şükela:  tümü | bugün soru sor
49 entry daha
 • efsaneler spor araçlar atmosferik motorlardan çıkmıştır.ne kadar kağıt üstünde tork ve beygir turbo araçlarda yüksek olsada atmosferik araçların sesi ve zevki herzaman farklıdır.ileriki zamanlarda alttaki araçlar istenilen paralar verilse bile temizleri bulunmayacaktır.

  (bkz: bmw m5)
  (bkz: bmw m3)
  (bkz: honda s2000)
  (bkz: renault clio rs)
  (bkz: honda civic type r)
  (bkz: peugeot 106 gti)
 • modası geçmiş eski nesil motordur. azalarak bitmeye mahkum motor tipidir. 1.6 tipo süren bebeler 18 yaş arabaları v12 aston martinmiş gibi ahkam kesip, bir kısım şuursuz da verimli turbolara karşı "v6-v8 büyük hacim atmosferik sürdünüz mü" argümanını öne atarlarken, bunlara şunu sormak lazım "yiğenim sen hiç turbo v6 sürdün mü peki?"

  yıl olmuş 2019 adam hala turbo lag diyor, kafa 90larda kalmış tabi.

  artık turbo lag'i yok denecek kadar farkedilemeyen turbo motor da yapıyorlar, yüksek devir çevirebilen turbo motor da.

  büyük hacim veya v6-v8 gibi kıstaslar atmosferiklere ait özel bir tasarım olmadığından muadilleri büyük hacim turbo motorların elinde rezil rüsva oluyorlar. bugün 2,5 litre motorlu bir rs3, 7 litre motorlu bir camaro z/28'den daha hızlı. japonlar bile artık turbo motoru standart binek araçlarında yaygınlaştırıyorlar, teknolojiden bu kadar korkmayın.

  turbo motor günümüzün downsizing trendinde bulunmaz hint kumaşıdır hele ki binek araçlarda. ha isteyene kocaman motorlu turbo motor yapamazlar mı? yaparlar ama gerek yok. yaparlarsa zaten chiron, koenigsegg gibi hayvanat araçlar ortaya çıkabiliyor. üstelik turbo motorların atmosferik motorlara göre modifiye olanakları çok daha zengin ve basit. iyi bir blokla turbo motoru bir azmana çevirmek zor değil. alınan verim atmosferikten alınan modifiye verimine göre çok daha yüksek. misal meşhur skyline serisi, supra, lancer evo serileri

  gönül ister hepimiz amerikanlar gibi 3-5 litre motorlu arabalara binelim, ne güzel olurdu, ama senin clioyu 120bine aldığın ülkede 75 beygir atmosferik motoru üzerinde "sürüş keyfi" edebiyatı yapma arkadaşım. sonuçta 1.2-1.4 her türlü turbo motordan tokadı yiyorsun.
1 entry daha