şükela:  tümü | bugün
  • desteyi iyi karmamışlar, gelmeyen elde ihale hep halkta kalıyor....

sonra niye battık.
  • 2. görselde d376 038224 seri nolu paranın destede eksik olduğu görülmekte.

"sen bu parayı ne yaptın?"
  • para basıldığı artık çok net biliniyor. yeni basılan desteyi alıp atm kasetine koymuşlar. bu şekilde seri olması gayet doğal..
  • kredin onaylanmış daha ne istiyorsun diyip türk lirasının daha ne kadar değersizleşebileceğini göremeyen salak yazarları bize gösteren başlık
  • bu her zaman olan bir şey. panik yok! zıplamaya da gerek yok.
    bankalar kasalarında para tutmazlar. akşam zırhlı grup aracı şubelere gidip kasalarındaki fazla paraları alıp merkez bankasına götürür. çünkü banka fazla parayı merkez bankasına yatırmazsa o para şubeye masraf yazılır. ayrıca banka nereden para kazanacak? kasalarına yüklü miktar parayı bırakıp sabah paranın doğurmasını mı bekleyecek. merkez bankasına gönderip gecelik faiz alırlar. şimdi buraya kadar a kazıldı mi?

peki ertesi gün bankaya şubeyi döndurmek için ( çekleri ödemek, kredileri ödemek, atm'ye para koymak...) para lazım değil mi? evet. nereden alacak parayı? kendi matbaalarinda basmayacak herhalde. tabi ki merkez bankasından.
    merkez bankası her banka şubesinin parasını üzerine not yazıp da mi kasasında saklıyor. yooo!
    ilgili bankaya her zaman olmasa bile genellikle yeni basılmış para gönderir. çünkü önceki gelen paraların yıpranmışlarını, kullanılmayacak durumda olanlarını imha edip yerine yeni para basar, bunları gönderir. bu gönderilen yeni paralar her zaman seri haldedir. bu her zaman olan bir şeydir.

yani bankamatikte yeni ve seri numaraları ardışık para var diye sözlükte "para basıyorlar" diye zıplamaya gerek yok. kapiş?

haa! ben para bu dönem basılmııyor demiyorum. basılıyor olabilir. ben bu para mevzusuna aciklik getirmek istedim.
    yani her yeni para, karşılığı olmayan para değildir. bunu anlayın diye yazdım.
    birilerinin hayallerini yıktıysam da kusura bakmasınlar.

edit: ekleme.
  • 13 mayıs 2020 günü (bkz: temel ihtiyaç destek kredisi)başvurumun olumlu neticelenmesi akabinde krediyi çekmek için gittiğim atm'de başıma gelen spektaküler durumdur. rezaletin boyutunu size bırakıyorum. yani boşuna x mayıs 2020 dolar kuru diye başlık açmayın. usd/try 7 lira olması bile oldukça iyimser gibi geldi bana bilemiyorum altan.

şaka maka darphane çalışıyor.

kanıt 1

kanıt 2

kanıt 3

resmi kanıt dolaşımdaki para 2020 yılında 50 milyar lira artmış.

edit: parayı darphane değil merkez bankası basıyormuş.

eyyy merkez bankası sen kimsin ya?
  • olm ota boka yükselmeyin böyle la.

merkez bankası belirli periyodlarla piyasadaki paraları yeniler, eski paraları bankalardan alıp yenisiyle değiştirir eskisini imha eder.
    ıskambil destesi gibi karıp mi koysunlar atm'ye amk.

olmayan rezalet.

note: para basılıp basilmamasi mevzusu başka bir mevzu. o konuyu bilmem.
  • sonunda ünlü düşünür yıldız tilbenin lafına geldiğimizi gösteren paralardır.

(bkz: neden para basıp borcumuzu ödemiyoruz?)
  • bankacı değilim o yüzden kesin bilgi değildir ama bankaların sırf bankamatiklerde sorun çıkarmasın diye eski paraları verip yeni paralar alması gayet olası duruyor.

ayrıca extra bir ihale kapısı size. boyasıydı , kağıdıydı bir aşiret doyurur ihaleleri.
  • tedavüldeki parayı yenilemek için basılan para, para arzını artırmaz. yıpranmış karşılığı imha edilir. bu durumda gıcır banknot kullanırız ve enflasyon yaşamayız.