şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yurtdışına çıkmadan önce yanınıza döviz almak için banka'ya gitmeye gerek yokmuş (hafta içi mesai yapanlar için sıkıntı oluyor bir de). belirli bankaların bazı atm'lerinden doğrudan döviz yatırabilir ve çekebilirsiniz. limit de bankadan bankaya değişiyor. genelikle havaalimanı atm'lerinde bulunduğu gibi merkezi yerlerde de mevcut. örneğin ankara'da iş bankasının iki tane yeri var, biri esenboğa havalimanı diğeri de kızılay'daki merkes şubedeki atm'ler. komisyon da alınmyor ayrıca (ben de o şekildeydi).
  • atm üstünde usd/euro gibi yabancı para amblemi görüyorsanız tr sınırları içindeki atm'lerden gerçekleştirebiliyorsunuz.

    ancak bunun için ilk önce atm/bankamatik kartınızın usd veya euro hesabınızı da göreceğiniz şekilde tanımlanmış olması gerekiyor.

    bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte bu tanımı şubelerden veya ilgili bankanın çağrı merkezinden yapabiliyor olmalısınız.

    tl kart çekim limiti burada da geçerli olabilir yalnız. paranızın tamamını çekmek isterseniz yine şubeye gitmek durumunda kalabilirsiniz.
  • arapların bol ziyaret ettiği avm atm'lerinden rahatça çekilen döviz.
  • cuma günü istanbul maltepe gibi merkezi bir teb şubesinden 600 dolar çekmek istedim, 500 dolar çekebildim. gerçekten bankalarda döviz likiditesi sıkıntısı mı var yoksa tesadüf müydü bilmiyorum.