflenir ki arkanızda bekleyenlere “sorun benden kaynaklı değil, atm’den kaynaklı” mesajı verilir.
  • az önce atm başında 10 dk falan birinin işini bitirmesini beklemiş biri olarak benim de katıldığım adaplar bütünüdür. arkadaş atm’den imf’yi falan hacklemeye çalıştı galiba emin değilim. alt tarafı kartı sokup 10 lira çekeceksin kardeşim bunun için bu kadar kafa yormaya ne gerek var.
  • utanması sıkılması olmayan insanlara işlemeyecek adaplar.
  • iki atm nin önünde birer kişi varsa bu atm lerden birinde kuyruğa girince iki atm dede 2. sıra size ait değil.

böyle sanan bi malla tartışmışlığım var.
  • eğer işleminiz 3.5 saat sürecekse, işleminizi atm'den değil, şubeden halledin bir zahmet.
  • önünüzdeki kişinin ensesine yapısmayın. az geri durun.
  • eğer işinizi 6-7 dk içinde bitiremiyorsanız ve arkanızda birikmiş insan kuyruğu varsa, işlemi yarıda kesin ve sıranın en arkasına geçerek sırada bekleyen insanlara medeniyet gösterisi yapın.
  • yine sozlukculer tarafindan uydurulmus adaplar butunu. neymis efendim, islem cok uzunsa ya subeye git ya gec saatte gitmis. kimse beklemek zorunda degilmis.

sana kotu haber. bekleyeceksin minigim, sikee sikee bekleyeceksin. eger atm bekleme surelerini bir banka ayarlamiyorsa, menuler karmasiksa bu kullanicinin degil bankanin problemidir.