şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu akşam başıma gelen vakadır.

ev kirası yatırmak için akbank atm’sine gittim ve kiramı yatırdım. ancak işlemin sonunda hizmet bedeli alındığını farkettim.

şubede yapılan işlemlerde söz konusu kesinti yapıldığı için bizzat gişedeki arkadaşlar tarafından atm’ye yönlendirilen bir müşteri olarak yapılan kesintinin mantığını kavrayamadım.

otomasyon diye, makineleşelim, robotik sistemlere geçelim diye tercih edilen ve iş gücünün sıfıra indirildiği bir sistemde neyin hizmet bedeli? neyin kesintisi?

yanlış anlaşılmasın lütfen kesintinin peşinde değilim. sadece yapılan işlemin mantıksızlığını anlatmak niyetindeyim.

bilgisayar üzerinden yaptığımız işlemde niye ekstra para ödüyoruz?
  • senelerdir internet bankacılığından ücretsiz olarak havale ve eft gönderirdim... bugün 125 tl gibi cüzi bir miktar eft yaptım. 6 tl ücret aldı akbank... yani sadece atm değil, internet bankacılığında da eskiden ücretsiz olan bir çok işlemden artık ücret alınıyor... bankalar ne kadar zor durumdaysa artık...
  • bu şekilde davranan bankalarla ilişkinizi kesiverin. kendilerini, müşterleri kalmayınca düzeltmek zorunda kalacaklardır. bugün bitanesi ile bu sebepten ötürü ilişkimi kestim, tüy gibi hafifledim. eminim yarın arayıp dil dökecekler bu kez ben işletim ücreti geçircem.

edit: imla
  • rezalettir.

(bkz: nereye domalıyoruz)
  • halkbank yaptığım her havale ücretine işlem ücreti kesiyor internet bankacılığından. hatta o işlemden aldığı ücreti yazın iki katına falan çıkardı. internetten kendi kendime ve yine aynı bankaya gönderdiğim para için adamlar para kesiyor. kiracıdan aldığım kira parasını bankamın ilgili hesabına gönderiyorum halbuki. ama bunun için bile kendi paramın olması lazım extra ki o paramdan kessin sevgili bankam.
  • yalnız o değil de bugün ptt’de kağıt kalemle form doldurup üstüne yarım saat sıra bekledikten sonra isme gönderdiğim 2.000 tl (yazıyla iki bin türk lirası) için 30 lira ayrıca masraf verdim. eskiden 1-2 lira bilemedin 3-4 lira masrafı olurdu bu işin. göndereceğim adamın ptt dışında çekebileceği başka yer yoktu çevresinde. banka hesabı da olmayınca mecbur kaldım yani. yoksa sikseler uğraşmam sıra beklemekle filan.

iyiki atm’ler ve mobil bankacılık var. hem sıra beklemek yok hem de cuzi ücret karşılığında birçok ödemenizi yapabiliyorsunuz.
  • kapitalist titanların oyununda sadece üretilmiş hücreler bütünüyüz.

hiçte şaşırmadığım kan emicilik.
  • (bkz: babamın oğlu olmadığınıza göre masrafımı alacağım)

2013 yılında yapı kredi eski genel müdürü faik açıkalın'ın hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada dile getirdiği konu idi bu. yapı kredi genel müdürü faik açıkalın, aldıkları masraf kalemlerine yenilerinin eklenebileceği sinyali vererek, “her hizmetin bedeli var. ileride kendi bankanızın atm’si de ücretli olabilir” demişti.

ilgili haber

o günden beri söz konusu banka ile hiçbir işlem yapmadım. görünüşe göre akbank da boykot listeme girmiş oluyor.