şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mevzu bahis atmosfer acik hava ise 76cm hg olan $ey.
 • atmosferin yer yüzünde bulunan her cisim üzerine yaptığı basınç. deniz seviyesinde, 760 mm'lik civa sütununun 1 cm2 alana yaptığı basınç "1 atmosfer" basıncıdır.
 • (bkz: qnh)
 • her eve gereken bir basinctir. bu olmazsa bazi $eyler olmaz.
 • ayrica: 1atm = 101.325 kpa
 • atmosferden atmosfere değişiklik gösteren basınçtır. okul yine uzadı atmosferi basıncı,işyeri atmosferi basıncı, sevgiliye yakalanma korkusu atmosferi basıncı, evlilik atmosferi basıncı, çoluk çocuk geçim derdi atmosferi basıncı, evlatları evlendirme derdi atmosferi basıncı ve yaşlandık atmosferi basıncı gibi irili ufaklı birçok değişik tiplere ayrılır.
 • atmosferdeki gazların ağırlıklarına bağlı olarak yeryüzüne uyguladığı etkiye denir. bu basınç türü barometre ile ölçülür. atmosfer basıncını birimi milibardır.

  basınç değeri aynı olan noktalarının birleşmesiyle elde edilen eğrilereizobar denir. norma basınç değeri 1013 milibardır. eğer basınç değeri bu değerin altında olan bir yer alçak basınç , bu değerin üstünde olan bir yer için yüksek basınç terimleri kullanılır.

  atmosfer basıncını etkileyen faktörler: sıcaklık, yükselti, eksen hareketleri ve yer çekimi olarak sıralandırılabilir. ancak sıcaklık, basıncı etkileyen en önemli faktördür.

  basınç, sıcaklık ve yükselti ile ters; yer çekimi ile doğru orantılıdır.
 • açık hava basıncı ilk kez 1643 te italyan bilim adamı toriçelli tarafından ölçülmüştür.açık hava basıncı barometre denilen araçla ölçülmektedir.barometreler civalı ve metal barometreler olmak üzere ikiye ayrılır.

  1-cıvalı barometreler [ çanaklı barometreler ,sifonlu barometreler ]
  2-metal barometreler
 • atmosfer tarafindan tum maddeler uzerine uygulanan basinctir. en bilinen olcu birimi 1atm basinctir. 1 atm basinc ise civali bir barometrenin icinde bulunan civanin 0 °c'de ve standart yer cekiminde (g = 9.80665 m/s2, deniz seviyesinde genel olarak bu seviyededir) 76cm yukseklige ulastigindaki atmosfer basinc adidir.

  atmosferin uzerimizde uyguladigi basinci etkileyen 3 temel neden vardir:

  - yer cekimi: yer cekiminin yuksek olmasi havadaki molekullerin daha sik bir arada olamsi demektir. dolayisiyla yuksek yer cekiminde hava basinci daha fazladir.

  - yukseklik: yer cekimi ile dolayli olarak yukseklik de hava basincini etkiler. yer cekimi yerden yukseldikce azalmaktadir. dolayisiyla yuksek bolgelerde, atmosferde bulunan molekkuller daha seyreklesirler. deniz seviyesinde ise, yer cekiminin molekuller uzerindeki cekimi fazladir. molekuller daha sik bir arada dururlar ve bu sebeple de deniz sevoyesinde atmosfer daha fazla basinc uygular.

  - sicaklik: sicaklik arttikca hava genlesir, yogunlugu azalir. birim hacimde daha az hava bulunur. dolayisiyla sicaklik arttikca hava basinci duser.
 • türk vatandaşlarının omuzlarında hissettikleri ağırlığa kıyasla devede fraksiyondur.